Tomografi tamir edildi, kulak ölçüm cihazı hâlâ bozuk!

banner37

Koronavirüs salgını nedeniyle devlet hastanesinde bozuk olan cihazlar hastaları mağdur ediyor

Tomografi tamir edildi, kulak ölçüm cihazı hâlâ bozuk!
banner90
banner99

OLAN VATANDAŞA OLUYOR… Koronavirüs salgını nedeniyle zaten aylardır sadece acil sağlık hizmeti alabilen vatandaşlar, devlet hastanesinde bozuk olan cihazlar yüzünden büyük sorun yaşıyor. 3 ayı aşkın süredir arızalı olan tomografi cihazının önceki akşamdan itibaren hizmet vermeye başladığı duyurulurken, bu sürede tomografi çekilmesi gereken özellikle kanser hastaları ise çile yaşadı. Yine Lefkoşa devlet hastanesindeki kulak ölçüm cihazı da aylardır bozuk ve vatandaşlar sağlık hizmeti alamıyor. Öte yandan hastanede yığılmaları önlemek için sınırlı sayıda hastaya hizmet verilirken, kan tahlillerini yaptırmak veya MR çektirmek için randevu almak isteyenlere de yaklaşık 1 ay sonraya randevu veriliyor

Emine UYSAL ÇALUDA

   Koronavirüs salgını nedeniyle Lefkoşa devlet hastanesinde bozuk olan cihazların tamiri için uzun süre Türkiye’den teknik ekibin gelememesi, binlerce hastayı mağdur etti.

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tek olan tomografi cihazının üç haftayı aşkın bir süredir arızalı olması, özellikle de kanser hastaları için büyük sorun yarattı.

   Bu konuda Tabibler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut’un sorunun giderilmesi için ısrarla yaptığı çağrılara Sağlık Bakanlığı’ndan nihayet yanıt geldi ve Türkiye’den gelen özel bir ekibin arızayı gidererek önceki akşamdan itibaren tomografi cihazının hizmet vermeye başladığı açıklandı.

   Bu arada uzun süredir kulak ölçüm cihazındaki teknik sorun da hastaların çilesi oldu.

   Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkili olan ve beraberinde birçok sorunu getiren Koronavirüs salgını nedeniyle devlet hastanesinde ayrıca sosyal mesafenin korunması ve yığılmaların önlenmesi amacıyla sınırlı sayıda vatandaşa hizmet verilmesi de sorunları daha da büyüttü.

   Devlet hastanelerinde kan tahlillerini yaptırmak veya MR çektirmek için randevu almak isteyen vatandaşlar, ortalama 20 gün beklemek zorunda kalıyor.

   Bazı vatandaşlar, randevuların bir ay sonraya verilmesine ise isyan etti.

   Sağlık konusunda bir ay beklenmesinin mümkün olmadığına vurgu yapan vatandaşlar, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

   Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, Koronavirüs salgını nedeniyle hastanede yığılma olmaması için hem poliklinikte, hem de kan tahlilleri hizmetlerinde sosyal mesafeyi korumak için belli bir kapasitede randevu verildiğine vurgu yaptı. Özyılkan, bu nedenlerle sağlık hizmetlerinde gecikme yaşandığını belirtti.

   Özyılkan, sınırlamanın sadece randevularda değil, hasta ziyaretçileri için de uygulandığını kaydetti.

Teknik heyet gelemediği için sorunlar giderilemiyor

banner134
 

   Başhekim Adil Özyılkan, öte yandan bir vatandaşın KIBRIS Gazetesi’ne kulak ölçüm cihazının arızalı olduğu için sağlık hizmeti alamamasıyla ilgili de bilgi verdi.

   Özyılkan, kulak ölçüm cihazının teknik bir arızası olduğunu ve Sağlık Bakanlığı’na bildirdiklerini ancak Koronavirüs salgını nedeniyle uçak seferlerinin uzun süredir gerçekleşememesi ve teknik ekibin Türkiye’den gelmemesi nedeniyle sorununun giderilemediğini belirtti.

“Tek tomografi cihazı üç haftadır bozuk”

   Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut da geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki tek tomografi cihazının haftalardır bozuk olduğuna vurgu yapmış ve arızayı giderecek teknik ekibin Türkiye’den gelemediğini, ancak marina inşaatı için bir ekibin özel izinle ülkeye girişine izin verilmesine tepki göstermişti.

   Bu olay üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’den ekip getirterek tomografi cihazını tamir ettirdiği bildirildi.

   Dr. Özlem Gürkut, dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye’den getirilen ekibin tomografi cihazını tamir ettiğini ve önceki akşamdan itibaren hizmet verilmeye başlandığını belirterek, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75