Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

banner37

banner87
Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?
banner90
banner99

Sağlıklı olmak adına beden ve ruh sağlığımız için her vitaminden gerektiği kadar almamız gerekmektedir. Eğer vitaminleri yeteri kadar almazsak bunun sonucunda vücut çok farklı belirtiler göstermektedir. Bu belirtileri çoğu zaman önemsemeyiz ancak uzmanlara göre bu farklı belirtileri ciddi anlamda önemseyip vitamin eksikliğinin belirtilerine hemen müdahale etmek gerekmektedir.

En Çok Görülen Vitamin Eksikliği Belirtisi Yorgunluk

Burada bahsedilen yorgunluk günlük yaşantı yorgunluğu değil de B12 vitamini eksikliği sonucunda ortaya çıkan yorgunluktur. B12 vitamini beynin enerji üretiminde çok büyük bir etkene sahiptir. B12 vitamini eksik olduğu zaman beyin enerji üretemez ve bunun sonucunda çok ciddi bir yorgunluk ortaya çıkar. Uzun süreli zihinsel yorgunluk B12 vitamini eksikliği sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Kişide unutkanlık, hafıza kaybı ve dikkati verme konusunda zorlanmalar B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkan diğer durumlardır.

Vitamin Eksildiğinde Kansızlık

Kişide B9 vitaminin eksikliği sonucunda kansızlık ortaya çıkmaktadır. Kansızlığın ortaya çıkması ile birlikte kişide yorgunluk, baş dönmesi, normalin çok üstünde üşüme, sürekli hastalanma, halsizlik ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklar görünmektedir.

Vitamin Eksildiğinde Görme Sorunları

Gece görüşünde bir sorun yaşıyorsanız, gözleriniz parlaklığını kaybediyor ve kuruyor ise büyük ihtimalle A vitamini eksikliği olabilir. Görme sorunları vücudun A vitamini eksikliği ortaya çıkan sorunların başında gelmektedir.

Vitamin Eksildiğinde Deride Çatlaklıkların Oluşması

Deride çatlaklıkların oluşmasının nedeni Vücutta B6 vitaminin eksik olmasıdır. Dudaklar sık bir şekilde kuruyorsa, dilde çatlamalar oluşuyorsa ve deride egzama gibi belirtiler var ise vücutta B6 vitamini eksik olabilir.

Morarmalar

Bir yere çarptığınız zaman vücutta kolay bir şekilde morarmalar görülüyorsa eğer vücutta C vitamini eksikliği var demektir. C vitamini eksik olduğu zaman vücut kolajen üretemez yani dokuların yenilenmemesi sorunu ortaya çıkar.

Aşırı Kanamalar

Anlam veremediğiniz ve aniden oluşan kanamaların nedeni vücudunuzdaki K vitamini eksikliği olabilir. Sürekli ve nedensiz diş kanamaları, burun kanamaları ve regl kanamasının aşırı ve uzun sürüyor olması K vitamini eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Bu gibi şikâyetleriniz var ise K vitamini değerlerinizi kontrol ettirmenizde yarar vardır.

Cansız ve Solgun Saçlar

Çoğu insanın ortak sorunları arasında yer alan cansız saçlar, solgun saçlar, kepeklenen ve dökülen saçların en önemli nedeni vücutta H ve B7 vitaminlerinin eksik olmasıdır. Ayrıca bu vitaminlerin eksikliği vücutta beyaz lekelerin oluşması ve tırnaklarda kırılmalara da neden olmaktadır.

Kaslarda Zayıflık

Kasların zayıf ve güçsüz olmasının nedeni vücutta E vitaminin eksik olmasından dolayıdır. Kas kayıpları ve kasların güçsüzleşmesinden dolayı denge sorunu yaşayabilirsiniz.

Kemik Ağrıları

Kemik ağrıları sorununuz var ise ve bu durumdan çok şikayetçiyseniz eğer vücudunuzda D vitamini eksikliği belirtisi olabilir. D vitamini eksikliği kişide yavaş yavaş halsizliğe ve bir süre sonra kişide çok aşırı derecede yorgunluğa sebebiyet verebilir. Uzmanlar çoğu vitaminin insan vücudu için çok gerekli olduğunu ancak D vitaminin kişi için çok aşırı derecede önemli olduğunu söylemektedirler. D vitamini eksikliği durumda hemen bir doktor kontrolüne gidilmesi ve D vitamini takviyesi yapılması önerilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75