banner6

Vadili kan verdi

banner37

Sağlık Bakanlığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Vadili Belediyesi, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ve Gazimağusa Devlet Hastanesi işbirliğinde Vadili’de kan bağış kampanyası düzenlendi.

Vadili kan verdi
banner151 banner143

Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, Vadili köy meydanında yer alan etkinliğe Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Bakanlık Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Topal ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Kızılay Derneği tarafından KKTC'ye bağışlanan mobil kan toplama aracının ilk kez kullanıldığı organizasyonda Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği personelleri de görev yaptı.

Kan bağış kampanyası sırasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, havaların düzelmesi ile kan bağışı etkinliklerinin artmaya başladığını ve vatandaşların da oldukça duyarlı davrandığını belirtti.

Türk Kızılayı’nın bağışladığı mobil kan toplama aracının ilk kez Vadili’de kullanılarak hizmete girdiğini dile getiren Sucuoğlu, aracın tam donanımlı modern bir araç olduğunu ifade etti.

Ülkede aylık 1500 ile 2000 ünite kana ihtiyaç var

Sucuoğlu, ülkede aylık 1500 ile 2000 ünite kana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, aylık toplanan kan sayısının 800 ile 1200 arasında olduğunu ve bu sayının yeterli olmadığını kaydetti.

Her ay iki kez olmak üzere thalassemia hastalarına 600 ünite kan verilmesi gerektiğini söyleyen Sucuoğlu, toplanan kan sayısının düşük olması nedeni ile zaman zaman bunun aksadığını belirtti.

Mobil Kan toplama aracının her cumartesi bir bölgeye giderek kan toplayacağını ifade eden Sucuoğlu, aracın hizmete girmesi ile daha fazla kan toplanacağını ve farkındalık yaratılacağını söyledi.

Dış Bakım Merkezi 3 Nisan itibarı ile

Sucuoğlu ayrıca Vadili Sağlık Merkezi’nde 3 Nisan itibarı ile Diş Bakım Merkezi’nin hizmet vermeye başlayacağı açıklayarak, Vadili ve Mesarya bölgesindeki vatandaşların bu merkezden yararlanabileceklerini belirtti.

Adahan da kan bağışında bulundu 

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan da kan bağışında bulunarak, basına açıklama yaptı.

Adahan, Vadili halkı olarak sağlık alanında yapılan her türlü etkinliğe destek verdiklerini söyleyerek, Sucuoğlu ve ekibinin icraatlarından memnun olduklarını vurguladı.

Bir vatandaş olarak kan bağışında bulunmaktan ötürü memnun olduğunu dile getiren Adahan, toplanan kanların birçok insana şifa olmasını diledi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 14:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104