banner6

Ürkütücü gelişmeler

banner37

Gıda sağlığı konusunda son günlerdeki olumsuz gelişmelere, dün tarım ürünleriyle yenileri eklendi. Bir yanda numune alınan ürünlerde yine kalıntı çıkarken, öte yandan Devlet Tahlil Laboratuarı’nın bir uygulaması daha eleştiri aldı.

Ürkütücü gelişmeler
banner151 banner143

Tarım Dairesi’nin, yeni analiz sonuçlarına göre 29 bahçeden alınan numunelerden 6’sında limit üstü kalıntıya rastlandı. Limit üstü kalıntının tespit edildiği üzüm, molehiya, kereviz ve semizotunun hasadına izin verilmedi. Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu üyesi Teksen Köroğlu, Devlet Tahlil Laboratuarı’nda bakılan aktif madde sayısının 350’den 200’lere düşürüldüğünü iddia etti ve açıklama talep etti.

Köroğlu, yurt dışından ithal edilen sebze ve meyveler için akredite laboratuarlardan onaylı pestisit analiz belgesi şartının neden konmadığını da sordu.

Ülkede konuyla ilgili cezaları ve tedbiri “komik” olarak değerlendiren Teksen Köroğlu, yıllardır, gıda güvenliği ile ilgili yasaları ve tüzükleri çıkarmayan hükümetleri, sağlık ve tarım bakanlıklarını suç işlemekle suçladı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları da denetimlerin artırılması çağrısında bulundu. Naimoğulları, gıda güvenliğine uygun olmayan ithal ürünleri pazarlayanlara cezai yaptırımlar uygulanması gerektiğini vurguladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 10:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104