Sonbharda Nasıl Beslenmeli

banner37

Sonbharda Nasıl Beslenmeli
banner90
banner99

Övünç SELDEN

Yaz aylarını geride bıraktığımız,, soğuk kış günlerinin yavaş yavaş yaklaştığı güz ayları birçok hastalık için oldukça davetkar bir zaman. Mevsim geçişleri metabolizma hızının değişmesine, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu dönemde vücut direncini arttırmak için antioksidan olarak da görev yapan A, C, E vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin bunun yanı sıra omega – 3 ve omega – 9 yağ asitlerinden yeteri kadar almak gerekir

Mevsim değişikliğinde  en önemli dikkat etmemiz gerek kuralların başında Güne iyi bir kahvaltı ile başlamak ve  vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren yiyecekler seçöektir. Özellikle E vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Soğuk algınlığında vücut direncini arttırmakta ve A vitamininin okside olmasını engellemektedir. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz ve yağlı tohumlar E vitamini içeriği bakımından zengin yiyeceklerdir.

banner134
Bağışıklığı güçlendiren besinlere örnek olarak brokoli, somon-sardalye gibi yağlı balıklar, portakal, yeşil çay, yumurta, bal kabağı, taze kırmızıbiber, ıspanak, domates ve yoğurt sayılabilir. Bu besinlerden bir kısmı antioksidan içeriği ile bir kısmı ise protein ve vitamin yönünden zenginliği ile vücuda direnç kazandıracak ve aynı zamanda metabolizma hızını düzenleyerek aşırı kilo alımının önüne geçilebilecektir. B vitamini içeren yiyeceklere de beslenme düzeninde yer vermek gerekmektedir.

Koyu renkli meyveler olan  mürdüm eriği kırmızı-siyah üzümler, böğürtlen, ve C vitamini deposu mandalinaların-greyfurtların tüketilmeye başlanması da bir başka önemli etken. Kansere karşı etkili, kötü kolesterolü kovan, kalp-damar hastalığı riskini düşüren bu meyvelerle antioksidan maddelerinizi depolayın. Bağışıklık sistemi için çok önemli olan, depolanmayan ve günlük alınması gereken bir vitamin olan C vitamini eksiklerini önleyin. Aynı zamanda özlediğiniz taze ıspanak, pırasa, kereviz, turp, kırmızı pancar, kırmızı ve beyaz lahanayı yeniden sofralarınıza koymaya başlayın. Bunların içindeki fitokimyasallarla ve C vitaminiyle vücudunuzu toksinlerden arındırın, kanserden koruyun.

Sonbahar deniz ürünleri konusunda da çok bereketli bir dönem, Omega 3 ,özellikle  hafıza fonksiyonlarınızı arttırmak için önemlidir.

Bütün bunlara dikkat ederken, beslenmenizi düzenlerken bir diğer taraftan da gittikçe uzayan akşamlarda abur cuburları tüketmekten, havanın serinlemesiyle azalan susama ihtiyacınızı gözardı ederek su tüketimini azaltmaktan da kaçının. Unutmayın ki sağlıklı beslenme bir ömür sürer ,sürmelidirde…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75