Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Pandemi Turizmi hakkında konuştu

banner37

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, BRT ekranlarında bir programa konuk oldu. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, "pandemi turizmi" hakkında açıklamalarda bulunarak, “Bu karar artık Sağlık Üst Kurulunun alacağı karara bağlıdır. Kapalı gruplar halinde turistlerin ülkeye gelmesine müsaade edilebilir” dedi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Pandemi Turizmi hakkında konuştu
banner90
banner8

Ataoğlu, önceliğin sağlık olduğuna dikkat çekerek önümüzdeki bu süreçte sağlığın sıkıntı içerisinde olduğunu gözlemlediklerini ifade ederek sağlık kadar değerli olan ekonominin de çökmeye başladığını belirtti.

Ekonominin de sağlık ile birlikte aynı değerde düşünülmesi gerektiğini dile getiren Ataoğlu, yılbaşı dönemi için aldıkları belli başlı kararlar olduğuna dikkat çekerek, vakaların çok minimum seviyede olduğu günlerde bu kararların alındığını ve Sağlık Üst Kuruluna alternatif modeller sunulduğunu aktardı.

Ülkeye gelen kişilerin, geldikleri otelde kalarak, dışarı çıkmaması ve otel çalışanlarının da aynı şekilde otelden çıkmaması ve PCR testlerine tabii tutulması için çalışmalar yapıldığını ifade eden Ataoğlu, “Vakaların çok ciddi bir şekilde artmaya başladığı, nereden çıktığı da belirsiz. Elbette ekonomiyle ilgiliydi düşüncemiz. Bu karar artık Sağlık Üst Kurulunun alacağı karara bağlıdır. Kapalı gruplar halinde turistlerin ülkeye gelmesine müsaade edilebilir” diyerek kararın Sağlık Üst Kurulu’nda olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak yapmış oldukları bir çalışma olduğunun altını çizen Fikri Ataoğlu, “Eğer bir pandemi dönemi içerisinde isek, bir de model yaratmışsak, pandemi turizmini göz önünde bulundurursak, esasında uzun vadeli turistlerin ülkeye gelebilmesidir çalışmalarımız. İlgili kurumların yapacakları çalışma sonrasında üst kurulla birlikte bir toplantı daha yapılacak. Verilen karar sonrasında düşüncemizi hayata geçireceğiz…” dedi.

Bu insanların ülkeye 3 aylığına veya 4 aylığına getirileceğini pandemi turizmini çerçevesinde, PCR testleri ile otele yerleştirileceğini aktaran Ataoğlu, “15 gün süre ise 15 gün otelin dışına çıkmayacak. Otel içerisinde belli saatlerde sosyal mesafe ve hijyene uyarak otel içerisinde güneşlenme, yürüyüş yapma şansı olacak. 15 gün sonra PCR testi ile dışarı çıkarak aramıza katılacaktır” ifadelerini kullandı.

Ataoğlu, alınan kararlar üzerinden çalışmalarını devam ettireceklerini dile getirerek saat 14.00’de Bakanlar Kurulu toplantısında konunun tekrar gündeme getirilerek, enine boyuna tartışılacağına dikkat çekti.

Eğer bu alternatif turizm modelleri içerisinde pandemi turizmini gerçekleştirilmesi halinde, 15 gün sonra esnafın içinde olmaya başlayacak olan turistlerin ekonomiye ciddi bir katkısı olacağına vurgu yapan Bakan Ataoğlu, esnaflardan, üreticilerden çok ciddi şikâyet olduğunu belirterek, “Sağlığı da göz önünde bulunarak bu alternatifleri değerlendirmeliyiz” dedi.

Sektörlerle tekrar bir toplantı yapılacağına işaret eden Turizm Bakanı Ataoğlu, görüşülecek konunun pandemi turizmi olduğunu aktaran Koronavirüste artan vakalar ile birlikte bu kararın tekrar gözden geçirileceğini de belirtti.

Otelcilerin söylediklerini hatırlatan Ataoğlu, 3 günlük olarak insanların ülkeye getirilmesini charter seferle ile getirilecek, geri gönderilmesi önerdiklerini dile getirdi. Sağlık Üst Kurulunun otelcilerin sesini de dinleyerek, kapalı bir grup halinde kararlar alınması gerektiğini söyledi.

“Sağlığımız kadar da ekonomimizde ayakta durması gerek” diyen Fikri Ataoğlu, “Herkesi dinledikten sonra alınması gereken kararlar bunlar. İlgili paydaşlarla oturup, görüştükten sonra kimseyi rencide etmeyecek, sağlığı ön koşulda tutarak açıklamalar yapılmalıdır. Çelişkiler bunlardır” ifadelerini kullandı.

Aşının ortaya çıkmasıyla birlikte ülkeye girişlerde kolaylık sağlayacağını dile getiren Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, karantinasız olarak, aşı karnesi ile girişin sağlanması için çalışmalar yapılacağını aktardı.

Olanak tanınması halinde ciddi bir patlama olacağını belirten Ataoğlu, ekonomiye çok ciddi şekilde katma değer vermesi ve bütçe açığına da destek olacağını söyledi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün istifası hakkında da açıklamalarda bulunan Fikri Ataoğlu, neden ret oyu verdiklerini açıklayarak, “Halkın seçtiği Milletvekilini bizim yargılamamız gerekir, halkın yargılaması gerekir. Saygısızlık olur düşüncesiyle olumsuz oy verdik, DP ile duruşumuz budur” dedi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75