banner6

Stresinizi kontrol altına alın

banner37

Stresin vücut üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Yoğun stres, vücudu kötü etkiler ve yaşamı tehdit eden durumlar oluşturabilir

Stresinizi kontrol altına alın
banner150 banner151 banner143

Nevruz TAYDEMİR

Uzun süren stres, sağlığın bozulmasına neden olabilir. Araştırmalar stresin kalp hastalığı, ani kalp krizi, obezite ve diyabet gibi hastalıklar için risk oranını artırdığını göstermektedir. Stres yönetimini en iyi şekilde yapmak gerekir. Stres ve anksiyeteyi azaltmak için yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri yaparak daha rahat hissedebilirsiniz.

Sağlık birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin birçoğu kontrolümüzün dışındadır. Birçok yönden sağlığınızı etkileyen faktörleri kontrol edebilirsiniz. Örneğin, bir saat daha televizyon izlemek yerine mahalle çevresinde yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Hem zihninizi hem de vücudunuzu korumak, sağlık açısından çok önemlidir. Dengeli ve sağlıklı yaşam için harcayacağınız kişisel mesai, ileride bedenen ve ruhen geniş kapsamlı faydalar sağlayabilir.

Beynin genel sağlık üzerinde düşündüğünüzden daha fazla etkisi vardır. Her gün milyonlarca işlem ve performansın yanı sıra beyin iyileşmeye de yardımcı olur. Araştırmalar, insanların kendi kendilerine konuşmalarının (kendi kafalarının içindeki konuşmalar) daha olumlu olmaları, daha az depresyon ve daha iyi fiziksel sağlığa sahip olmalarını sağladığını göstermiştir.


Zihni besleyen besinler

Aşağıdaki üç temel ilke gıda tüketiminde seçenekleri yönlendirmede kullanılmalıdır.

– Daha az kalorili yiyecekler tüketmek

– Daha az doymuş yağlar

– Çeşitli meyve ve sebzeler

   Bu noktalar sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken kurallardır. Beslenme düzeninde daha çok yeşil yapraklı sebzeler ve vitamini bol meyveler yer almalıdır. Özellikle fast food yiyeceklerden ve fazla yağlı restoran yemeklerinden, fazla tuz ve şeker tüketiminden uzak durulmalıdır. Evde yemek yemek, beslenme düzeninizi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

 

Fiziksel aktivite önemlidir

Araştırmalar, fiziksel aktivitelerin yani egzersizlerin sağlığı korumada yardımcı olduğunu göstermektedir. Düzenli egzersiz yapan insanlarda daha az kronik hastalık görülür. Daha nadir hastalanırlar ve grip, nezle gibi hastalıkları daha çabuk atlatırlar. Egzersiz yapmak vücutta kilo kontrolünü sağlarken aynı zamanda daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşmasını sağlar.

   Duygusal açıdan sağlıklı ve mutlu olmak, genel sağlığı da etkileyen bir durumdur. Kendi düşünce ve duygularının farkında olan insanlar, daha huzurlu bir hayat sürdürürken aynı zamanda kaygılarla başa çıkmada daha başarılıdırlar.

  

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 15:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110