Sık güneşlenmek yaşlandırıyor

banner37

Tatile giden çoğu kimsenin ne kadar bronzlaşırsa o kadar iyi görüneceğini düşünerek günün büyük kısmını güneş altında geçirmesi, güneşin zararlı etkilerine aşırı derecede maruz kalan cildin kalıcı sorunlarla karşılaşmasına sebep olabilir

Sık güneşlenmek yaşlandırıyor

Nevruz TAYDEMİR

Tatilde güneşlenmeyi ve renk değiştirmeyi marifet sayanların gözden kaçırdığı bir nokta zararlı güneş ışınlarına maruz kalan cildin sağlık sorunları yaşayacağıdır.
 

Güneş, cildin düşmanı

Yaz süresince güneş ve denizin cildimizde oluşturduğu zararlı etkilerin onarılması, cildin erken yaşlanmasının önlenmesinde önem taşıyor.

Yaz döneminde cildi bozan en önemli etkenin güneş ışığı ve su ile temasın artması derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne, kollajenin parçalanmasına, bunun sonucunda ciltte lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır.

Yaz süresince deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temasın deriden su kaybına neden olarak cilt kuruluğunu artırmaktadır.
 

Denge sağlamak şart

Güneş, deniz ve havuz suyunun ciltten aldığı nemin yerine konması gerekiyor. Su cildin en önemli nem kaynağıdır. Bu sebeple su tüketimi yaz mevsiminde artırılmalıdır.

Ciltte güneşin ve nemsizliğin yaşlanmayı arttırıcı etkilerini önlemek için antiaging özelliği olan A, E ve C vitaminlerinden zengin besinler tüketilmeli, yeşil sebze ve meyvelerin (havuç, domates, maydanoz) cildi doğal olarak güneşin zararlı etkilerinden koruma altına alacaktır.
 

Parlak cildin sırrı su

 Derinin yeterli elastikiyet ve parlaklıkta olması içerdiği su miktarına bağlıdır. Diğer hücrelerde olduğu gibi, ciltte bulunan ter ve yağ bezlerinin fonksiyonlarını tam olarak yapabilmeleri için de suya gereksinimleri vardır. Hücre içi suyun azalması cildin kuruması ile sonuçlanır. Yumuşak, sağlıklı, pürüzsüz bir cilde sahip olunması için günlük yeterli miktarda su tüketilmelidir.
 

Cildinize takviye yapın

Cildin kaybettiği nemin kullanılan nemlendirici kremler dışında, cilt altına mezoterapi radyofrekans,dermaroller veya dermapen  yöntemleriyle verilecek antioksidanlar,vitaminler ve hyaluronik asid uygulamaları doku fizyolojisinin rejenerasyonunu tamamlayacaktır. Özellikle 35 yaş ve üzerinde bu işlemlerin uygulanması cilt için oldukça yararlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
 

Cilt için faydalı besinler

- Vitamin C, retinol ve kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir ve çinko güneş hasarından cildi korur

- Çay, elma, soğan, sarımsak, kırmızı şarap, patlıcan, sebze ve meyve gibi besinlerde olan polifenollerin (ferrulik asid ve kafeik asid vb.) antioksidan etkileri cildi oksidatif stresten korumaktadır.

- Yeşil çay, retinoidler, fenoller ve üzüm çekirdeği ekstratı gibi bitkisel ürünlerin bağışıklık sistemini düzenleyici, iltihabi olayları baskılayıcı ve antioksidan özellikleri vardır.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108

erotik shoperotic shop