banner6

'Taşıyıcı annelik', KKTC'de yasal

banner37

KKTC’de 2016 yılında Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri ve Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Tüzüğü’nün yürürlüğe girmesiyle birlikte “taşıyıcı annelik” izini veren mevzuat tamamlandı.

'Taşıyıcı annelik', KKTC'de yasal
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte dünyada beş ülkede “taşıyıcı annelik” serbest... Ancak kısa süre önce Türkiye basınında yer alan bir haberde Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de taşıyıcı anneliğin yasaklanacağından söz edildi.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Türkiye basınında yer alan bu haberleri yalanlayarak, sadece mevzuatta değişiklik yapılmasının gündeme geldiğini ve bu değişikliğin de Türkiye ile KKTC arasındaki protokole eklendikten sonra incelenmeye başlanacağını açıkladı.

Ülkede taşıyıcı annelik işlemlerini yapan hastaneler ise mevzuatta bir değişiklik düşünüldüğünden habersiz.

Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, henüz kendilerine ulaşan bir değişiklik gündemde değil.

Tüzüğün kaldırılacağı konuşuluyor

Bir yıl öncesine kadar Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de yasak olan taşıyıcı annelik, 2016 yılında yürürlüğe giren tüzükle serbest bırakıldı.

Şimdi ise bu tüzüğün iptal edilmesi ve taşıyıcı anneliğin yasaklanması gündeme geldi.

Merkezler karşı

Taşıyıcı annelik işlemlerini yapan merkezlerse bu tüzüğün kaldırılmasına karşı. Taşıyıcı anne aracılığı ile çocuk sahibi olmak zorunda kalan kişilerin, kendi ülkelerinde çocuk sahibi olmaması durumunda taşıyıcı anneliğin serbest olduğu ülkelere gideceğini kaydeden merkez yetkilileri, “Türkiye’de de serbest olsa, kimse Türkiye’den KKTC’ye gelmez” dedi.

Tüzük 2016’da yürürlüğe girdi

Taşıyıcı anneliğe imkân tanıyan yasa 57/2014 sayılı İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa’dır.

Bu yasaya bağlı olarak, ülkede taşıyıcı anneliği serbest bırakan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri ve Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Tüzüğü 15 Ağustos 2016 yılında yürürlüğe girdi.

Sözmener konuyu inceledi

KIBRIS Gazetesi yazarlarından Avukat Hasan Sözmener, 2016 yılında yine taşıyıcı anneliğin gündeme gelmesi üzerinde kaleme aldığı bir yazısında, ülkede taşıyıcı anneliğin serbest olduğunu belirtti.

Sözmener’in söz konusu köşe yazısında şunlar yer aldı:

“Taşıyıcı anneliğe imkân tanıyan yasa, 57/2014 sayılı İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa’dır. Bu yasaya göre, çıkarılacak tüzükte belirlenecek durumlarda, Etik Onay Komitesi’nin onayıyla Sağlık Bakanlığı, taşıyıcı anneliğe izin verebilir. Tüzükte belirtilen kurallara ve kriterlere uygun olarak kadın üreme hücresi alınabilir. 45 yaşını doldurmuş kişilere, embriyo transferi yapılabilmesi için tüzükte belirtilecek özel tetkiklerin yapılması ve Etik Onay Komitesi’nin onayının alınması zorunludur. Söz konusu yasanın bahsetmekte olduğu tüzük, 21 Haziran 2016 tarihinde çıkarılarak, yürürlüğe konmuştur. Tüzüğün ismi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri ve Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Tüzüğü’dür. Dolayısıyla taşıyıcı anneliğe izin veren mevzuat tamamlanmıştır ve artık ülkemizde, tüzüğün belirtmekte olduğu koşulların varlığı halinde, taşıyıcı anneliğe izin verilebilmektedir.

Belli durumlarda izin veriliyor

Tüzüğe göre bir kadına, taşıyıcı anne kullanımı konusunda izin verilebilmesi için, doğuştan rahmin yokluğu, rahmin alınmış olması, rahimde doğumsal anomalilerin oluşu, rahmin düzeltilemez oluşu, kadında ciddi kalp hastalığı olması, kadında ciddi böbrek yetmezliği olması, kadında meme kanseri olması, kadında hellp sendromunun gelişmesi gibi sorunlarından herhangi bir olması gerekiyor.

21-40 yaş arasında olmalı

Taşıyıcı anne adayının ise 21-40 yaş aralığında olması, kimlik ve tıbbi bilgilerinin sunulmuş olması ve koordinasyon kurulu tarafından istenen bilgilerin sunulmuş olması gerekir.

Koşulları varsa bir kadın, başka bir kadını, taşıyıcı anne olarak kullanabilir.”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 12:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104