Sigara neden çok zararlıdır?

banner37

Yarıyıl tatili sonrası ilk kanser farkındalık programımızı Yedidalga İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz birçok hastalığı tetikleyen sigarayla ilgili sorular sordu

Sigara neden çok zararlıdır?
banner90
banner8

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Sigara, içerisinde hem kanser sürecini başlatan ve hem de bu süreci hızlandıran maddeler içerdiğinden dolayı önemli bir kanserojendir.

Sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere çeşitli kanserlere sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun yanında sigaranın, kalp-damar hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarından bronşit, amfizem gibi pek çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olduğu da bilinmektedir.

 “Kanser hastalığının nedenleri ve hastalıktan korunma konusunda farkındalık” seminer programımızı Yedidalga İlkokulu’nda gerçekleştirdik. 3’üncü, 4’üncü ve 5’inci sınıf öğrencileri ile öğretmenlerine yönelik verdiğimiz seminerde, çocuklarımızın sıklıkla sigara kullanımı konusunda sorular sordu.

 Sigaranın neden çok zararlı olduğunu sorgulayan çocuklarımıza, bu konuda aydınlatıcı bilgiler verdik. Kanser hastalığıyla ilgili merak ettikleri birçok soruyu yanıtladık.

Öğrencilerimizin bizi merakla dinlemesi, detaylı sorular soruması bizi mutlu etti. Çocuklarımız sorguladı, sordu… Bizler de onların kanser hastalığıyla ilgili farkındalığını artırmak için gerek görsel gerekse yazılı olarak bilinçlendirici bilgiler verdik.

banner134
   Çocuklarımıza kanser hastalığının ne olduğunu, nasıl meydana geldiğini, ne tür risk faktörlerinin hastalığı oluşturduğunu, belirtileri ve hastalıktan nasıl korunulabileceği konularıyla ilgili bilgiler verdik.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara ve diğer tütün mamulleri kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, güneş ışınları, çevre kirliliği ve teknolojik cihazların bilinçsizce, uzun süreli kullanımı gibi risk faktörleri üzerinde durduk.

 

Tek bir sigarada 4 bin civarında zararlı kimyasal var

Önemli bir kanserojen olan sigara konusunda öğrencilerimiz “Sigara neden bu kadar zararlıdır?” diye sordu. Bizler de sigaranın zararları ve içeriğiyle ilgili şu bilgiyi paylaştık:

“Tek bir sigara içerisinde 4 bin civarında zararlı kimyasal madde ve 40 civarında da kansere yol açabilecek kanserojen madde bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, polonyum-210 (kanserojen), radon (radyasyon), metanol (füze yakıtı), toluen (tiner), kadmiyum (akü metali), bütan (tüp gaz), DDT (böcek öldürücü), hidrojen siyanür (gaz odası zehiri), aseton, naftalin, amonyak, karbon monoksit, nikotindir.

Sigara içerisindeki temel maddelerden biri olan nikotinin beyin ve sinir sistemi üzerine baskılayıcı, uyuşturucu etkisi vardır. Kan basıncını yükseltir, sindirimi yavaşlatır, kanın damarlar içerisindeki dolaşımını bozarak organların yeterli kan alımını engeller. Sigara dumanındaki katranda binlerce kimyasal madde olduğu bildirilmektedir. Bunlar, asitler, alkol aldehitler, ketonlar, karbonmonoksit gibi maddelerdir ve vücuda doğrudan zehir etkisi gösterdiklerinden organlarda kalıcı hasarlara neden olurlar. Sigara içen kişilerin, gerek kendi sağlığına ve gerekse de çevrelerinde bulunan kişilerin sağlığına önemli derecede zarar verdikleri bir gerçektir”.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 13:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75