Şimdilik yazılı istifa eden yok!

banner37

Sağlık Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesinde açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dana ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dizdarlı, kendilerine ulaşan yazılı bir istifa olmadığını söyledi

banner87
Şimdilik yazılı istifa eden yok!
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, hastanenin kardiyoloji servisinden bazı doktorların istifa edeceği yönündeki haberlerin şu ana kadar sadece duyumdan ibaret olduğunu ve kendilerine yazılı bir istifa dilekçesinin ulaşmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nda dün öğle saatlerinde gerçekleşen Sağlık Koordinasyon Kurulu toplantısı öncesinde açıklama yapan Müsteşar Dana ile Başhekim Dizdarlı, basında istifa ettiklerine dair haberler yer alan doktorların durumlarının da toplantıda ele alınacağını, ancak ne hastane yönetimine ne de bakanlığa ulaşan yazılı bir istifa olmadığını yineledi.

Telaş yapacak bir durum olmadığını ifade eden Müsteşar Kemal Deniz Dana, bölümde yaşanan sıkıntıların giderilmesi içinde çalışmalara başladıklarını söylerken, Başhekim Dr. Dizdarlı da gerekli önlemlerin alındığını ve herhangi bir sıkıntının bulunmadığını dile getirdi.

Dana: Haberler doğru değil

Müsteşar Kemal Deniz Dana, kardiyoloji servisinde yaşanan sıkıntılarla ilgili görüş alış verişinde bulunmak için toplandıklarını söyledi ve 5 doktorun istifa ettiğiyle ilgili sosyal medyaya yansıyan haberlerin doğru olmadığını kaydetti.

Resmi bir istifa olmadığını söyleyen Dana, belli dönemlerde izinlerin olmaması, eğitim için doktorların yurt dışına gidecek olması veya hastalıklardan kaynaklı bir takım sıkıntıların yaşandığına değindi ve bu sorunlara bir çözüm bulunması için görüşüleceğini söyledi.

Dana, yapılan toplantının olağanüstü bir toplantı olmayıp rutin bir toplantı olduğunu belirtti ve şekilde konuştu:

“Bir doktorun da sözleşmesini yenilemeyeceği duyumu bize ulaşmıştır. Tüm bunlar bakanlığımız tarafından değerlendirilecek ve bir ortak yol bulunacaktır. Şu ana kadar ne bakanlığımıza ne de başhekimliğe ulaşan resmi bir istifa yoktur. Zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Toplantımızda bunları da ele alıp değerlendireceğiz.”

“Telaşa gerek yok”

Her meslek kolunda olduğu gibi, zaman zaman sağlıkta da aksaklıkların olabildiğini, belli dönemlerde izinlilerin, eğitim için yurt dışına gidecek doktor olması veya hastalık nedeniyle izinli olabilecek doktorların

bulunmasının normal olduğunu söyleyen Kemal Deniz Dana, kurula, yetkililere ve hastane başhekimlerine düşen görevin bu gibi olağanüstü durumlarda gerekli önlemleri alarak, sağlık hizmetlerinin aksamadan yürütülmesini sağlamak olduğunu belirtti.
Dizdarlı: Bana ulaşan bir istifa olmadı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı da, önceki gün yaptığı basın açıklamasında da belirttiği gibi, eline gelen veya eline gelip de kabul etmediği bir istifanın söz konusu olmadığını yineledi.

Kardiyoloji servisinde yaşanan sıkıntılara da değinen Dizdarlı, kardiyologlardan birinin 2 ay gibi bir süre istirahat etmesini gerektirecek bir rahatsızlığı bulunduğunu, bir başka doktorun yurt dışına eğitime gidişinin söz konusu olduğunu, bir kişinin ise sözleşmesinin biteceğini, uzatmama niyetini dile getirdiğini, ancak istifa gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Sözleşmesi bitecek doktoru ikna etme girişimleri olduğunu ifade eden Dizdarlı, idare olarak bugün ve yarın o konudaki girişimlerinin süreceğini anlattı.

“Gerekli önlemler alındı”

Doktorlardan bazılarının istifa etmek istediği yönünde duyumlar bulunduğunu, ancak bunların duyumdan öteye gitmediğini söyleyen Dizdarlı, hastane yönetiminin gerekli önlemleri aldığını ve herhangi bir sıkıntının bulunmadığını belirtti.

Dizdarlı, yapılan açıklamalara rağmen haberlerin çıkmaya devam ettiğine işaret ederek, “Şu anda istifa yok diyorum ama takdir sizindir. 10 gün sonra ne olur bilemem ama net söylüyorum şu anki durum budur” dedi.

Gazetecilerin kardiyoloji servisinde sorunların ne olduğunu sorması üzerine ise Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, tüm bölümler gibi kardiyoloji servisinin çok yoğun çalıştığını, yaşamla ölüm arasındaki kararların alındığı bir bölüm olduğunu ifade ederek, bunun bir ekip işi olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108