banner6

Veterinerler numune alımına başladı

banner37

Veteriner Dairesi’nin yürüttüğü “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesinde Lefkoşa ve Vadili bölgelerine bağlı köylerde hayvan hastalıklarının tespiti için kan numunesi alımına başlandı.

Veterinerler numune alımına başladı
banner151

Veteriner Dairesi tarafından Avrupa Birliği’nin (AB) teknik desteği ile yürütülen “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesinde Lefkoşa ve Vadili bölgelerine bağlı köylerde kan numunesi alımına başlandı. Bu süreçte, hastalıkların tespiti için Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği adına özel veteriner hekimler yönetiminde çiftliklerdenkan numunesi alıyor ve tüberkülin uygulamasını yapıyor. Alınan numuneler Veteriner Dairesi Hayvan Sağlığı Laboratuvarlarına iletiliyor ve Proje tarafından istihdam edilen laboratuvar teknisyen ekipleriyle Daire uzmanları tarafından test ediliyor.

Yapılan planlamaya göre çalışmalara Lefkoşa’dan Hisarköy, Kozanköy, Alemdağ ve Akçiçek; Vadili’den ise Çayönü, Türkmenköy, Köprülü ve İncirli köylerinden başlandı.

Koordinasyon sağlanacak

Süreç hakkında bilgi veren Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, Kaza Veteriner Daireleri yetkilillerinin koordinasyonu sağlayacağını belirtti. Veteriner Dairelerinin ve veterinerler arası görev dağılımının yapıldığını, konu hakkında her çalışanın görevini titizlikle yerine getireceğini ifade eden Ataben; “Artık yetkililer sahada. Biz bu uzun soluklu mücadele için artık düğmeye bastık. Bu noktada hayvancılarımızdan da beklentimiz ekiplerimize yardımcı olmalarıdır. Hayvancılar, biz numune alımına gelmeden önce, çiftliklerindeki tüm hayvanların kaydının eksiksiz olduğuna dikkat etmelidir. Mecbur kaldıkları takdirde hayvanlarını hareket ettireceklerse bunu mutlaka Kaza Dairelerimize bildirmeleri gerekiyor. Bu süreçte hayvancılarımıza en önemli tavsiyem, sağlık durumu belli olmayan hayvanları çiftliklerine kabul etmemeleridir. Sağlık durumu bilinmeyen hayvanların hareketi, bu süreçte hayvancımıza zarar getirecektir.”

Vadili ve Lefkoşa bölgelerinin ardından proje diğer bölgelere doğru genişletilecek. Çiftliklerde, yılda iki kez kan numunesi alınacak ve tüberkülin uygulaması yapılacak. İki kontrol sonunda hayvanları sağlıklı bulunan üreticilere “hastalıktan ari çiftlik” statüsü verilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 15:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110