banner6

'Yasada denetim şekli de, cezası da belli'

banner37

KTSÇHB Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, denetimlerin yapılmaması ve cezai yaptırımların uygulanmaması bir yana, her ay yapılması gereken Özel Sağlık Kurulu toplantısının bile yapılmadığını, kurulun bu yıl sadece iki kez toplandığını, bunun da kendi talepleriyle olduğunu söyledi.

'Yasada denetim şekli de, cezası da belli'
banner99

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun doğumların özel kliniklerde yapılmasının yasak olup, yasayı incelediklerinde bu konuda herhangi bir cezai yaptırım görmedikleri yönündeki açıklamasına, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nden (KTSÇHB) tepki geldi.

KTSÇHB Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, yasada bu konudaki cezaların açıkça belirtildiğini söyledi ve denetim ve cezaların uygulanmasını istedi.

banner134

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, denetimlerin yapılmaması ve cezai yaptırımların uygulanmaması bir yana her ay yapılması gereken Özel Sağlık Kurulu toplantısının bile yapılmadığını ifade etti.

Gardiyanoğlu, bu yıl sadece iki kez toplanıldığını ve onunda kendi talepleri ile olduğunu belirtti.

Gardiyanoğlu: En az altı ayda bir denetlenmeli

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Özel Sağlık Kuruluşları Denetim Yasası’nın 12- 1/2 maddesi gereğince tüm özel sağlık kuruluşlarının yasa gereği en az 6 ayda bir denetlenmesi gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun yaptığı açıklamada, doğumların özel kliniklerde yapılmasının yasak olduğundan söz ettiğini ancak bunun cezasından bahsetmediğine değinen Gardiyanoğlu, “Özel Sağlık Kuruluşları, Müdür, Başhekim ve denetlenecek ilgili sağlık kuruluşunun faaliyet alanına göre, Bakanlıkça Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası tahtında görev yapan tabipler arasından görevlendirilecek en az bir tabipten oluşan bir Denetim Heyeti tarafından en az altı ayda bir denetlenir. Özel Sağlık Kuruluşlarında yapılan denetimin sonuçları bir rapor halinde, daire tarafından mühürlenmiş bir denetim pusulasına yazılır ve bir kopyası Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu’na, bir kopyası da denetlenen ilgili sağlık kuruluşuna gönderilir” maddelerinin yasada yer aldığı söyledi.

“Sistemsizlik sistem oldu”

Remzi Gardiyanoğlu, sağlıkta sistemsizliğin sistem olduğunun herkes tarafından bilindiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıkta sistemsizliğin sistem olduğu herkes tarafından kabul edilirken, ‘dün dündür bugün bugündür’ mantığı güdenlerin, var olan yasaları uygulamayanların, yasaları delmek için tüzük çıkaranların, sağlığı içine soktukları durumu halen daha görmemeleri çok acıdır. Muayenehane ve kliniklerde yapılan doğumları takip etmek Sağlık Bakanlığı yetkilileri için hiç de zor bir olay değildir. İçişleri Bakanlığı’ndan alınacak doğum belgeleri ile bu pek alâ mümkündür.”

“Kurul toplanmıyor”

Sağlık Bakanlığı’nın denetimler ile ilgili olarak görevini yerine getirmediğini belirten Gardiyanoğlu şu şekilde konuştu:

“Her ay toplanması gereken kurul, bu yıl sadece iki kez ve yine KTSÇHB yönetim kurulunun talebi ile toplandı. Yapılacak olan üçüncü toplantı da bizim talebimizle olacaktır. Bu konuda KTTB Başkanı da fikrini halktan birisi gibi beyan etmiştir. Ancak çok ilginçtir ki, üyesi oldukları kurulun bugüne kadar toplanması için herhangi bir çaba sarf etmemişlerdir. Buradan KKTC Sağlık Bakanlığı ve KTTB yetkililerine de sormak isterim, ülkedeki yasal izinli olan sağlık kuruluşları hangileridir, bunu kamuoyu ile paylaşabilir misiniz? Sorun yasaların olmaması sorunu değil, sorun ülkeyi yasalarla değil, kabile anlayışı ile yönetme sorunudur.”

Yasada yer alan cezalar

Uyarma Cezası:

Bu Yasanın 6’ncı, 7’nci maddesi, 8’inci maddesinin (1)’inci, (2)’nci, (3)’üncü veya (5)’inci fıkraları ile 9’uncu veya 11’inci maddelerinde belirtilen kurallara aykırı davranışta bulunduğu saptanan Özel Sağlık Kuruluşlarına yazılı olarak uyarma cezası verilir.

Geçici Süreyle Kapatma Cezası:

Aşağıdaki hallerde ilgili Özel Sağlık Kuruluşu’nun tamamı veya bir bölümü en çok üç ay süreyle kapatılır:

Bir yıl içerisinde aynı aykırı davranıştan iki kez uyarma cezası alınması,

Bir yıl içerisinde farklı aykırı davranıştan üç kez uyarma cezası alınması,

Yukarıdaki (a) ve (b) alt bendi kurallarına bakılmaksızın, bu Yasanın 8’inci maddesinin (1)’inci (2)’nci, (3)’üncü veya (5)’inci fıkrası kurallarına aykırılık nedeniyle uyarma cezası almış olmasına rağmen bu aykırılığın devam ettiğinin tespiti,

Süresiz Kapatma Cezası:

İlgili sağlık kuruluşu yönetiminin bilgisi dahilinde bilerek ve isteyerek insan sağlığına ve yaşamına zarar veren davranışlarda bulunan Özel Sağlık Kuruluşu’na süresiz kapatma cezası verilir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104