banner6

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı beslenme şart

banner37

Her yaşın ayrı bir güzelliği var ve en güzel zamanınız kendinizi en iyi hissettiğiniz zamandır

Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı beslenme şart
banner151 banner143

Funda BİLGİNER (Diyetisyen)

Büyüdükçe sorumluluklar artsa da zaman zaman olgunluğun nimetlerinden yararlanmıyor da değiliz. Bana göre hepimiz biyolojik yaşımızdan ziyade kendimizi hissettiğimiz yaştayız. Ancak hücrelerimiz bizim gibi düşünmüyor olabilir. İşte bu noktada Antiaging bize yaşlanmayı önleme ve sağlıklı yaşlanmayı vaat etmektedir.


Peki, sorsak şimdi sizlere genç ve sağlıklı bir görünümde olmayı istemez misiniz? Yaşamak için beslenmemiz, iyi yaşamak için iyi beslenmemiz gerekir. Amaç uzun bir yaşam mı? Yoksa sağlıklı bir yaşam mı?


Sağlıklı yaşlanmak için sağlıklı beslenme şarttır. Birinci hedef sağlıklı beslenmeyle sağlığın korunmasını sağlayarak kronik hastalıklardan uzaklaşma şansına sahip olmaktır.


Bu hastalıklar; Diyabet, yüksek tansiyon, Obezite, kalp- damar hastalıkları, kan yağ profilinin bozulması gibi durumlardır. Aslında biz diyetisyenlerin yaptığı iş bir nevi koruyucu hekimlik, daha sağlığınız bozulmadan onun için tedbir almayı sağlar. Beslenmenin kuralları aynıdır. Ama ihtiyaçlar kişiden kişiye göre değişir ve yaşımız ilerledikçe maalesef almamız gereken kalori ihtiyacımız azalır.


Beslenmenin yanında çevresel ve genetik faktörlerde sağlığımıza yön verir. Bazen olumsuzu ertelemek ya da yenmek elimizdedir. Ama unutmayın mucize bir besin yoktur. Her besinin ayrı bir özelliği ve hayatımıza kattığı şeyler vardır. Tek bir gıdaya dayalı beslenme bizim için kabul edilebilir bir şey değildir. Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli ve dengeli oranda alınmasıdır.


Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmek için, görevleri farklı olan bizim için 4 temel besin grubundan her öğün belirli miktarlarda tüketilmelidir. Çeşitli besinler birlikte tüketildiğinde besin öğeleri birbirinin etkisini artırmakta, vücuda daha yaralı duruma getirmektedir. Örneğin etin veya yumurtanın bünyesindeki demirin emilimi için yanında mutlaka C vitamini içeren domates, maydanoz veya yeşilbiber gibi besinlerle tüketmek gerekir.


Bir gruptaki yiyeceklerden çok alıp, diğer gruptakileri daha az veya hiç almadığımızda dengesiz besleniyoruz demektir. Yani eti çok tüketiyorsak veya hamur işi hayatımızda fazla yer alıyorsa, ekmek yemiyorsak, taze sebze ve meyve hayatımızda çok sınırlı veya hiç yoksa dengeden bahsetmek zor. Bunun yanında sadece bir meyveden çok yemenin de yararı yoktur.


 En başta enerji dengemize dikkat etmemiz gerekir. Aldığımız enerji harcadığımızdan fazla ise kilo alırız, aldığımız enerji yaktığımızdan az ise zayıflarız.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

*Az ve sık öğünler olmalı,

*Güne mutlaka kahvaltı ile başlanıp öğün atlanılmamalı,

*Su içiminize dikkat etmeli,

* İyi çiğneme alışkanlığını kazanmalı,

*Tuz tüketiminde aşırıya kaçılmamalı,

*Şeker tüketmemek ya da şekerli besinlerden uzak durulmalı,

*Besin değeri iyi olmayan ama enerji içeriği yüksek olan, çok fazla tok tutmayan besinlerden uzak durulmalı,

*Yemeği pişirirken kişi başı 1 tatlı kaşığı yağdan fazlasını eklemeden pişirmek. Etli pişirdiğiniz yemeğe yağ koymamayı tercih ederek etin bünyesindeki görünmez yağ kullanılmalı,

*Posa- lif içeriği yüksek besinleri (Sebze, meyve, kepek ekmeği, bulgur, kuru baklagiller vb.) öğünlere eklenmeli,

*D Vitamini güneş ışınları sayesinde vücudumuzda sentezlenmektedir. Kışın bile olsa açıkta olan yüzümüz, ellerimizden bu faydayı sağlayabilmekteyiz.

*Sigara ve alkol kullanımından uzak durulmalı, günde 1 kadeh kırmızı şarabın kalp- damar sağlığı için olumlu etkisi vardır. Ama bu 2 kadeh olunca hiçbir anlamı yoktur.

*Spor bir yaşam biçimi olarak hayatımızda var olmalıdır.

*Mevsiminde olan sebze ve meyveyi tüketmeye özen gösteriniz.

*Hatalı pişirme yöntemlerinden uzak durun. Tütsülenmiş, tuzlanmış, kızartma tarzı besinler gibi.

Zamanı donduran besinler

•Balık

•Zeytinyağı

•Nar

•Domates

•Brokoli, yani sebze ve meyveler

•Kırmızı şarap

•Kuru baklagiller

•Sarımsak

•Ceviz, fındık…

Tek başına birkaç besini öne çıkarak sadece onları tüketmek daha önce de vurguladığım gibi bizim için sağlıklı değildir. Zamanı dondurmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek, su içmek, düzenli spor yapmak/ aktif yaşam modeli, stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.


Özetle; sağlıklı yaşlanmanın yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 15:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104