Tıp-İş'ten KTSÇHB'ye karşı zehir zembelek açıklama

banner37

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), sağlıkla ilgili sorunların çatışmayla değil akıl yoluyla ve konuşarak çözülebileceğini belirterek, “Bugünkü süreç Kıbrıs Türk hekim camiası için oldukça üzücü bir hal aldı” dedi.

Tıp-İş'ten KTSÇHB'ye karşı zehir zembelek açıklama
banner99

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin (KTSÇHB) hekimleri çatışmanın içine çekmeye çalıştığını, asılsız karamalar yaptığını savunan Tıp-İş,  “mesnetsiz tutumlardan vazgeçin” çağrısında bulundu.

Tıp-İş Başkanı Sıla Usar İncirli ile ilgili bir belgede tahrifat yapıldığı, İncirli’nin bununla ilgili Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne şikâyette bulunulduğu da açıklayan sendika, polisin konu hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Tıp-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin kamu hekimlerine karşı hınç ve husumet içinde olduğu ve bundan hareketle “resmi belgelerde tahrifat yaptığı” iddia edildi.

Tıp-İş, asılsız karalamalara itibar edilmemesi konusunda kamuoyunu uyardı.

“Toplum bir süredir hekimleri arasında süregelen ‘çatışmayı’ endişeyle izliyor”

“Toplum bir süredir hekimleri arasında süregelen ‘çatışmayı’ endişeyle izliyor” diyen Tıp-İş, sağlık hizmetlerinin sunumunda yaşanan aksaklıkların hekimler arasında yaşanan sorunlara indirgendiğini kaydetti.

Tıp-İş, “Yurttaşlar sağlık hizmetlerinde kalite, eşitlik, güvenirlik hususlarında güçlük yaşayınca, sorunlardan hekimleri sorumlu tutma eğilimine giriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Serbest çalışan meslektaşlarımıza yönelik olumsuz ifademiz yok... Hekimlerle dayanışmamız evrenseldir”

Tıp-İş’in açıklamasının devamında şunlar kaydedildi:

“En baştan söyleyelim, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası olarak ülkemizde ve tüm dünyada emeğini, bilgisini insan yaşamına adayan hekimlerle dayanışmamız evrenseldir.

Kamuda çalışan hekimlerin mesleklerini daha iyi koşullarda yapma gayretinin yanı sıra, ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin çağdaşlaşması, her yurttaşa eşit, kaliteli ve güvenilir olması için mücadelemiz sürmektedir.

Bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm açıklamalarda, televizyon programlarında serbest çalışan meslektaşlarımıza yönelik olumsuz bir ifademiz olmadı. Zira bu ülkedeki sağlık sorunlarının, Serbest Çalışan Hekimler Birliği tarafından içine çekilmeye çalışıldığımız çatışmayla çözülebileceğine inanmıyoruz.”

“Çatışmayla, ötekileştirmeyle, etik değerlerden uzak tutumlarla değil konuşarak....”

banner134
Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin kamu hekimlerini itibarsızlaştırmaya çalıştığını, zaman zaman hakaret niteliğinde saldırılarda bulunduğunu savunan Tıp-İş, “Sendikamız seviyesini her zaman korumuş, sorunların çatışmayla, ötekileştirmeyle, etik değerlerden uzak tutumlarla değil konuşarak, akıl yoluyla çözülebileceğini savundu” dedi.

“Süreç, Kıbrıs Türk hekim camiası için oldukça üzücü bir hal aldı”

“Serbest Çalışan Hekimler Birliği kamu hekimlerine saldırırken, bizler hastalıklara saldırmaya, hastalarımıza şifa vermeye devam ettik” diyen Tıp-İş,  “Bugün gelinen süreç Kıbrıs Türk hekim camiası için oldukça üzücü bir hal almıştır. Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin hangi amaca hizmet ettiğini bir türlü anlayamadık. Bu tutumları hekimler arasında kutuplaşma yarattı” değerlendirmesinde bulundu.

“Nasıl bir hınç ve husumet içinde olduklarını ele verdiler”

Serbest Çalışan Hekimler Birliği yöneticilerinin bu mücadeleyi “hukuk mücadelesi” gibi yansıtmaya çalıştığını söyleyen Tıp-İş,  “Kamu hastanelerinde yıllardır zor şartlarda, her şeye rağmen hizmet veren kamu hekimleri hakkında disiplin soruşturması açılması için Sağlık Bakanlığı’na sürekli şikayette bulunuyorlar” dedi.

Meslektaşlarının Facebook’taki bir hesaptan ne zaman alındığı belli olmayan görüntüyle, ya da özel hastane ve Sağlık Bakanlığı arasında protokol imzalandıktan sonra yazılan reçeteyle veya kendine ait olmayan tabelalar öne sürülerek ikinci iş yaptığı iddiası ile şikayet edildiğini belirten Tıp-İş, “Üstelik bu şikayetleri yaparken nasıl bir hınç ve husumet içinde olduklarını ele verecek şekilde resmi belgelerde tahrifat yapmaktan çekinmiyorlar” iddiasında bulundu.

“İncirli’nin hastasına verdiği notun üzerine 1 ağustostan sonra başkası tarafından tarih eklendi”

Tıp-İş Başkanı Dr. Sıla Usar İncirli’nin hastasına verdiği bir notun üzerine başkası tarafından 1 Ağustos 2017’den sonraki bir tarih eklendiğini kaydeden Sendika, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin İncirli’yi ikinci iş yapma suçlaması ile Sağlık Bakanlığı’na şikayet ettiğini kaydetti.

“Polis konu hakkında soruşturma başlattı”

Tıp-İş,  “Oysa ki Dr. İncirli’nin diğer kamu hekimi meslektaşlarımız gibi,  Yargıtayın disiplin soruşturması açılması için verdiği tarihten önce özel muayenehane/klinik/dispanser/hastanede hasta bakmadığı malumdur.

Bunun en güçlü kanıtı doktorlarına günlerce ulaşamayan hastalarıdır. Dr. İncirli, tahrifat yapılan belge ile ilgili olarak Lefkoşa Polis Karakolu’na başvurarak, söz konusu belgenin kasten tahrifata uğratıldığına dair şikayette bulunmuş, polis konu hakkında soruşturma başlatmıştır” açıklamasında bulundu.

“Sözde delil peşine düşüyorlar”

SÇHB yönetiminin, hekimlik mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde dedektifliğe özendiğini söyleyen Tıp-İş, “Sözde delil peşine düşmüş, kamu hekimlerine karşı besledikleri düşmanlıkla, hak aramanın ötesinde bir tutum geliştirmişlerdir” dedi.

Sağlığın, sorumluluk ve motivasyon gerektiren bir hizmet olduğunu vurgulayan Tıp-İş,  “Hiç bir kişi veya kurumun sağlık emekçilerini itibarsızlaştırmaya, karalamaya, gerçeği yansıtmayan suçlamalarla meşgul etmeye hakkı yoktur. Sendikamız, SÇHB’ni mesnetsiz tutumlardan vazgeçmeye, sağlıkla ilgili tüm tarafları sorunları çatışmayla değil akıl yoluyla, konuşarak çözmeye çalışmaya, kamuoyunu yapılan asılsız karalamalara rağbet etmemeye çağırır” açıklamasında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75