Yasalar yetersizse hemen önlem alın!

banner37

KTTB Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Dt. Teksen Köroğlu, son günlerde bazı gıdalarda sıkça rastlanan taklit ve tağşişin, ülkede yaşanan ekonomik çöküş ve kaos ortamından dolayı daha da artacağı endişesiyle yetkililere seslendi:

Yasalar yetersizse hemen önlem alın!
banner90
banner8

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Dt. Teksen Köroğlu, son günlerde bazı basın-yayın organlarında yer alan taklit ve tağşişli (hileli, karışım) ürünlerle ilgili haberler üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

KIBRIS’a konuşan Köroğlu, günümüzde teknolojinin gelişmesi ve haksız kazanç için ekonomik nedenlerle, gıdalarda, taklit ve tağşişin oldukça artış gösterdiğini söyledi.

Taklit ve tağşişli ürünlerle, tüketicinin aldatılmasının yanı sıra bu gibi ürünlerin insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu da belirten Köroğlu, bunları yapanların haksız kazanç ve rekabete yol açtığını belirtti.

Ülkemizde yaşanan ekonomik çöküş ve kaos ortamının, halk sağlığını da olumsuz etkilememesi için “Gıda güvenliği bilgi sistemi”, “Riske dayalı denetim sistemi” ve “Gıda güvenliği risk kurulunun” çok iyi çalıştırılması gerekliliğinin altını çizen Köroğlu, “Bizim görevimiz, bu tespiti duyurmak, eleştiri ve önerilerimizi açıklamaktır” dedi.

Yöneticilerimiz, görevlerini eksiksiz yapmalı

Teksen Köroğlu, yöneticilerimizin yürütmedeki görevlerini eksiksiz yapmalarını, denetimlerini artırarak, uygulanacak caydırıcı cezalar ile halk sağlığı ile oynayan firma veya bireylerin teşhir edilmesini istedi; kısacası “İdari yaptırımlarını” cesaretle yapmaya devam etmelerini talep etti.

İdari yaptırımlarda, yasalarda yetersizlik ve eksiklik varsa, bunların bir an önce Cumhuriyet Meclis’inden geçirilerek çıkarılması gerektiğini kaydeden Köroğlu, bu uygulamaların yapıldığını artık görmek istediklerini belirtti.

Köroğlu, şöyle devam etti.

“Çünkü, taklit ve tağşişte, yaptırımların yetersiz oluşu nedeniyle, bu sahteciliğin çoğalmasının önüne geçilememektedir ve gittikçe de çoğalmaktadır. Yaşanan bu kriz dönemlerinde de bu taklit ve tağşişin daha da artacağından endişe duymaktayız.

Yıllardır bu ülkeyi yönetenlerin, kuralların işine gelindiğinde uygulanması, işine gelinmediğinde uygulanmaması yüzünden KKTC’nin getirildiği durumu görmeyen kalmamıştır.

Ülkemizdeki tüm gıda üretiminin bu şekilde olduğu algısı ise kesinlikle doğru değildir, bunun altını da çizerek söylemek istiyoruz.”

banner134
Tüketiciler, olumsuz gıdalara maruz bırakılıyor

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı ve Çevre Sorumlusu Köroğlu, özellikle, gelişmekte olan ülkelerde ki tüketicilerin, piyasaya sunulan gıdaların bilinçli olarak tağşiş edildiğini ve tağşiş edilen gıdaların olumsuz etkilerine maruz kaldıklarını düşündüğünü söyledi.

Ülkede yaşanmakta olan iktisadi çöküş ve kaosların da bu durumu tetikleyerek artıracağının düşünüldüğünü anlatan Köroğlu, “Yaşadığımız bu ortam, toplumumuz ve tüketiciler açısından sağlık ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Çeşitli süt ürünleri, et ürünleri, bal, baharat, yemeklik yağların vs taklit-tağşiş edilmesi ve ticari açıdan kar elde etme düşüncesiyle tüketicileri aldatmak için gıda katkı maddeleri kullanımının son derece yaygın bir şekilde kullanıldığı ve hijyenik olmayan uygulamaların sıkça yapıldığı görülmektedir” dedi.

Nüfusun çoğu, gelirlerini beslenmeye harcıyor

Köroğlu, gıda arzının boyutu ve tüketicilerin sağlık ve ekonomik kayıpları noktasından konu ele alındığında ise gıdaların tağşiş edilmesiyle oluşan risklerin endişe verici boyutlarda olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

KKTC’de çoğunluktaki nüfus gurubunun gelirlerinin yarısından fazlasını beslenmeye harcadığı kabul edilirse gıdaların tağşiş edilmesinin, hem aile bireylerinin sağlığını, hem de bütçelerini olumsuz etkilediğinin kolaylıkla görülebildiğini söyledi.

Gıda güvenliğinde eksikler var

Teksen Köroğlu, ülkedeki bazı üreticilerin, halk sağlığının olmazsa olmazı olan genel gıda güvenliğindeki eksiklikler ve denetimsizliklerin yanı sıra tüketicilerin dikkatsizliği ve bilinçli tüketici olmamalarından faydalanarak, ticari amaçlar ve haksız kazanç uğruna taklit ve tağşişe yönelebildiklerini anımsattı.

Bunun önüne geçmenin yolunun, genel gıda güvenliği yasası ve tüzükleri olduğuna işaret eden Köroğlu, “Gıdalardaki tağşiş ve taklidi önlemenin yolu, genel gıda güvenliği yasası ve tüzüklerinin bir bütün olarak çıkarılıp, uygulamaların denetlenmesidir. Bunların yanında, vatandaşların da bilinçli ve dikkatli birer tüketici olmaları, izlenilebilir ürünleri tercih etmeleri, aldıkları ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka okumaları, dökme olarak tabir edilen menşei belli olmayan veya şüpheli olan gıda maddelerini alırken dikkatli ve sorgulayıcı olmalarıdır” şeklinde konuştu.

Köroğlu, gıdalarda taklit ve tağşişin daha iyi anlaşılması için çok rastlanan hilelerin detaylı olarak konunun uzmanlarınca açıklanması, tüketicilerin bilgilendirilmesi için uygun olacağını belirterek, “Zeytinyağında tağşiş, soslarda taklit ve tağşiş, bulgur, süt ürünleri çeşitleri, balda taklit ve tağşiş tespiti, kırmızı ette tağşiş üzüm pekmezinde v.s de yapılan hileler, ancak doğru düzgün yapılacak gıda denetimlerinde oraya çıkabilmektedir” ifadesini kullandı.

Tağşiş ve taklit nedir?

Tağşiş, gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin, mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi halini tanımlamaktadır. Diğer bir ifade ile “Ürünlere temel özelliğini veren öğelerin ve besin değerlerinin tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılması veya miktarının değiştirilmesi veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılması; gıda maddesinin mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi hali; bir şeye yabancı bir şey karıştırarak saflığını bozma; katıştırma” şeklinde de tanımlanmaktadır. Örneklemek gerekirse; tereyağına bitkisel yağ katılarak tamamen tereyağı gibi satılması, peynire nişasta katılması, nar ekşisine, zeytinyağına diğer yağların, bala glikoz ve fruktoz şurubu katılması bir tağşiş örneğidir.

Taklit, gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin şekil, bileşim ve nitelikler itibarıyla kendisinde olmayan özellikleri sahip gibi gösterilmesidir. Ürünlerin, şekil, bileşim ve nitelikleri itibarıyla yapısında bulunmayan özelliklere sahip gibi veya başka bir ürünün aynısıymış gibi göstermektir.

Meyve şurubunun üzüm pekmezi olarak pazarlanması, yine bitkisel kökenli bir yağın aromalarla ve katkı maddeleri ile tereyağına benzetilerek tereyağı olarak satılması tipik taklit örnekleridir.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 11:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75