banner6

Yasağın ikinci gününde tablo daha iyimserdi

banner37

Çalışma Dairesi müfettişleri yaptıkları denetimlerde, güneş altında çalışan işçileri ve yetkilileri uyararak yasak hakkında bilgilendirmelerde bulundu

Yasağın ikinci gününde tablo daha iyimserdi
banner151

Ahmet VAMIK – Himmet KAZAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından üç gün süreyle geçerli olan 12.00 – 16.00 saatleri arasında dışarıda (güneş altında) çalışma yasağı uygulamasının ikinci gününde, Çalışma Dairesi müfettişleri tüm ilçelerde denetim yaptı. Sabah erken saatlerde denetim yapılacağı yönünde duyuru yapılarak saat 13.00 itibariyle müfettişler denetime çıktı.

Yasağa uyulup uyulmadığını denetlemek amacıyla öncelik olarak ALO 102 ihbar hattına gelen şikayetleri değerlendirerek şikayet edilen adresleri denetleyen müfettişler saat 13.00’ten başlayarak 16.00’ya kadar denetimlerini sürdürdü.

Lefkoşa bölgesinde 3 farklı ekip tarafından yapılan denetimlerde, yasağın ilk gününe oranla güneş altında çalışan işçi sayısının daha az olduğu ve birçok yerde yasağa uyulduğu gözlemlenirken, bazı inşaatlarda yine işçilerin yasaktan bihaber güneş altında çalışmaya devam ettikleri ortaya çıktı.

Çalışma Dairesi müfettişleri yaptıkları denetimlerde, güneş altında çalışan işçileri ve yetkilileri uyararak yasak hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

İhbar yapılan birçok inşaatın yasaklı saatlerde boş olduğu gözlemlenirken, yine denetlenen bazı inşaatlarda çalışanların gölgede çalıştığı ya da uyuyarak zaman geçirdiği de görüldü. Zaman zaman Çalışma Dairesi müfettişleri ile tartışan taşeron firma sahipleri ve yetkililer ise saat 16.00’dan sonra çalıştıracak kimse bulamayacaklarını, müteahhit firmaların kendilerini zorladıklarını ve hem işlerini yetiştirmek hem de çalışanlarının maaşlarını ödeyebilmek için sıcak - soğuk demeden çalışmak zorunda oldukları yönünde şikayetlerini dile getirdi.

Önderol: Önlemlerimizi aldık

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, yaptığı açıklamada, dışarıda çalışma yasağının ilk gününde de denetimlerin yapıldığını fakat müfettişlerin ihbarlara yetişmekte bir hayli zorlandıklarını ifade etti.

İlk gün bir takım aksaklıklar ve eksiklikler yaşandığını belirten Önderol, “bugün (dün) mesai akşama kadar olduğu için zaten hem ihbar hattındaki personelimiz hem de müfettişlerimiz yasak saatlerinde işlerinin başında olacaklar, yarın (bugün) için ise önlemimizi aldık ve hem ihbar hattındaki personelimiz hem de müfettişlerimiz yasak saatinin sona erdiği 16.00’ya kadar çalışmaya devam edecekler” dedi. Önderol, bir kere uyarılan iş yerlerinde, yasağa uyulmaması halinde ikinci denetimde asgari ücretin yüzde 50’si kadar para cezası uygulandığını ifade etti.

Sivil toplum örgütleri Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi

Öte yandan, sivil toplum örgütlerinden Bağımsızlık Yolu ve ÇAĞ-SEN ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yönelik eleştirilerde bulundu.

Bağımsızlık Yolu, sendikasız işçi çalıştırmanın yasaklanmasını istedi. Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklamada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilan ettiği 3 günlük ‘güneş altında çalışma yasağının ilk günü ile birlikte sendikasız işçi çalıştırmanın derhal yasaklanması gerektiği her yönü ile bir kez daha ortaya çıktı” denildi.

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açık alanda çalışma yasağına uyulmadığını, ALO 102 ihbar hattının da düzgün çalışmadığını kaydetti.

ÇAĞ-SEN Başkanı Mehmet Davulcu yazılı açıklamasında, yasaklama kararının yerinde olmakla birlikte uygulanmadığını, çok sayıda iş yerinde güneş altında işçi çalıştırılmaya devam edildiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 09:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110