banner6

Türkiye'de TURKOVAC'ta seri üretim aşaması için gönüllülere çağrı yapıldı

banner37

Türkiye'de TURKOVAC'ta seri üretim aşaması için gönüllülere çağrı yapıldı
banner8

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC, faz 3 çalışmaları kapsamında gönüllüleri bekliyor.

Faz-3 çalışmalarına devam edilen yerli inaktif COVID-19 aşısı TURKOVAC, Kayseri Şehir Hastanesi'nde gönüllülere uygulanıyor. Bu kapsamda daha önce 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve COVID-19'a yakalanmamış bir gönüllüye 3. doz hatırlatma uygulaması olarak TURKOVAC yapıldı.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, hastanelerinde şu anda TURKOVAC'la alakalı iki farklı faz-3 çalışması yürüttüklerini söyledi.

banner134

Bunlardan birincisinin hiç aşı olmamış, COVID-19 geçirmemiş kişilere, diğerinin ise 2 doz Sinovac aşısı olmuş kişilere uygulandığını belirten Toker, gönüllülerin e-nabız ya da sabit hatlardan kendilerine ulaşabileceklerini kaydetti.


Gönüllü sayısı hızlı bir şekilde tamamlanırsa seri üretime geçilecek

18-60 yaş aralığında ve ek hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüleri kabul ettiklerine işaret eden Toker, şunları söyledi:

"Bu dönemde TURKOVAC için faz-3 çalışmaları ne kadar kısa sürede sonuçlanırsa bu da belli bir sayıda gönüllüde denenmesi anlamına geliyor. O zaman seri üretime geçmesi, Türkiye'de daha yaygın kullanılması, acil kullanım onayının bir an evvel alınması anlamına geliyor. O yüzden vatandaşlarımızdan isteğimiz de bu şekilde. Ne kadar çok gönüllü sayımızı hızlı bir şekilde tamamlarsak aşıyı seri üretip kullanıma geçirebileceğiz."

Kayseri'de COVID-19 salgınındaki son duruma da değinen Toker, "Bu dönemde, yaz ayından sonraki aşılamaların bir miktar artması ile vaka sayılarımız daha ılımlı seyrediyor ama maalesef hala yüksek. Sayılarda yatış ve aşısız vatandaşlarımızda ciddi yoğun bakım takibi ve vefatlar söz konusu. Kişilerin mutlaka aşılanması gerekiyor" dedi

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104