banner6

Toplumsal depresyondayız

banner37

Uzmanlar, ülkemizde, özellikle genç kuşağı için için kemiren ve giderek artan alkol bağımlılığının temelinde toplumsal mutsuzluğun yattığı görüşünde birleşiyor

Toplumsal depresyondayız
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Ülkemizde uyuşturucu belası kadar alkol bağımlılığının da çok ciddi boyutlarda olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya konulurken, bireyin kişiliği ve sosyal becerileri üzerinde ciddi tahribatlar yaratıp kişiliğin değişmesine dahi yol açan alkolün, bağımlılık yaratması halinde büyük tehlikelere yol açabileceği bildirildi.

Şiddet ve uyuşturucu ile de iç içe geçebileceği belirtilen alkol bağımlılığının aslında toplumsal mutsuzluğun bir yansıması olduğu vurgulanıyor.

Uzmanlara göre, “toplumsal depresyonun” bir sonucu olarak da algılanan alkol bağımlılığı, özellikle de çocuklarımız ve gençlerimiz için büyük bir tehdit.

KIBRIS, alkol bağımlılığının nedenleri, sonuçları ve nasıl önlenebileceği hususlarında uzmanların görüşüne başvurdu.

Uzmanlar, toplumsal sorunların birbirine bağlı olduğunu ve bu sorunun ancak toplumsal sorunların çözümüyle giderilebileceğini söyledi.

Toplum bilimci, aile danışmanı Nihal Salman, sosyal hizmet uzmanı Barış Başel ve Kıbrıs Yeşilay Derneği Başkanı Dr. Ayşe Gökyiğit, alkol kullanımıyla ilgili nedenleri ve sonuçları anlattı.

Nihal Salman: Toplumsal depresyonun arttığını gösteriyor

Toplum bilimci ve aile danışmanı Nihal Salman, toplumda alkol kullanım oranının artmasının, toplumun mutsuzluk oranının arttığını gösterdiğini vurguladı.

İstatistikleri de doğru yorumlamak gerektiğini söyleyen Salman, ekonomik sıkıntıların, boşanma oranlarının artmasının ve boşanma ortamının, bireylerde depresyon yarattığını ifade etti.

Ekonomik etkenlerin de boşanmayı etkilediğini bildiren Salman, alkol bağımlılığındaki artışın, toplumsal depresyonun arttığını gösterdiğine dikkat çekti.

Dövizdeki yükselişin de neredeyse tüm ailelerin sıkıntı yaşamasına yol açtığını, ailelerin ev bütçelerinde ayarlama yapamadığını ifade eden Salman, tüm bunların toplumsal bir depresyon oluşturduğunu söyledi.

“Alkol kullanımı, toplumsal sorunların çözülmesiyle önlenebilir”

Kimi insanların ekonomik, kimilerinin de ailevi sorunlar yaşadığını, bu gibi etkenlerin de kişileri alkole ittiğini anlatan Salman, bunun, insanların toplumsal sorunlarının çözülmesiyle önlenebileceğini söyledi.

Nihal Salman, Aile Yasası’ndaki eksikliklerin de hem boşanma sürecini uzattığını, hem de ailelerin mağduriyetini artırdığına işaret ederek, bunun da, hem eşlerin, hem de çocukların depresyon ve mutsuzluk durumunu artırdığına vurgu yaptı.

Salman, alkol bağımlılığının artmasında, boşanma sonucunda bireyin çocuğunu görememesi, çocuğuyla doğru iletişimde bulunamaması ve tek başına çocuğunun sorumluluğunu alamaması gibi etkenlerin etkili olduğunu söyledi.

Alkol bağımlılığının artmasının, toplumsal olarak mutsuzluğumuzu gösterdiğini belirterek, bu ortamda mutsuz birey oranının da arttığını gösterdiğini ifade etti.

Nihal Salman, bu durumların, hükümetlerin yaptığı icraatlarla toplumsal refahı sağlayamadığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Başel: Sosyal sorunlar, zincir halkası gibi birbirine bağlıdır

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel de sosyal sorunların bir zincir halkası gibi birbirine bağlı olduğunu, alkolün ev ve aile içi şiddeti ve gençler arasındaki şiddeti artırdığını söyledi.

Alkolün cesaret veren bir madde olduğuna vurgu yapan Başel, normal hayatta çok sakin görülen bir insanın, alkol aldığı zaman, normalde öfke göstermeyeceği bir şeye, öfke gösterebileceğini, öfkesini kontrol edemediğini söyledi. Başel ayrıca, grup psikolojisiyle, alkol kullanımının birleşmesi durumunda üzücü sonuçların da ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Alkolün, bireyin kişiliği ve sosyal becerileri üzerinde ciddi tahribatlar yarattığını söyleyen Başel, kişiliği de değiştirdiğini kaydetti.

“Alkol, başka suçlara da yönlendirir”

Madde ve alkol kullanımının ciddi maddi bir güç gerektirdiğini vurgulayan Başel, bu maddeleri kullanan kişilerin maddi bir geliri ya da yetersizliği olması durumunda başka suçlara yöneldiklerini de söyledi.

Başel, uyuşturucuya karşı verilen mücadele kadar alkol, sigara, kumar ve internet-teknoloji bağımlılığına karşı da mücadele verilmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu durumu önlemek için ailelerin eğitiminin şart olduğunu ifade eden Başel, kültürümüzde normalleştirilen alkol kullanımının değişmesi gerektiğini söyledi ve ailelerin, çocukların önünde bu maddeleri kullanarak yanlış bir model olmaması gerektiğinin altını çizdi.

“Alkol, sigara ve ilaç reklamları yasaklansın”

İlkokul döneminde en çok denenen maddelerin alkol ve sigara olduğunu söyleyen Başel, bunun diğer maddelere de bir geçiş teşkil ettiğini vurguladı. Ayrıca alkol ve sigarayı deneyen ergenlik çağındaki çocukların, örneğin, ‘Alkol denedim ve bir şey olmadım’ diyerek diğer maddeleri de denemeye yöneldiğini ifade etti.

Çocukların önünde bilinçsiz ilaç kullanımına da dikkat çeken Başel, ilaç kullanımının da çok normalleştirildiğini söyledi. Ülkemizde alkol, sigara ve ilaç reklamlarının yapıldığından bahseden Başel, ilaç kullanımının bu kadar normalleştirilmemesi ve bu maddelerin kullanımının önlenmesi için bu ürünlerin reklamlarının yapılmasının yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Ayşe Gökyiğit: Alkol, sorunların başlangıcıdır

Kıbrıs Yeşilay Derneği Başkanı Dr. Ayşe Gökyiğit, alkolün sağlık üzerindeki zararlarının bilindiğini, kişide karakter değişikliklerine sebep olabileceğine dikkat çekerek, kişide saldırganlığın ve şiddetin baş gösterebileceğini ifade etti.

Gökyiğit, alkol kullanan kişinin, alkolün verdiği etkiyle kontrolünü kaybettiğini ve iradesini yitirdiğini vurguladı.

Alkol kullanmanın çoğu zaman sorunlardan kaçış olarak görüldüğünü ama tam aksine sorunların başlangıcı olduğunu belirten Gökyiğit, alkolün kişiyi uyuşturduğu için aklını tam kullanamadığını ve sağlıklı karar veremediğini belirtti. Gökyiğit, alkol kullanan kişinin, sorun çözme becerilerinin azaldığını, alkolün etkisiyle ne yaptığını bilmediği için sevdiklerine dahi zarar verebileceğinin altını çizdi.

“Gerekli denetimler yapılmalı”

Kişilerin alkolden uzak kalmasının en ideal çözüm olduğunu belirten Gökyiğit, ülkemizde, özellikle ailelerin, çocuklara iyi örnek ve rol- model olması açısından, çocukların yanında içki içilmemesi ve önerilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gökyiğit, evlerde kebap partisi olduğunda içki alınması için çocukların markete gönderilebildiğini üzülerek gözlemlediğini belirtti ve bunun çok yanlış bir davranış olduğunu söyledi.

Satıcıların da duyarlı olup 18 yaşından küçüklere içki satmaması gerektiğini de vurgulayan Gökyiğit, gerekli denetimlerin yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

“Alternatif mekanlar oluşturulsun”

Gençler için içki içilmeyen, alternatif eğlence mekanlarının oluşturulması gerektiğini ve özellikle gençlerin kaliteli zaman geçirilebilecek etkinliklere yönlendirilmesinin önemli olduğunu belirten Ayşe Gökyiğit, alkol kullanan kişilerin özellikle trafiğe çıkmalarının önlenmesi gerektiğini ve denetimle cezai yaptırımların uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Tüm bunların yanında, ülkemizin demografik yapısının değiştiğine vurgu yapan Gökyiğit, yurtdışından gelen özellikle yabancı uyruklu öğrenciler veya kişilerin, ülkelerindeki yaşam alışkanlıklarını burada da sürdürdüklerini, zaman zaman alkol ve uyuşturucu alıp sattıklarını, kavga ve şiddet gibi olaylara neden olabildiklerini ifade etti.

Bu sayının her geçen gün arttığını da söyleyen Gökyiğit, bu nedenle polisiye sorunların da çoğaldığını ifade etti.

Ayşe Gökyiğit, hem polisiye tedbirlerle, hem sosyal hizmet bağlamında gerekli tedbirlerin alınmasıyla, yasaların etkin uygulama ve denetimiyle sorunların azaltılabileceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 08:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104