Teknoloji bağımlılığı

Akıllı telefon-tablet bağımlılığı, bir çeşit teknoloji bağımlılığı olarak gündelik yaşamı işgal etmiş durumdadır

Teknoloji bağımlılığı

Ayla KAHRAMAN (Psikolog)

Akıllı telefonlar, dünyayı elimizin altına, birkaç tuş ve birkaç parmağın emrine getiriyor.

Kocaman bir dünyanın içinde yalnız hissetmeyi engellediği gibi, sosyal yaşam akışını da kontrol ediyor.

Akıllı telefon ve tabletler aracılığı ile, sanal dünyanın içindeyiz. Paylaşımlarımızın tıklanma miktarı; kendimize güven ve değer duygumuzun ölçüsü olmakta. Duygusal, düşünsel veya ekonomik bütün alışverişlerimiz akıllı telefon aracılığı ile yapılabiliyor.

Özellikle akıllı telefon, tablet ve bilgisayar oyunlarının bir araya getirdiği, birbirini sadece oyun aracılığı ile tanıyan ve kendi içinde hiyerarşik sıralaması olan oyunları düşünün.

Gerçek sosyal hayatta hiç yakalayamayacağı bir becerinin, başarının lideri ve sebebi olabilen kahramanlar var bu oyunlarda. Gerçek yaşamın içinde, sanal bir dünya.

Akıllı telefonlar ve tabletler; başarı, saygınlık, özel hissetme, karar verme cesareti gibi pek çok gerçek ihtiyaca, sanal yanıt veren aracılardır. Bu nedenle, bu aracılar, bağımlı ilişkinin esas aktörleridir. Vaat ettikleri her şeye ihtiyacımız var.

Çocuk ve gençlerin akıllı telefon veya tabletlerinden uzak kalmaya tahammülleri yoktur. Harçlıklarını kesin, TV’yi yasaklayın, takımının maçına gitmesini engelleyin ama telefonuna dokunmayın.


Akıllı telefonunu kontrol edemediğinde, kişide yoksunluk duygusu başlar. Tıpkı uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi. Kontrol ve kullanma arzusu sürekli artar. Yani, akıllı telefon, tablet giderek gündelik yaşamın içinde daha fazla alan işgal eder. Görevler, sorumluluklar, dünyevi zevkler; ancak akıllı telefona bağlı olarak giderilebilir. Sadece çocuk ve gençler değil; her yaştaki yetişkinlerde de görebileceğiniz bir bağımlılıktır, bu.

Çocuk, genç veya yetişkin. Hiç fark etmez. Telefon, tablet, bilgisayar veya kısaca teknoloji bağımlılığı diyelim, isterseniz. Bu bağımlılık başladığı zaman, diğer bütün bağımlılıklarda olduğu gibi, fiziksel ve ruhsal sorunlar da yaşanmaya başlar.

Gündelik hayattan, dostlardan, aile üyelerinden kaçarak, akıllı telefon ile zaman geçirilir. Süre sınırı koyduğunuz zaman, bu süreye uyulmaz. Uyulmadığı gibi, yalanlar da başlar. Telefonu, tableti elinden aldığınızda veya ulaşmasını engellediğinizde surat asar, gergin ve sinirli olur. İlerleyen aşamalarda bu gerilim, öfke ve saldırgan davranışa neden olabilir.

Teknoloji bağımlılığı, bedensel arazlara da neden olabiliyor. Masa başında saatler harcamak, elinde telefon ile uyumak, teknolojik aletin yaydığı ışınlara maruz kalmak iskelet-kas sisteminde ağrılar, uyuşmalar; gözlerde yanmalar ve yorgunluk, halsizlik, bezginlik bunlardan birkaçı. Bu durum, kişinin üretimini doğrudan engelleyen bir zihinsel ve duygusal yapıya yol açar. Yorgun zihin ve gözlerle, çocuk çalışmak istemez. Yetişkin, sosyal gereklerden uzaklaşır.

Yalnızlığa doğru bir gidiş kaçınılmaz olur.

Bağımlılık literatüründe artık Teknoloji Bağımlılığı da vardır. Bu bir gerçek. Mücadele edilmesi gereken bir kötü ile karşı karşıyayız. Hastalık ortaya çıkmadan, önlem almak önemli elbette.

Önlemler üretmeliyiz çünkü insanın gelişimini teknolojik gelişmeden ayrı tutamayız. Mesele, teknolojik ürünlerin emrinde olmamaktır.Teknolojik ürünleri, insanca yönetebilmektir.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER