banner6

'Sağlıklı yaşam için bilinçlenelim'

banner37

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, insan sağlığı ve hayvan sağlığı konularında toplumu bilgilendirmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

'Sağlıklı yaşam için bilinçlenelim'
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, insan sağlığı ve hayvan sağlığı konularında toplumu bilgilendirmek amacıyla Lefkoşa Kuğulu Park’tan Kumsal Parkı’na kadar bir yürüyüş düzenledi.

Düzenlenen yürüyüşte, hayvanların sağlığı için harcanacak küçük bağışlar da toplandı. Ayrıca yürüyüşe katılanlara, içerisinde muz ve su bulunan poşetler dağıtılarak sağlıklı yaşama dikkat çekildi.

Kumsal Parkı yakınlarında ortak açıklama yapan örgütler, teknolojinin gelişmesiyle, beslenme alışkanlıklarımızın ve hareket etme kabiliyetimizin olumsuz yönde etkilendiğini bildirdiler ve teknolojiyle olan etkileşimin, farklı bir yaşam tarzını benimsememize neden olduğunu vurguladılar.

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Hidayet Ağören, temel hedeflerinin sağlıkla ilgili bir mesaj vermek olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Şahveren Çakartaş ise amaçlarının topluma bir mesaj verip özellikle hayvanların sağlığının korunması için insanlara bir mesaj vermek olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Asbaşkanı Burak Toksoy da, ülkemizdeki hayvan barınaklarının artması gerektiğini ve bu konuda belediyelere büyük görev düştüğünü vurguladı.

Ağören: Temel hedefimiz sağlıkla ilgili bir mesaj

Temel hedeflerinin sağlıkla ilgili bir mesaj vermek olduğunu belirten Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Hidayet Ağören, beslenme ve fiziksel aktivitenin, sağlıklı yaşamın en temel öğeleri olduğunu vurguladı. Buna bağlantılı olarak fizyoterapistlerle birlikte yola çıktıklarını belirten Ağören, temelde sağlıkla ilgilenen kişiler oldukları için hayvanların sağlığı için de bir şeyler yapmak istediklerini bildirdi ve bu yüzden veterinerlerin de yanlarında olduğunun altını çizdi.

Yürüyüşe katılanlardan isteğe bağlı olarak 10 Türk Lirası topladıklarını ifade eden Ağören, toplanan bu ücreti, veteriner hekimlerin, sahipsiz hayvanların tedavileri için kullanacaklarını vurguladı.

Ağören, temel hedeflerinin insanlara sağlıkla ilgili bir mesaj vermek olduğunu söyledi ve insanları bilinçlendirmek için bu gibi etkinliklere devam edeceklerine dikkat çekti.

Çakartaş: Hayvanlar küçük kulübelerde sağlıksız yaşıyor

Hem hayvanların sağlığı için insanları bilgilendirmek hem de sahipsiz hayvanların sahiplenilmesi için yola çıktıklarını belirten Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Şahveren Çakartaş, bazı hayvanların küçük kulübelerde hareketsiz ve sağlıksız yaşama terk edildiğine dikkat çekti.

Toplumun yaşam kalitesinin artması için egzersiz ve fiziksel aktivitenin şart olduğuna da dikkat çeken Çakartaş, amaçlarının topluma bir mesaj verip özellikle hayvanların sağlığının artırılması ve korunması için insanları bilgilendirmek olduğuna vurgu yaptı.

Toksoy: Belediyeler, kimsesiz hayvanlar için barınaklar kursun

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Asbaşkanı Burak Toksoy, asıl hedeflerinin gerçekleştirdikleri yürüyüşte, topladıkları bağışlarla, sahipsiz hayvanların sağlık ve barınma giderlerine bit katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Halkın, hayvan sever derneklerine bağış yaparak, sahipsiz hayvanların barınma ve sağlık giderlerine de katkı yapabileceğine vurgu yapan Toksoy, sahipsiz hayvanların birinci sorumlusunun belediyeler olduğuna dikkat çekti.

Belediyelerin sahipsiz hayvanlar için barınaklar oluşturması gerektiğine vurgu yapan Toksoy, özellikle Lefkoşa ve Girne Belediyeleri’nin bu konuya özen gösterdiğini belirtti. Toksoy, diğer belediyelerin de bu iki belediye gibi sahipsiz hayvanlara barınaklar oluşturması gerektiğini, sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 13:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104