banner6

Sağlıklı dişler için öneriler

banner37

Sağlıklı  ağız ve diş yapısına sahip olabilmek için düzenli diş fırçalama dışında almamız gereken  önemli tedbirler var

Sağlıklı dişler için öneriler
banner8

Dr. Levent Devrim Üstün

Şekerli ürünlere dikkat

banner134

Sağlıklı beslenme, günlük diyetimizde tatlıların, şekerli ürünlerin fazla olması dişlerimizde çürümelere yol açar. Hamilelik dönemi gibi süreçlerdeki kusmalar da diş çürümelerine zemin hazırlar. Diş sağlığına, pozitif etki yapan gıdalar süt ve süt ürünleri, C vitamini içeren sebze ve meyvelerdir.

Ağız ve diş bakımını doğru yapmak

Dişlerimizi, ağız ve diş yapımıza uygun yapıda ve sertlikte seçtiğimiz diş fırçamızla mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanarak fırçalar ve suyla ağzımızı çalkalarız. Mümkünse gün içinde yapacağımız fırçalama işlemlerini dönüşümlü olarak kullanacağımız diğer fırçamızla yapmalı hep kuru fırça kullanarak işleme başlamalıyız. Diş fırçamızı daima kırmızıdan yani diş etinden, beyaza  diş minesine doğru 45 derecelik bir açıyla dairesel süpürme hareketi şeklinde uygulamalıyız.

Arka grup dişlerimizin çiğneyici yüzeylerini itinayla ileri geri yönde fırçalamaya özen göstermeliyiz.

Fırçalama işlemi fırçamızı diş etlerine sert temas ettirmeden bitirmeli, dişlerin ön yüzeyinde sağdan sola yatay düzlemde fırça kesinlikle hareket etmemelidir. Aksi halde diş minelerinde diş eti seviyesinde aşınmalar ve bunun sonucu dişlerimizde soğuk, sıcak hassasiyeti ve diş etlerimizde istenmeyen çekilmeler oluşur. Bu çekilmeler hem gülüş estetiğimizi bozar hem de  yine dişlerimizde soğuk sıcak hassasiyeti oluşturur. Diş fırçamızı 3 ayda bir değiştirebiliriz.

Diş hekimi kontrollerinizi aksatmayın. Yılda bir kez yaptıracağınız ağız ve diş kontrölü sorunları başlamadan bitirmenize yardımcı olacaktır.

Kabuklu gıdaları dişlerinizle kırmayın

Fındık, Antep fıstığı, ceviz gibi gıdaların kabuklarını dişlerinizle kırmak diş minenizde çatlamalara, mine kaybına ve çürümelere kök dokusunda travmaya sebep verebilir.


Çay, kahve, sodalı içecekler ve tütün kullanımı dişlerimize zarar verebilir

Tütün kullanımı dişlerde sararmalara ve estetik görünümün bozulmasına, dudaklarda, dilde ve ağız içinde yaraların oluşmasına sebep olabilir.


Tatlılara dikkat

 Şekerli, unlu ve sütlü tatlılar, çikolata, lokum ve şekerlemeler çürümeleri hızlandırır bu tür gıdaları az tüketmeli, tükettikten sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.


Hangi tür sakız?

 Sakız kullanıyorsak şekersiz olanları tercih etmeliyiz. Şekersiz sakız ağız hijyenine olumlu etki yapar.

Kürdan, diş ipi, ağız çalkalama suyu, gargara kullanımı

Dişlerimizin arasını temizlemek, iki diş arasında sıkışmış gıda artığını uzaklaştırmak için temiz, mümkünse hijyenik tek adet paketlenmiş yumuşak tahtadan imal edilen kürdan tercih edilmeli.

Diş ipi kullanımı gerekli ise hijyenik paketlenmiş ürünler tercih edilmeli ve diş fırçalamadan sonra kullanılmalıdır. Ağız çalkalama solusyonları diş fırçalamadan sonra  günde bir kez kullanılabilir, ağız içini ferahlatır ve hijyene yardımcı olur. Gargaralar sadece hekim tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104