Sonbahar hastalıklarından korunmak elinizde!

banner37

Sonbahar hastalıklarından korunmak elinizde!

Artık kışa iyice yaklaştığımız şu günlerde sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Bunun sonucu olan sıcaklıklardaki sert dalgalanmaların insanlardaki bağışıklık sisteminde meydana getirdiği kırılganlığı fırsat bilen virüsler ise adeta çevremizi sarıyor ve birçok kişiyi yatağa düşürüyor. Sonbaharda pek çok kişinin grip, yüksek ateş, boğazda yanma hissi, öksürük, bronşit, ishal ve alerji ile mücadele etmek zorunda kaldığını söyleyen Medline Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Zeydan, “Vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıfladığı şu günlerde basit ama etkili önlemler alarak mevsim geçişlerini hasta olmadan atlatmak elimizde” diyerek sonbaharda en sık görülen hastalıklardan korunmak için önerilerde bulundu.

En çabuk üst solunum yolları etkileniyor Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri üst solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlıyor. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beraber burun, sinüsler, farenks, larenks veya bronşlar gibi üst solunum yollarını ilgilendiren akut enfeksiyonlar yaygın hale geliyor. Bu enfeksiyonların hafif ateş, öksürük, hapşırma, yorgunluk ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini anlatan Dr. Meriç Zeydan, “Bu enfeksiyonlar genellikle bulaşıcı olduğundan etkileşimin fazla olduğu ortamlarda yakın temastan kaçınmak, el hijyenine dikkat etmek, öksürürken ağzı kapatmak, bulunulan ortamı sık havalandırmak, C vitamini yönünden iyi beslenmek ve hava sıcaklığının değişkenliğini göz önünde bulunduracak şekilde giyinmek gerekiyor” diyor.

Alerjisi olanlar tedbir almalı Sonbaharda polenlerin ortama dağılması alerjisi olan kişiler için kâbus halini alabiliyor. Alerjik rinit, diğer adıyla bahar ya da saman nezlesinin en sık görülen alerjik hastalıklardan biri olduğunu söyleyen Dr. Meriç Zeydan, bu hastalığın belirtilerini; hapşırma, gözde ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı ve akıntısı, bazen de baş ağrısı olarak sıralıyor. Dr. Meriç Zeydan, “Bu gibi durumlarda alınabilecek tedbirler ilaç ve aşı tedavisi olarak sıralanabilir. Ancak ilk ve en önemli aşama alerjiye neden olan etkenlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmak olacaktır” diyor.

Depresyon kapınızı çalabilir! Havaların kötüleşmesiyle beraber açık alanlardan kapalı alanlara geçilmesi, yoğun iş hayatı, gün geçtikçe artan trafik karmaşası insanlarda birtakım ruhsal değişimlere de

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER