Salgın yok diye tedbirsiz kalmayın!

banner37

Ülkede her ne kadar grip salgını olmadığı söylense de, uzmanlar grip gibi kolay bulaşan hastalıklara yakalanmamak için gerekli tedbirlerin alınması konusunda uyarıyor:

Salgın yok diye tedbirsiz kalmayın!
banner99

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanlığı her ne kadar ülkede grip ve nezle salgını olmadığını açıklasa da; grip, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara yakalanmamak için tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Uzmanlar, özellikle okula ya da kreşe giden çocukların, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanması durumunda diğer arkadaşlarına da bulaştırmaması için iyileşene kadar okula gönderilmemesini öneriyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Çocuk Doktoru Cemal Mert, özellikle grip gibi kolay bulaşan hastalıklara yakalanan çocukların okula ya da kreşe gönderilmemesini tavsiye etti ve bu durumun hem hasta için hem de diğer çocuklara bulaşmaması için daha avantajlı olacağını anlattı.

Mert: Salgın yok

banner134

Mert, grip salgınının şu an için ülkede olmadığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Her sene olduğu gibi aralık ve ocak aylarında yoğun virüs enfeksiyonları, gerek üst solunum yolları enfeksiyonları, gerekse de ishal ve kusma yapan virüsler yaygın olarak görülmektedir. Çocukları ve büyükleri etkilemektedir. Bunların bir kısmının grip virüsü olduğu doğrudur. Bu yılki mevsimsel gripte rutin hafif seyirli bir formda ilerliyor. Salgın olmadığı gibi ağır bir vakamız da henüz bizim baktığımız hastalar arasında yoktur.

Grip vakalarına, genellikle kolay bulaşan soğuk algınlığı dediğimiz üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamanın yolları, birincisi kalabalık ortamlarda bulunmamak, el, ağız, yüz, hijyenine devam etmek, çok sıcak ve çok soğuk ortamlara ani giriş çıkışlar yapmamak, bir de temiz ve bol gıda tüketmektir. Özellikle C vitamini içeren meyveleri ağırlıkla almamız gerekmektedir.”

“Okula ya da kreşe göndermeyin”

Dr. Mert, grip gibi kolay bulaşan hastalıklara yakalanan çocukların okula ya da kreşe gönderilmemesi gerektiğini söyledi ve “hasta olanların eşyalarını kullanmamak ve hasta kişilerle aynı alanda bulunmamak gerekir. Örneğin okul ve kreşte bulunan bir çocuk hasta ise onu okula göndermemek, evde dinlenmesini sağlamak diğer çocuklara bulaşmasını önler. Evde dinlenen hasta beslenmesine ve ısı kontrolüne daha çok dikkat edebildiği için daha kolay iyileşir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75