banner6

'Sağlıkta dönüşüm mümkün'

banner37

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, kamu hastanelerinde yaşanan doktor istifaları ile turizmde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

'Sağlıkta dönüşüm mümkün'
banner150

banner150 banner150

Katıldığı bir televizyon programında son haftalarda kamu hastanelerinde yaşanan doktor istifaları ile turizmde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, KKTC’de çok uzun yıllardır sağlık sisteminde kangrenleşmiş sorunların olduğunu ve bundan ötürü ülke insanının kesintisiz, kaliteli sağlık hizmeti alamadığını ifade etti. Yapılması gerekenin hastalardaki gibi kangrenleşen yerlerin kesilmesi olduğuna dikkat çeken Savaşan, sağlıklı hayatın, insanların vazgeçemeyeceği temel bir hak olduğunu söyledi.
“Sağlık hizmetleri alanında yürütülen çalışmalar ülkelerin gelişmişlik ve kalkınmışlığını göstermektedir” diyen Savaşan, yılların birikimi sonucu dibe vuran sağlık sisteminde hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın kararlı duruşunu sürdürmesi halinde sağlıkta dönüşümün mümkün olabileceğini söyledi. Kamuda sağlık alanında yaşanan sıkıntıların herkesin malumu olduğunu ifade eden Savaşan, sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkartılması ve toplum sağlığının güvence altına alınmasının sosyal devlet anlayışının gereği olduğunu söyledi.
Sağlık hizmetlerinin kesintisiz, etkin ve kaliteli bir şekilde vatandaşlara ulaştırılmasında en önemli sorumluluğun devlete, görevin ise hekimler ile sağlık çalışanlarına düştüğünün altını çizen Savaşan “sorumluluğunu yerine getiren bir devlet yanısıra, en iyi çalışma şartlarında hizmet üreten, ürettiği hizmetlerden memnun olarak, insanımıza saygı gösteren ve yarınlara umutla bakabilen hekimler ile sağlık çalışanlarını görmek istiyoruz” dedi.

“Genel Sağlık Sigortası Yasası bir an önce geçirilmeli”

Sağlıklı hayatın, insanların vazgeçemeyeceği temel bir hak olduğunu ifade eden Savaşan “Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın bir an önce geçirilerek insanımızın sigortalarıyla istediği hastaneyi ve hekimi seçme şansına kavuşturulması gerektiğine dikkat çekti.

“Sağlık amaçlı seyahat artıyor”

Bu yıl ITB’de ilk defa Sağlık Turizmi’ne özel bir bölüm ayrıldığını da söyleyen Savaşan, her geçen gün daha fazla insanın, sağlığını geliştirmek, sağlığını korumak veya sağlığını geri kazanmak amacıyla kendi ülkesi dışına gittiğine vurgu yaptı.

“Küresel seyahat hareketi olumsuzluklara direnç gösteriyor”

Gelişmiş ekonomilerdeki yavaşlamış büyüme ve gelişmekte olan ülkelerin daha fazla büyümeyi sürdürmek için mücadele ettiği bir ortamda küresel ekonomik görünümün belirsizliğini koruduğuna işaret eden Savaşan, Dünya’da yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen direnç gösteren küresel seyahat hareketlerinin 2017 yılında artmasının beklendiğini söyledi.

“İnsanlar akıllarını boşaltabilecekleri tatiller arıyor”

Son yıllarda detoks tatil konseptine olan ilginin arttığını anlatan Savaşan, gezginlerin günümüzde, toksinlerden arınmak, rahatlamak, sağlıklı vakit geçirmek, egzersiz yapmak, arındırıcı diyet planlarını uygulamak ve akıllarını boşaltabilecekleri tatil arayışında olduklarına dikkat çekti. Önümüzdeki 10 yıl içinde sağlık amacıyla seyahat edeceklerin oranının, dünya nüfusunun yüzde 4’ne ulaşacağının hesaplandığını da söyleyen Savaşan, bu nedenle Sağlık Turizmi’ne olan ilginin her geçen gün arttığını ifade etti.

“KKTC ancak turizmle kendi ayakları üzerinde durabilir…

Savaşan, dünyadaki değişimlerin ve trendlerin farkında olunması gerektiğine dikkat çekerek “turizm ürünleri yeni koşullara uygun hale getirilmeli ve tanıtma pazarlama faaliyetleri de buna göre kurgulanmalıdır” dedi. “Turizm Bakanlığı’nın kitle turizmindeki gelirlerin optimuma çıkartılması ve ayrıca sağlık başta olmak üzere spor, kültür gibi alternatif turizm türlerinin Kuzey Kıbrıs’ta geliştirilmesi için sektörün bütün paydaşları ile birlikte uyumlu bir çalışma iklimi yakaladığına dikkat çeken Savaşan, “KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi, ülke içi katma değerin artmasına, bu da turizmdeki gelişmenin sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasına bağlıdır” dedi.
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104