Sibel Siber aşılar hakkında açıklamalarda bulundu

banner37

Meclis eski Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Tv ekranlarında yayınlanan Ali Çatal’ın hazırlayıp sunduğu Parapolitik programına konuk oldu.

Sibel Siber aşılar hakkında açıklamalarda bulundu
banner90
banner99

banner134
Çatal’ın “Aşılara güvenilir mi?” sorusunu yanıtlayan Dr. Sibel Siber, şöyle yanıtladı;

Bunların yanıtı henüz tam anlamıyla yok çünkü çalışmalar çok hızlı ve acil kullanma izni kapsamında yapıldı. Hiçbir aşının faz 3’ü genel anlamada tamamlanmış değildir. Faz 3 nedir? Bir aşıyı çok geniş kitlelere uygularsınız ve 1-2 sene boyunca hem yan etkilerini hem de koruyuculuğunu gözlersiniz. Bu mevcut aşılarda ara sonuçlar tespit edildi… Nasıl yan etkiler görüldü? Aspirinde dahi yan etkiler var. Bu kişinin bünyesine bağlı… Çok nadir hayati etkiler var. Göz ardı edebileceğimiz yan etkiler oldu bazı insanlarda… Bu diğer aşılarda da var… Dolayısıyla en ideali 2 yıl içinde bu aşıların uygulanmasıydı. Çok ciddi yan etkileri olmadığı için izinler veriliyor…"

Çin aşısına gelince, bu aşı geleneksel bir aşı.Kızamık, çiçek aşısı gibi.. Ama bu aşı 3. Faz için Endonezya, Türkiye, Brezilya ve Şili’ye gönderiyor. 30 bin gönüllü üzerinde çalışılmasını istiyor. Fakat her gönüllü bu aşıyı da olduğunu bilmiyor. Benim 3-4 gün önce bir hocanın yazısında okuduğum Türkiye’de henüz 1322 kişiye 2. dozu yapıldı. Henüz sonuçlar faz 3 tamamlandı noktasında değil. Endişeler bu yöndedir.

BioNTech aşısında da İsrail, aşıyı olanların bazılarının Koronavirüse yakalanması bilgisini paylaştı ve aşıyı olanların da hasta olmasalar da bulaştırdığı açıklandı.Yani maske, masafe kurallarını sürdürecereğiz..Bu konuda da bazı belirsilikler var.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75