banner6

Türkiye'den iki kardiyolog istenecek

banner37

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, kamu hastanelerindeki kardiyolog sıkıntısının giderilmesi için bugün Türkiye'ye gidiyor

Türkiye'den iki kardiyolog istenecek
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde Naciye Özbek’in de istifa etme kararı sonrası yeniden gündeme gelen kardiyolog sıkıntısının çözülmesi için Sağlık Bakanlığı düğmeye bastı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Türkiye'den Kıbrıs'a iki kardiyolog gönderilmesi talebi için bugün Türkiye'ye gidiyor.

Kardiyolojideki şu anki açık ise Gazimağusa'daki kardiyoloğun desteğiyle gideriliyor.

Bu arada, yeni bir kardiyoloğun ağustos ayında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde göreve başlaması için sözleşme imzalandığı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, şu an için sıkıntının aşıldığını belirtti.

Sucuoğlu: Kardiyoloji servisinde sorun yok

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, istifa kararı alan kardiyolog Naciye Özbek’le görüşme yaptıklarını ve büyük ihtimalle görevine devam etme kararı alacağını söyledi.

Ayrıca ağustos ayında yeni bir kardiyoloğun hastanede göreve başlayacağını belirten Sucuoğlu, “Türkiye'den iki kardiyolog getirmek için müsteşarımı oraya gönderiyorum. Gerekli görüşmeleri yapacaktır. Şu anki açık ise Gazimağusa'daki kardiyolog arkadaşımızdan destek alarak çözülüyor. Ayrıca şu anda Türkiye'de burslu bir arkadaşımız var, o geri gelecek. Şu anda için sıkıntı aşılmış durumdadır” dedi.

“Bu yıl içinde sadece iki doktor istifa etti”

Sucuoğlu, 2017 yılı içinde istifa eden doktor sayısının iki olduğunu, bunlardan birinin kardiyolog diğerinin de çocuk nöroloğu olduğunu belirtti.

Bunlar dışında bir kardiyoloğun sözleşmesini yenilemediğini kaydeden Sucuoğlu, “İstifa oranı söylenildiği kadar çok değildir. Ancak ağustosta ne olur bilmem. Şu an için emekliye ayrılan, hastalık izninde olan doktorlarımız var. Buralarda açık oluştuğu sürece onu gidermek içinde çalışıyoruz” dedi.

“Diğer servislerde sıkıntı yok”

Bakan Sucuoğlu, hastanenin diğer servislerinde hekim istifası gibi bir sorun olmadığını ifade ederek sorunların yıllardır var olduğunu belirtti.

“Toplantı yaptık bize ulaşan bir sorun olmadı” diyen Sucuoğlu, kendilerine ulaşan herhangi bir istifa dilekçesi de bulunmadığının altını çizdi.

“Her gün yeni doktorlarla sözleşme imzalıyoruz”

Hastaneye yeni doktorlar almak için hemen hemen her gün yeni doktorlarla sözleşme imzaladıklarını ifade eden Sucuoğlu, devlete halk sağlığı uzmanı alacaklarını belirtti.

Sucuoğlu, her gün yeni doktorlarla sözleşme imzaladıklarını söyleyerek “Yapabildiğimiz kadarını yapıyoruz.  Özlük haklarını geçirdik. Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı. O da bir artı getirecek diye düşünüyorum. Bir kaç tane cerrah, çocuk doktoru ve halk sağlığı uzmanını kadromuza katıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2017, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104