Toplum sağlığı için koruyucu hekimlik olmalı

banner37

Sağlıklı bir toplum yaratmanın altında koruyucu hekimliğin önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan uzmanlar, bu sayede kronik hastalıklara yol açan unsurlara da müdahale edilebileceğine dikkat çekti

Toplum sağlığı için  koruyucu hekimlik olmalı
banner99

“HASTALIKLAR ÖNLENİR, HASTALAR KORUNUR”… Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı, kronik hastalıkların önlenmesi ve kronik hastalığı olanların diğer hastalıklara karşı korunması noktasında koruyucu hekimliğin önemli olduğunu belirtirken, TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, toplumun iyilik halinin sağlanmasının ülkedeki koruyucu hekimliğin gelişmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Ahmet UÇAR

   Sağlık uzmanları, kişilerin hasta olmadan önce sağlığını koruması, herhangi bir hastalığının ciddileşmesini önlemesi gibi işlevleri olan koruyucu hekimlik ülkemizde ne yazık ki gerektiği gibi uygulanmadığını belirtti.

   Dünya Sağlık Örgütü’ne göre diyabet, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker gibi kronik hastalıklar hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme, alkol, sigara gibi unsurlardan kaynaklandığına dikkat çeken sağlık uzmanları, toplumu bunlardan uzaklaştıracak koruyucu hekimlik uygulamasına ülkemizde yeterli önemin verilmemesini eleştirdi.

   Koruyucu hekimliğin ciddi hastalıkların teşhisi konusunda da kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizen uzmanlar, koruyucu hekimlik kapsamında olan kanser taramaları ve düzenli aşılar gibi hizmetlerin de toplumu hem hastalıklara karşı koruduğunu hem de herhangi bir hastalığın erken teşhis edilmesine olanak sağladığına vurgu yaptı.

   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı, kronik hastalıkların önlenmesi ve kronik hastalığı olanların diğer hastalıklara karşı korunması noktasında koruyucu hekimliğin önemli olduğunu belirtirken, TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, toplumun iyilik halinin sağlanmasının ülkedeki koruyucu hekimliğin gelişmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Gürkut: Koruyucu hekimlik kanser teşhisinde önemli

   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, koruyucu hekimliğin sağlık noktasında büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, özellikle kronik hastalıklarla mücadele noktasında etkin rol oynadığını kaydetti.

   Gürkut, obezite, kalp- damar hastalıkları, kanser, şeker gibi hastalıkların kronik hastalıklar olduğunu dile getirerek, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu hastalıkları sigara, alkol, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam gibi unsurların tetiklediğini ifade etti.

   Söz konusu kronik hastalıklara yol açan bu zararlı alışkanlıkların önlenmesi gerektiğine işaret eden Gürkut, bunun da koruyucu hekimlikle yapılabileceğini açıkladı.

   Gürkut, kişilerin hastalıklardan korunması için tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını yasaklayan yasanın uygulanıp uygulanmadığını konusunda gereken denetimlerin yapılması gerektiğini söyledi.

   Kronik hastalıkları olan kişilerin diğer hastalıklardan korunması noktasında da koruyucu hekimliğin etkili olduğuna işaret eden Gürkut, bu konuda erişkinlere yönelik aşıların da kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

   Gürkut, “Kronik hastalığa yol açan unsurların koruyucu hekimlik çerçevesinde önlenmesinin yanında, kronik hastalığı olan kişilerin diğer hastalıklara yakalanmaması için aşılar önemli bir yere sahip. Örneğin zatürre, grip aşıları bu kişileri diğer hastalıklardan koruyabilir” dedi.

   Toplumun hastalıklardan korunması için aşı rehberinin uygulanması gerektiği dile getiren Gürkut, ülkemizde sadece çocuklara yönelik düzenli aşıların bulunduğunu, erişkinlere yönelik aşıların ise yeterli düzeyde olmadığını anlattı.

   Gürkut, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin 2019’da erişkinlere yönelik Erişkin Aşılama Rehberi’ni oluşturarak Sağlık Bakanlığı’na sunduğunu dile getirerek, ancak bu rehberin henüz hayata geçirilmediğini ifade etti.

   Koruyucu hekimlik kapsamında yapılan kanser taramalarıyla hastalıkların erken teşhisinin de mümkün olduğuna dikkat çeken Gürkut, bunun devlet tarafından tüm topluma uygulanması gerektiğini savundu.

   Gürkut, koruyucu hekimlikle hastalıkların önüne geçileceği için, hastalıkların tedavi noktasında ortaya çıkan maliyetlerin de azalacağını vurgulayarak, “Yetkililerin tüm topluma koruyucu hekimlik kapsamında hizmet sunması, hastalık taramaları yapması gerekiyor. Kişiler bireysel olarak kanser taramaları yaptırıyor ancak bunun devlet tarafından tüm topluma yapılması gerekiyor” dedi.

   Sağlık hizmeti konusunda koruyucu hekimliğin birinci sırada yer aldığını ifade eden Gürkut, insanların hastalanmadan önce yeterli sağlık hizmeti alması gerektiğinin altını çizdi.

Vudalı: Aşıların önemi büyük

   Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı, sağlık noktasında önemli olanın hastalığın erken zamanda teşhis edilmesi olduğunu belirterek, hastalığın tedavisindeki başarısının erken teşhise bağlı olduğunu ve bunun da koruyucu hekimlikle sağlanabileceğini kaydetti.

   Vudalı, koruyucu hekimlikle hem kronik hastalıkların önüne geçilebileceğini hem de kronik hastalığı olanların diğer hastalık risklerini en aza indireceğini savunarak, bu noktada aşıların da büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

   Ülkemizde aşıların sadece çocuklara yönelik olduğunu vurgulayan Vudalı, erişkinlere yönelik bir aşı rehberinin de hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

   Vudalı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin erişkinlere yönelik aşı çalışmalarıyla ilgili bir rehber hazırladığını söyleyerek, bu rehberin birliğin internet sitesinde yer aldığını, Sağlık Bakanlığı’na sunulsa da faaliyete geçmediğini kaydetti.

   Koruyucu hekimliğin ülkemizde istenilen konumda olmadığını ifade eden Vudalı, kronik hastalıkların önlenmesinde aşıların büyük önemi olduğu gibi, kanser taramalarının da kanser hastalıklarının erken teşhisinde büyük önem arz ettiğini açıkladı.

Varış: Toplumun iyilik hali sağlanabilir

   TIP- İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, sağlık hizmetlerinin 3 gruba ayrılabileceğini belirterek, bunları koruyucu hekimlik, tedavi hekimliği ve rehabilitasyon hekimliği olarak sıraladı.

   Varış, koruyucu hekimliğin, kişinin hasta olmadan önce önlem alması için önemli bir etken olduğunu dile getirerek, çevre, gıda güvenliğinin, aşıların koruyucu hekimlik kapsamında kişileri hastalıklardan koruyacağını ifade etti.

   Tedavi hekimliğinin ise, kişinin hasta olduktan sonra iyileşmek için tedaviye alındığı sağlık grubu olduğuna işaret eden Varış, rehabilitasyon hekimliğinin ise kişilerde kalan fiziksel veya psikolojik hasarların ortadan kaldırılmasına yönelik olduğunu açıkladı.

   Varış, bir ülkede koruyucu hekimlik ne kadar gelişim gösterirse o toplumun iyilik halinin o kadar iyi sağlanmış olacağının altını çizerek, Covid-19 hastalığının buna en uygun örnek olduğuna dikkat çekti.

   Kişilerin Koronavirüs’ten korunması için hekimlerin sosyal mesafe, hijyen, maske gibi uyarılarda bulunduğunu söyleyen Varış, bu durumun koruyucu hekimliğe örnek olabileceğini anlattı.

   Varış, koruyucu hekimliğin ülkemizdeki durumunun ise yeterli olmadığını belirterek, çocukların aşıları noktasında sıkıntı olmadığını ancak toplumun sağlığını tehdit eden gıda, çevre güvenliğinde sıkıntıların olduğunu söyledi.

   Varış, koruyucu hekimliğin özellikle risk grubundaki kişiler için büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75