banner6

"Trilyonlarca bakteri sınıflandırıldı"

banner37

"Trilyonlarca bakteri sınıflandırıldı"
banner150

banner150

banner99

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün 25 milyon dolar fon ayırdığı araştırmanın ilk sonuçları yayınlandı. ABD'de 5 yıl önce başlanan araştırmada trilyonlarca bakteri sınıflandırıldı. Veriler, kanser tedavisinin etkisinin artırılması ve yaşlanmanın geciktirilmesi gibi birçok konuda fayda sağlayacak.
ABD'deki Cornell Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Jackson Laboratuvarı araştırmacıları tarafından ortaklaşa yürütülen ve Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (National Institute of Health) yaklaşık 25 milyon dolar fon ayırdığı, "kronik yorgunluk ve bağırsak mikrobiyotası arasındaki ilişkiyi ispatlayan" çalışmanın ilk sonuçları yayınlandı.

Çalışmayı yürüten ekiplerden Jackson Laboratuvarı Baş Araştırmacısı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, kronik yorgunluğu masaya yatırdıkları bu çalışma sonuçlarının, aslında kanser tedavilerinin etkinliğinden, otoimmün hastalıklara, kronik depresyondan obezite ve yaşlanmaya kadar, pek çok alanda geniş çaplı etkiler yaratabileceğini söyledi.

Araştırmanın detaylarını anlatan Prof. Dr. Unutmaz, bağırsaklarımızda sağlıklı olmamızı sağlayan iyi huylu bakterilerin, yakın bir gelecekte ilaç olarak üretilerek pek çok hastalığın veya sendromun çözümünde kullanılabileceğine de işaret etti.

"Trilyonlarca bakteri sınıflandırıldı"

Prof. Dr. Unutmaz'ın 5 yıl önce ABD'nin Utah eyaletinde, kronik yorgunluk üzerine çalışan bir klinikteki meslektaşlarıyla birlikte dahil olduğu bu uzun soluklu ve büyük çaplı araştırmaya 150 hasta dahil edildi.

Hastalardan her yıl, düzenli olarak dışkı ve kan örnekleri alındı. Farklı merkezlerdeki araştırmacılar tarafından dışkı örneklerindeki bakteriler sekanslandı ve biyoinformatik denilen yapay zeka sistemlerinden de faydalanılarak trilyonlarca bakteri sınıflandırıldı. Bu bakterilerin ayrıca mikrobiyom analizleri de yapıldı.

Prof. Dr. Unutmaz, kronik yorgunluk yaşayan hastaların bir türl

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2023, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104