Yaşlılıkta depresyon

banner37

Yaşlılıkta depresyon
banner8

Psk. Ayla KAHRAMAN

Çocukluk dönemi dahil, depresyon her gelişim döneminde görülebilen ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gereklidir.

Ne yazık ki, yaşlılık döneminde görülen depresyon her zaman fark edilemeyebiliyor. Yaşlı kişinin unutkanlığı, içine kapanması, hayattan zevk alamaması, alınganlığı, uykusuzluğu, sıkça duygusallaşıp ağlaması yaşlılığa yorumlanabiliyor. Oysa ki bu belirtiler en az iki hafta boyunca devam ettiğinde, bir depresyonun habercisi olabilir.

Araştırmalara göre, yaşlılık döneminde görülen depresyon; hayatı sona erdirebilecek derecede güçlüdür.

Bu nedenle, aile üyelerinin yaşlı kişideki değişimleri dikkatle takip etmesi gerekmektedir. Gündelik hayatın akışı içinde, yaşlı kişide oluşan değişiklikler depresyon habercisi olabilir. Yaşlı kişi sürekli bir mutsuzluk, moralsizlik içindedir. Eskiden yapmaktan zevk duyduğu etkinliklere karşı bile isteksizdir. Canlılığı, seri davranması ve düşünmesi azalmıştır. Endişeleri ve tedirginlikleri çoğalmıştır. Çaresizlik duyguları içindedir. Uyku düzeni bozulmuştur. Ölme arzusu ile birlikte geleceğe yönelik umutlar da tükenmiştir. Kendini ihmal had safhadadır. Yıkanma, yeme gibi öz bakım becerilerinde bile azalma görülebilmektedir.

banner134
Yaşlı kişinin depresyona yakalanmasına neden olan pek çok durum ve olay olabilir. Eş kaybı, uzun süren yas dönemi, ölüme yaklaşmış olduğunu düşünmesi, değersizlik duygusu gibi durumların yanında, alıştığı ortamdan kopma da yaşlı kişinin depresyona yakalanmasına neden olabiliyor. Bunun yanında kanser, Parkinson gibi hastalıklar da kişinin depresyonuna neden olabiliyor.

Yaşlı büyüğün depresyonunun iyileşmesinde tıbbi tedavi kadar aile desteğinin de büyük önemi vardır. Aile yakınlarının, doktorun reçete ettiği ilaçların doğru zamanda alınmasını takip etmeleri şarttır. Depresyonlu hasta, ilaçlarını almaktan kaçınabilir.

Bunun yanında, yaşlı kişiye karşı hoşgörülü, şefkatli ve sabırlı davranmak gerek. Ölüm arzuları olabileceğinden yalnız bırakılmamaları doğru olur. Etraflarında kesici aletler veya kendilerine zarar vermelerine yol açacak bir şeyler olmamalıdır. Pek çok depresyonlu yaşlı kişi, beslenmek istemez. Aile yakınlarının bu konuda dikkatli olmaları ve depresyonlu kişinin öğünlerini takip etmeleri gerekmektedir.

Yaşlı kişinin ailesinin, büyüklerindeki değişimleri zamanında fark etmesi çok önemlidir. Böylece büyüklerini gecikmeden, bir psikiyatriste götürebilirler ve tedaviyi başlatabilirler.

Teşhisi koyan psikiyatri doktoru, hastası için psikoterapi de önerebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75