banner6

Sağlıkta kaos yaşanmadı

banner37

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, kamuda görev yapan hekimlerin ikinci iş yasağına uyduğunu açıkladı. Sucuoğlu, kamuda çalışan hekimlerin, bakanlık haricinde, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin bazı yetkilileri tarafından da muayenehaneleri telefonla aranıp randevu istenerek de denetlendiğini anlattı.

Sağlıkta kaos yaşanmadı
banner99

Ceren ÖZBİL

Kamu hekimlerine ikinci iş yasağının uygulanmasıyla ilgili Yüksek Mahkeme kararının tanıdığı 6 aylık süre 1 Ağustos’ta doldu.

Sağlık Bakanlığı’nın bu yasağın uygulamaya girmesinin ardından amiral gemisi olarak gördüğü Döner Sermaye Yasası ise Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi.

Ara formül olarak bakanlığın Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ile ortak çalıştığı Sağlık Kurumları Ücretleri Tarifesi Tüzüğü de devreye girdi.

Bu tüzük ise, kamu hekimlerinin görev yaptıkları hastane bünyesinde bakanlık denetiminde özel hasta bakabilmesini içeriyor.

Bu doğrultuda, muayene ve operasyon ücretleri günlük olarak Sağlık Fonu’na yatırılacak ve Sağlık Fonu’na yatırılan gelirle sağlık kuruluşunun giderleri karşılanacak. Geri kalan meblağın yüzde 35’i Sağlık Fonu’na ait olacak, yüzde 65’i de vergi ve stopaj düşüldükten sonra hekime ödenecek.

Sucuoğlu: Kaos yok

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, hekimlere ikinci iş yasağı uygulamasının başladığı 1 Ağustos’tan sonraki süreci değerlendirdi.

Sucuoğlu, bu süre zarfında kamu sağlık hizmetlerinde kaos yaşanmadığını ifade ederek, toplam 4 doktorun istifa ettiğini söyledi.

Bakan Sucuoğlu bu 4 doktordan birinin emekliye ayrıldığını, diğerinin de eşinin Ağrı’da görev yapması nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı.

“Kamu hekimleri yasağa uyuyor”

Şu an için kamuda görev yapan hekimlerin ikinci iş yasağına uyduğunu söyleyen Sucuoğlu, bunun hem kendileri hem de Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin bazı yetkilileri tarafından denetlendiğini söyledi.

Sucuoğlu, “Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ndeki bazı yetkililer, kamudaki hekimleri arayarak randevu istiyor ve denetliyor” dedi.

“Bu tüzük geçici”

Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nı geçirme hedefinde olduklarını yineleyerek, tüzüğün, yasa geçene kadar sağlıktaki kaosun önlenmesi için hazırlandığının altını çizdi.

Yürürlükte olan tüzüğün geçici olduğunu vurgulayan Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası onaylandıktan sonra tüzüğün kendiliğinden kalkacağını ifade etti.

Bakan Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nın 64 ülkede uygulandığına dikkati çekerek şu şekilde konuştu:

“A planı dediğimiz Döner Sermaye Yasası, Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi. Anayasa Mahkemesi 45 gün içerisinde karar verecektir. Bu da Ağustos ayının ortalarını geçeceği anlamına geliyor. Bu yasa Anayasa Mahkemesi’ne gönderilir gönderilmez bizde yeni bir formül arayışı için aynı gün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yetkilileriyle bir araya geldik ve durumu değerlendirdik. Ortaya bu tüzük çıktı. Başsavcılıktan görüş aldık. Olumlu görüş verdi. Bakanlar Kurulu’na gönderdik, onaylandı. Şu an için sağlıkta kaos diye bir şey söz konusu değildir. Sistem yavaş yavaş rayına oturuyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2017, 13:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104