banner6

Talasemi hastası Emine kök hücreyle tedavi oldu

banner37

Ağır talasemi hastası olduğu için düzenli kan nakliyle yaşama tutunabilen 10 yaşındaki Emine Gümüş Almanya'dan getirilen kök hücre ile sağlığına kavuştu

Talasemi hastası Emine kök hücreyle tedavi oldu
banner99

"Talasemi majör" adı verilen ağır kansızlık hastası Emine Gümüş, Almanya'dan gelen kök hücrenin nakledilmesiyle hayata tutundu.

Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi'nde yaşayan Ayhan ve Duriye Gümüş'ün kızları Emine'nin genetik hastalığı bulunduğu, henüz anne karnındayken yapılan tetkiklerde anlaşıldı.

Bebeklerini dünyaya getirme kararı alan aile, kızlarının kalpten kemiklere ve karaciğere uzanan bir dizi hastalıktan uzak kalması için her ay Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine giderek kan nakli yaptırdı.

Boyu yaşıtları gibi uzamayan, okuluna devam edemeyen Emine'nin hastalığı 9 yaşına gelince ağırlaştı ve doktorları ölümcül sonuçların ortaya çıkmaması için kök hücre nakli gerektiğini aileye açıkladı.

Bağışçı son anda vazgeçti

Kök hücre donörü olmak için daha önce başvuran bir Türk donörle Emine'nin doku uyumu sağlandı ve küçük kızın ailesi nakil işlemi için 2016 yılının kasım ayında hastaneye davet edildi.

Ancak ilk donörün son anda kök hücre bağışçısı olmaktan vazgeçmesiyle hayal kırıklığı yaşayan aileye müjdeli haber haziran ayında Almanya'dan geldi.

Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi doktorları tarafından yapılan nakil işleminin ardından taburcu edilen Emine ve ailesine İzmir Hasta Çocuk Evleri de destek verdi.

Derneğin Konak ilçesindeki bir evine kabul edilen aile, haftada 2 kez hastanedeki kontrollerin ardından memleketlerine dönmeye hazırlanıyor.

Emine'nin annesi Duriye Gümüş, kızından vazgeçmeyi asla düşünmediğini ama her geçen gün kızının gözlerinin önünde eridiğini anlattı.

Nakil için uygun donör bulunmasına çok sevindiklerini anlatan Gümüş, "Karnımdayken Emine'nin hasta olduğunu biliyordum. En çok 40-50 yıl yaşayacağını söylemişlerdi. İlik için başvurduk, uyum sağlanınca da çok sevindik. Türkiye'deki bağışçı kararından döndüğünde çok üzüldük. Kızımız bir an önce iyileşsin istiyorduk, uygun donör de bulunmuştu, son anda vazgeçmiş. Üzüldük. Sonra bizi mutlu eden haber de Almanya'dan geldi." dedi.

Duriye Gümüş, ilk donörün yarattığı hayal kırıklığını, Emine'nin sağlığına kavuşmasıyla atlattıklarını aktardı.

 

Emine öğretmen olmak istiyor

Kök hücre nakliyle yaşama tutunan Emine ise kan nakillerinden bunaldığını, okula gidemediği için de çok üzüldüğünü belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 12:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104