Uyku apnesi ve kilo

banner37

Deliksiz uyuduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda dinlenmemiş bir şekilde kalkıyorsanız, yüksek sesle horluyorsanız, gün içerisinde masa başında hatta arabada uyukluyorsanız ve aşırı kiloluysanız, farkında olmadan uyku apnesine sahip olabilirsiniz

Uyku apnesi ve kilo
banner87

Funda BİLGİNER (Diyetisyen)

Erişkinlerde gözlenen horlamanın en sık sebebi yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkmasıdır. Yani bu kasların fonksiyonel yapılarını kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesidir. Sağlıklı bireyde solunum yolu açık, uyku apneli hastada ise kapalıdır. Çünkü yumuşak damak sarkarak uyku esnasında solunum yolunu kapar.

 

Uyku apnesinde neler oluyor?

 


Uyku apnesi üst solunum yollarının bir kısmının engellenmesiyle nefes alıp vermenizi engelleyen bir durumdur.


Genelde aşırı kilolularda uyku halinde ortaya çıkar. Boğaz kaslarının aşırı rahatlamasıyla birlikte üst solunum yollarının kısmi olarak tıkanması durumudur. Solunumun yollarının kısmen kapanmasıyla uykuda aşırı horlama görülür.


Farkında olmadan uykuda solunumuz 5-10 saniye durur. Hatta, bu süre daha uzun sürerek 30 saniyeye kadar çıkabilir.  Daha sonra beyine giden uyarılarla birlikte solunumuz ani bir şekilde başlar ve bu da sizin kısa bir süre uyanmanıza sebep olabilir. Derin uyku gerçekleşmemiş olur ve uykunuzu tam olarak alamazsınız. Bu nöbetler gecede 10 kereden fazla meydana gelebilir.

Alkol almadığınız halde sarhoşluk hissiyle uyanıyorsanız, sabah baş ağrıları oluyor ise, gün içerisinde aşırı yorgunluk, uyku hali ve konsantrasyon eksikliği oluyorsa, sürekli esniyorsanız, dikkat dağınıklığı ve arabada uyumadan dolayı bir kaza geçirdiyseniz; uyku apnesi için potansiyel bir adaysınız diyebiliriz.

 

Uyku apnesi kimlerde görülür?

 


Uyku apnesi aşırı kilolu, özellikle karın bölgesi yağlanması daha fazla ve boynunda yağlanma çok olan bireylerde daha çok görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür.


Boyun çevresinde toplanan yağın uyku apnesi görülmesine daha çok sebep olduğu düşünülür. Fakat fazla kilolu olmayıp, tiroit bezlerinin yavaş çalışması, burun yolu tıkanıklığı, büyümüş bademcik ve geniz etine sahip olanlarda,  gece alkollü içeceklerin tüketimi, sigara kullanımı ve uyku hapları kullanmak gibi risk faktörleri de uyku apnesine sebep olabilir.

 

Uyku apnesinde yapılacaklar;

*Uyku saatlerinin düzenli hale getirilmesi,

*Kişinin yaşına, boyuna, kilosuna, hastalığına uygun yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programı hazırlanması,

*Hazırlanan programla yağ hücrelerinin küçülmesi, kas dokusunun arttırılması,

*Uzman eşliğinde yapılan düzenli fiziksel egzersiz

 

Nasıl tedavi edebiliriz?

 


Kilo vermek ilk olarak yapılması gereken uygulama olmalıdır. Vücuttaki yağ oranı azaltılıp, kas miktarı artırılmalıdır. Verilen kilolarla birlikte uyku apnesinden büyük ölçüde kurtulabilir. Yeterli ve dengeli beslenme koşulları uygulanmış bir diyet programı ile birlikte düzenli fiziksel aktivite önerilmelidir.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER