Sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin

banner37

Sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin
banner90
banner99

Funda BİLGİNER

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte çevremizde grip, nezle, halsizlik, yorgunluk gibi şikâyetlerin hemen hemen herkeste arttığını gözlemleyebiliriz. Bunun en büyük sebeplerinden biri bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bağışıklık sistemi vücudumuzu mikroplara, bakterilere ve virüslere karşı koruyan en önemli savunma sistemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, yeterli uyku ve stresten uzak durabilmek çok önemlidir. Aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı, çok yağlı beslenme, hava kirliliği gibi birçok etken serbest radikal denilen maddelerin oluşmasına sebep olur. Bu maddeler hücre içine girer ve hücrelerde hasara neden olarak kalp, kanser, diyabet, grip, nezle gibi hastalıkları oluşturur. Yediğimiz birçok besinde bulunan antioksidanlar ise bu serbest radikalleri etkisiz hale getirip bağışıklık sistemimizi güçlendirir. En iyi antioksidan kaynakları, taze sebze ve meyveler, A, E, C vitaminleri ve selenyumdur.

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler
 

ELMA

Lif ve flavanoidler açısından zengin olan elma antioksidan özelliği ile bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kışın hastalıklara karşı koruma sağlar. Elmada bulunan lifler bağırsak sağlığını koruyarak, sindirim sisteminizi düzenler. Aynı zamanda kan şekerinizi dengeler ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. C vitamini yüksek olan elma kansere karşı koruyucu bir besindir.

 

KUŞBURNU

İyi bir antioksidan kaynağı olan kuşburnu, iyi bir C vitamini deposudur. Portakal ve limondan daha fazla C vitamini içerir. C vitamininin yanı sıra E vitamini, K vitamini ve karoten açısından da zengindir. Bu nedenle grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Kuşburnu, içinde bulunan K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşmasını düzenler.

 

YUMURTA

Anne sütünden sonra en kaliteli protein olan yumurta aynı zamanda iyi bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğinde bulunan A vitamini, beta karoten ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca yumurtada bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının gelişmesinde rol oynamaktadır.

 

NAR

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan nar, tam bir antioksidan deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalıktan vücudumuzu korumak tadır. Yapılan araştırmalar narın anti-tümör etkisi olduğunu bu nedenle kansere karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Bunun dışında kalp damar sağlığının korunmasında da büyük rol oynayan nar,  günlük olarak tüketebileceğiniz meyvelerin başında gelmelidir.

 

KİVİ

C vitamini ve lif açısından zengin olan kivi hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hem de bağırsak sağlığınızı korur.  Kabızlık sorunu yaşayanlardansanız beslenmenize günlük olarak 1 orta boy kivi ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra potasyum açısından zengin olan kivi spordan sonra terle kaybettiğiniz potasyumu yerine koyacaktır.

 

BALIK

banner134
Kış aylarının vazgeçilmezi olan balık çok iyi bir omega 3 deposudur.  A, D vitamini, çinko ve iyot açısından da oldukça zengindir. Yapılan araştırmalar, balık tüketen toplumlarda kalp krizi geçirme riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Özellikle kış aylarında haftada 2 kez balık tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
 

MAYDONOZ

Maydanoz yine vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan C vitamininden zengin bir besin. Aynı zamanda maydanoz vücuttan ödemin atılmasında da etkilidir. Salatalarınızda veya sabah kahvaltılarında bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için sofranızdan eksik etmeyin.

 

BROKOLİ

Kış aylarında tüketilen en zengin antioksidan kaynaklarından biride brokolidir. İçeriğinde bulunan sulforan maddesi bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucudur. Yapılan araştırmalar erkeklerde prostat kanserine, kadınlarda yumurtalık kanserine karşı iyi geldiğini göstermektedir. Lif açısından zengin olan brokoli kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.


 

SOĞAN – SARIMSAK

Soğan ve sarımsak halk arasında hep doğal antibiyotik olarak geçer. Bu özelliği veren ise içeriğinde bulunan, kükürtlü bir bileşik olan allisindir. Soğan ve sarımsak çok iyi birer antioksidan kaynağıdır ve kansere karşı koruyucudur. Kötü kolesterolü (LDL) düşürür, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. İdrar söktürücü özelliği olan soğan, vücuttaki ödemin atımına yardımcı olur. Sarımsak, anti bakteriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı da korur.

 

PORTAKAL-MANDALİNA

Portakal ve mandalina içerdikleri C ve A vitaminleri sayesinde kışın bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besinlerden. Ayrıca kan şekerini hızlı yükseltmek gibi olumsuz bir etki de oluşturmazlar. Ancak portakal suyu yerine portakalın kendisini tüketmeye özen gösterin. Bu hem lif, hem de şeker alımı açısından daha sağlıklı bir tercih.

 

BADEM-CEVİZ

Badem ile ceviz antioksidan özelliğe sahip olan E vitamini içerir. Bu özellikleri sayesinde de bağışıklığın korunmasında önemli bir rol üstlenirler. Tok tutma özelliği olan ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar zayıflama diyetlerinde de sıkça kullanılır. Yine antioksidan olan, yara iyileşmesinde etkili çinko içeriğinden dolayı da tercih edilir.

 

ISPANAK

Ispanak, içerdiği A ile C vitaminiyle güçlü bir antioksidan grubunda yer alır. Bu vitaminler sayesinde hücrelerimizi korur ve bağışıklık sistemimizin zayıflamasını önler. A vitamininin etkili olabilmesi için ıspanağı haşlayarak değil, içine yağ katılarak yapılmış sebze yemeği olarak tüketirseniz A vitamininden daha çok faydalanabilirsiniz. Bunun nedeni A vitaminin yağda eriyen bir vitamin olmasıdır.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75