banner6

Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığını bakanlığı duyarsızlıkla suçladı

banner37

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası ortak açıklama yaparak, yabancı bir firma tarafından gerçekleştirilecek uygulamalı “Botox ve Dermal Dolgu Eğitimi”nin yasa dışı olduğunu ancak Sağlık Bakanlığı’nın bununla ilgili gerekli denetimi yapmayarak konuya duyarsız kaldığını belirtti.

Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığını bakanlığı duyarsızlıkla suçladı
banner151

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyesi olmayan hekimlerin ülkede meslek icra etmesinin mümkün olmadığı uyarısında bulunulan açıklamada, teşhis ve tedavi yetkisinin, mevcut yasalarla, sadece Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinden diploma almış ve 13/1976 sayılı yasa çerçevesinde Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyesi olan, hekim ve diş hekimlerine verilmiş bir yetki olduğuna dikkat çekildi.

Girne’de bir otelde, yurt dışından gelen bir firma tarafından 8-10 Aralık tarihleri arasında KKTC’de  uygulamalı “Botox ve Dermal Dolgu Eğitimi” gerçekleştirileceği konusunda Türk Dermatoloji Derneği tarafından Sağlık Bakanlığı’na 7 Aralık tarihinde ihbarın gönderilmişti. Açıklamada, bakanlığın konuyu birliğin bilgisine getirerek görüş aldığını, birliğin de ilgili uygulamanın yasal olmadığı ve bu konuda gerekli denetimin yapılması yönünde görüş verdiği kaydedildi.

Bakanlık denetimin birlik tarafından yapılmasını istedi

Açıklamada, “Bakanlık, tarafımıza gönderdiği ikinci yazıda ilgili denetimin Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılmasını talep etmiştir. Birliğimiz, bakanlığa yetkinin sağlık işlerini düzenleyen bakanlıkta olduğunu denetim için oluşturulacak ekipte görev alabileceğimizi bildirmiş ve Polis Genel Müdürlüğüne de ihbarı göndererek suç duyurusunda bulunmuştur” denildi.

Sağlık Bakanlığı’na, aldığı ihbar karşısında gerekli denetim ekibini oluşturmayarak, duyarsız kalma eleştirisinde bulunulan açıklamada, yasadışı uygulamaya göz yumduğu kaydetti. 

Ülkede kamu hastaneleri, özel hastaneler ve özel muayenehanelerde çalışan hekimlerin de Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyesi olduğuna işaret edilen açıklamada, “Uygulamalı eğitimi yapacak kişi hekim olsa dahi Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’ne üye olmadan ülkemizde meslek icra edemez. Hekim olmayanlar ise hiçbir şart ve koşulda tanı ve tedavi hizmetleri sunamaz” denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 18:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110