banner6

Yasağı takmadık!

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dünden itibaren üç gün süreyle 12.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş altında çalışmayı yasakladı. Ancak ülkenin dört bir yanında, birçok işveren yasağa uymadı

Yasağı takmadık!
banner99

Ahmet VAMIK - Güren TİLKİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 12.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş altında çalışmayasaklamasına rağmen hiçbir yerde yasağa uyulmadığı gözlemlendi. Lefkoşa ve Güzelyurt bölgesinde devam eden inşaatları görüntüleyen KIBRIS Gazetesi muhabirleri dün sıcaklığın 45 dereceye kadar ulaştığı öğle saatlerinde neredeyse tüm inşaatlarda ve yol yapım çalışmalarında işçilerin güneşin altında çalışmaya devam ettiklerini saptadı.

KIBRIS Gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlayan bazı inşaat işçilerinin yasaktan haberleri dahi olmadığı ortaya çıktı.

Bu arada Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, hava sıcaklığı hafta boyunca 40-43 santigrat derece dolaylarında seyredecek.

İhbar hattı yoğunluktan kilitlendi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın aldığı karar gereğince, hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyredecek olması nedeniyle 12,13 ve 14 Temmuz tarihlerinde 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda çalışmak yasaklandı. Ancak birçok işverenin yasağı takmadığı gözlemlendi.

Bakanlık tarafından dışarıda çalışma yasağına uymayanların ihbar edilmesi için hizmete sokulan ALO 102 ihbar hattının dün yoğunluktan adeta kilitlendiği öğrenildi.

Tüm bölgelerden bir çok vatandaşın ALO 102 ihbar hattını arayarak şikayetlerde bulunduğu belirtilirken, Çalışma Dairesi müfettişlerinin mesai saatleri içerisinde gelen ihbarlara yetişmeye çalıştığı da belirtildi.

Mesai bitince ihbar hattı da kapandı

Öte yandan, yasağa uymayan kişilerin ihbar edildiği ALO 102 ihbar hattına mesai bitiş saati olan 14.00’den sonra ulaşılamadığı ortaya çıktı.

ALO 102 İhbar Hattı’na ulaşmaya çalışan duyarlı bir vatandaş, saat 14.00’den sonra kendisini telesekreterin karşıladığını ve mesajda ihbara ilk iş gününde yanıt verileceğinin belirtildiğini kaydetti.

Vatandaş, KIBRIS'a yaptığı açıklamada, ALO 102 İhbar Hattı'nın güneş altında insanları çalıştıran işverenle ilgili ihbar yapmak için görev vereceğinin duyurulduğunu ancak yasakların ilk gününde hattın mesai bitiminde ulaşılamaz hale geldiğini belirtti.

Dev-İş: Denetim şart

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş) Başkanı Hasan Felek, 3 gün 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda çalışmayı yasaklayarak anlamlı bir adım atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bugünlerde maksimum denetleme yapması gerektiğini belirtti.

Hasan Felek, yaptığı açıklamada, Dev-İş’in bir süreden beri demokratik kitle örgütleriyle birlikte konuyu gündemde tutarak kamuoyu yarattığı, buna karşılık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’in sıcaklıkların normal olduğu noktasında ısrarcı davrandığını anımsattı.

Felek, günün sonunda kamuoyunun da etkisiyle yanlıştan vazgeçen Saner’in geri adım değil erdemli bir adım attığını vurguladı.

Alınan kararının uygulamada ne kadar işleyeceği noktasında kamuoyunun ciddi şüpheleri bulunduğuna dikkat çeken Felek, özel sektörde sendikasız ve güvencesiz çalışma koşullarında işverenlerin karara ne kadar riayet edeceğinin muamma olduğunu belirtti.

Felek, “Bundan dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu 3 günde maksimum denetleme yapması ve aldıkları kararın uygulanması noktasında aktif olması gerekmektedir” dedi.

Hasan Felek, şöyle devam etti:

“Yoksa sadece alınan karar bir göz boyama olacaktır. Çalışma Bakanlığı’nın, Meteoroloji Dairesiyle işbirliği yaparak, sıcaklıkların seyrine göre yasada belirtildiği gibi, yaz ayları süresince benzer çalışma yasağını tekrarlaması gerekmektedir”

Felek, DEV-İŞ’in, gerek ALO 102 ihbar hattının aktif kullanılması ve denetleme yapılması yönünde, gerekse kendi imkanlarıyla inşaatlarda gözlem ve ihlalleri duyurarak bu sürecin takipçisi olacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104