Şiddet ve gençlik

banner37

Şiddet ve gençlik
banner90
banner8

Psk. Ayla KAHRAMAN

Saldırganlık ve şiddet içeren davranışlar; ergenlik -gençlik döneminin riskli davranışları içindedir.

Gençler sonuçlarını düşünmeden pek çok yanlış davranışlar yapabilirler.

Bedelini kendilerinin veya başkalarının ödemek zorunda kalacağı pek çok yanlışı, sonuçlarını düşünmeden yapabilirler.

Gelişimsel dönemleri gereği, gençlerin yetişkin dünyasından farklı davranmaları -bir noktaya kadar- gelişim özellikleri ile ilişkilendirilebilir. Ancak, antisosyal, saldırgan ve yok etmeye yönelik davranışlar; sadece gelişimsel özellikle açıklanamaz. Bu durumda, ergen-genç suçluluğu söz konusu olur ve bunun değerlendirilmesi yapılırken; toplumsal değişimin yönüne de bakmak gerekir.

Son olaylar gösteriyor ki, ergenler, gençler suç işliyor. Küçük suçlar da değil. Adam öldürüyorlar, bıçaklıyorlar, bıçaklanıyorlar. Sadece başkalarına değil, en yakınlarına da saldırabiliyorlar.

Yetişkin dünyasında durum nasıl?

Son yıllara istatistiksel açıdan baktığınızda yetişkin suçluluğunda artış görürsünüz.

Cinayetler, özellikle kadın cinayetleri atmıştır. Saldırganlık, mala mülke kişiye zarar verme, hırsızlık gibi suçlar da artmış görünmektedir.

banner134
Toplumda uyuşturucu kullanımı da önemli bir sorun artık.

Belki de en büyük tehlike, şiddetteki bu önlenemez yükselişe alışmış olmamızdır.

"Adi suçlar" denilen pek çok olaya, toplum olarak hayret etmemeye ne zaman başladığımızın farkında mıyız?

Saldırganın incitici veya yok edici davranışını olağan görmeye başladığımızda, ergenler ve gençler bir adım öne geçerler ve yaralamaya, öldürmeye başlarlar.

Aslında başkalarına olana şaşırmayı bıraktığımızda, toplum bünyesine uymayan yıkıcı, antisosyal davranışlar; toplumsal akışımız içinde yer almaya başlar.

Antisosyal, yasadışı ve insani değerler açısından da suç teşkil eden bu davranışların önlenebilmesi için, öncelikle ergen ve genç suçluluğu ile ilgili yasal ve psikososyal hazırlık yapılmalıdır.

Gençlerde şiddet eğilimi ciddi bir sorundur. Bu kabul edilmeli ve bu sorunun tedavisinde tıbbi, sosyal ve psikolojik bütün yollar kullanılmalıdır. Adalet sistemi gereğini yaparken, gençlerle çalışanların, ilgilendikleri sorun ne olursa olsun; -doktor, psikolog, öğretmen, sosyal hizmet uzmanı ve en çok da aile- gençlere yönelik sabır ve şefkat göstermeleri şarttır. Gençlerin sorunları diz boyu. Bazı sorunlar ise, yok edici. Bazıları insanlık değerlerine aykırı. İnatla sorunun üstüne gitmezsek, gençliğin kendini yok etme tehlikesinin artacağını bilerek çalışmalıyız.

Ülkedeki son olaylar, şimdilik sıra dışı olaylardır. Önlem almazsak, elbette bunlar rutine düşer.

Ve kaybederiz.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75