banner6

Sağlıkta bir skandal daha

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bazı şeker hastalarının gözüne uygulanan iğne tedavisi, enfeksiyona neden oldu… 6 şeker hastası, ileri tetkik ve tedavi için Türkiye’ye Dünya Göz Hastanesi’ne gönderildi, ilacın kullanımı ise durduruldu.

Sağlıkta bir skandal daha
banner151 banner143

Ergül ERNUR

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 6 şeker hastasına uygulanan göz içi ilaç tedavisi sonrası gözde meydana gelen enfeksiyon; hastaları mağdur etti, sağlıkçıları da harekete geçirdi.

6 şeker hastası, enfeksiyonun nedeninin araştırılması için Türkiye’ye Dünya Göz Hastanesi’ne sevk edildi.

Sağlık Bakanlığı, söz konusu ilacı laboratuar ortamında incelemeye aldı, konuyla ilgili de soruşturma başlattı.

Dünya Göz Hastanesi’nden gelecek rapor, soruşturmanın seyrini belirleyecek. Sağlık Bakanlığı, ilaçta bir sorun olup olmadığını araştırıyor. Bakanlık, ülkeye getirilirken soğuk zincirde kopma olabileceği konusunda da araştırma yapıyor.

Hastalar, hastaneye çağırıldı

Görme kaybı yaşayan veya gözlerinde hasar meydana gelen şeker hastalarının gözlerine, belirli periyotlarda ilaç tedavisi uygulanıyor.

Geçtiğimiz günlerde de bir grup şeker hastası, göz içine ilaç tedavisi uygulanması için hastaneye gitti.

Bir hastanın müdahale sonrası gece, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurması doktorları endişelendirdi ve göz içi ilaç tedavisi olan diğer hastalar da hastaneye çağırıldı.

İleri tetkikte 6 şeker hastasının gözünde, iğne tedavisi sonrası enfeksiyon geliştiği tespit edildi.

Bunun üzerine hastane yetkilileri, enfeksiyonun nedenini araştırmak ve söz konusu şeker hastalarının tedavilerini yeniden programlamak için 6 şeker hastasını Türkiye’ye göndermeye karar verdi. Hastalar, Sağlık Kurulu’yla Türkiye’ye Dünya Göz Hastanesi’ne sevk edildi.

Hastalar kendilerine yanlış ilaç uygulandığını düşünüyor

Yaşadıkları durumdan tedirgin olan şeker hastaları, görme yetisini kaybetmekten endişe ederken, bu enfeksiyona neyin neden olduğunu öğrenmek istiyor.

Hastalar, gözlerine uygulanan ilaçların renginin her zamankinden farklı olduğunu iddia etti. Geçtiğimiz gün kendilerine uygulanan ilacın renginin siyaha yakın olduğunu öne süren hastalar, yanlış ilaç uygulaması nedeniyle, gözlerinde enfeksiyon geliştiğini iddia ediyor.

Hasta yakınları, gözdeki enfeksiyon nedeniyle gözün siyahlaşan ve görme kaybı yaşayan kişiler olduğunu belirtti. Hastalar, çok ağrıları olduğunu da ifade etti.

Dana: ‘Soğuk zincirde kopukluk mu oldu?’ araştırıyoruz

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, olayı doğrulayarak, 6 şeker hastasının Dünya Göz Hastanesi’ne sevk edildiğini belirtti.

Dana, hastaların Dünya Göz Hastanesi’nde tedavi göreceğini söyleyerek, buradan gelecek raporun sonucunun başlattıkları soruşturmanın seyrini belirleyeceğini ifade etti.

Bakanlık olarak söz konusu ilacın mikrobiyolojik analizlerini yaptırdıklarını, bugün sonucu almayı beklediklerini belirten Dana, ‘soğuk zincirde kopukluk mu oldu?’ sorusuna da yanıt aradıklarını söyledi.

Dana, göz içine ilaç tedavisinin birçok hastaya uygulandığını ancak sadece bu 6 hastada enfeksiyona neden olduğuna dikkat çekerek, bunun nedenini sorguladıklarını belirtti.

Netice alınana kadar ilacın kullanımını durdurduklarını açıklayan Dana, laboratuar sonuçlarının ve Dünya Göz Hastanesi’nden gelecek raporu beklediklerini söyledi.

Özyılkan: Erken müdahale için Türkiye’ye gönderdik

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Adil Özyılkan da, ayda 350 hastaya göz içi ilaç tedavisi uyguladıklarını belirterek, bu tedavinin tek doz olduğunu ve direkt göze uygulandığını söyledi.

Şeker hastası olup, göz içine ilaç tedavisi uygulanan hastaların birinin gözünde enfeksiyon görüldüğünü belirten Özyılkan, aynı tedaviyi gören diğer tüm hastaların da ileri tetkik için hastaneye çağırıldığını ifade etti. Özyılkan, kontrolden geçirilen hastaların dördünde gözde enfeksiyon tespit ettiklerini belirtti.

Adil Özyılkan, iğne uygulaması sonrası yaşanan enfeksiyonun nedeninin öğrenilmesi ve hastalara erken müdahalenin yapılabilmesi için, dördünün de Türkiye’ye sevk edildiğini söyledi.

Özyılkan, bu tür risklerin her cerrahi müdahalede olduğunu belirtti.

“Enfeksiyon riskini azaltmak için enjeksiyon steril şartlarda yapılmalı”

Göz hastalıkları uzmanları, göz içine uygulanan ilaç tedavisini anlatırken, bu uygulamada en çok enfeksiyondan endişe edildiğini belirtiyor.

Uzmanlar, bu işlemde enfeksiyon riskini azaltmak için enjeksiyonun steril şartlarda yapılmasının çok önemli olduğunu vurguluyor.

Uzmanların açıklaması şöyle:

“Retina tedavisinde güncel tedavi yöntemleri arasında, göz içine enjeksiyonlar yani iğne tedavileri yer alıyor. Gözün yüzeyine damlatılan damlalar, sürülen merhemler gözün arka tabakalarına etkili olamamakta sadece gözün yüzeysel tabakalarında etkili olmaktadır.

Retina tabakaları dediğimiz gözün arkadaki yer alan tabakasına etkili bir tedavi yapabilmek için ya vücuda damardan çok yoğun ağır ilaçlar vermek gerekmekte veya göz iç boşluğuna vitreus boşluğu denilen boşluğa çok küçük iğnelerle, çok küçük hacimlerde ilaçlar enjekte edilmektedir. Bu enjekte edilen ilaçlar da son yılların oldukça güçlü ve gerçekten tedavi edici yönü etkili olan ilaçlardır ve özellikle bu enjeksiyon tedavileri, şeker hastalığında, sarı nokta hastalığında ve damar tıkanıklıklarında önerilmektedir.

Bu işlemin en önemli riski çok nadir olarak gelişen göz içi enfeksiyonudur (Endoftalmi). Enfeksiyon riskini azaltmak için enjeksiyonun steril şartlarda yapılması çok önemlidir. Bu nedenle göz ve çevresi antiseptik bir solüsyonla temizlenir ve gerekli hazırlıklar tamamlanır. Daha sonra ilaç uygun şekilde gözün beyaz kısmından (sklera) göz içine enjekte edilir. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotikli göz damlaları işlem sonrasında bir süre uygulanır.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 08:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104