Yazın göz çevresi bakımı ihmal edilmemeli

banner37

Göz çevresinde bulunan deri vücudun en hassas bölgelerinin başında gelmektedir.

Yazın göz çevresi bakımı ihmal edilmemeli
banner90
banner99

Nevruz TAYDEMİR
 

Özellikle sıcakların arttığı yaz aylarında hem sıcaktan hem de güneşten fazla etkilenmemesi için göz çevresi bakımı mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır.

Göz çevresinde karşılaşılan sorunlar kadınların ve erkeklerin ortak şikâyetleri arasında yer almaktadır. Özellikle de yaz aylarında güneş ışınlarının etkisinin daha da artması bu bölgede karşılaşılan cilt sorunlarını ve şikâyetleri de arttırmaktadır.
 

İlk adım temizlik
 


Göz çevresi her gün uygun temizleme ürünü ile içten dışa doğru hafif daireler çizerek temizlenmelidir. Kırışıklık ve leke karşıtı, bakım yapan onarıcı ve nemlendirici kremlerin ise göz çevresine ince dokunuşlarla sürülmesi gerekir. Ayrıca makyaj temizliğinin ise alkol içermeyen ürünlerle yapılması gerekir.

Haftada iki kez nemlendirici, yaşlanma etkilerini onarıcı ve sakinleştirici maskeler uygulanabilir. C vitamini antioksidan etkisiyle kılcal damarları kuvvetlendirerek gözaltı morluklarını tedavi eder. Piyasada, göz çevresi bakımı için birçok kozmetik ürün mevcuttur. Göz çevresine uygulanmak üzere, K ve C vitamini içeren kremlerin tercih edilmesi gerekir.
 

Göz çevresi daima nemlendirilmeli
 


Hassas olan göz çevresinin daima nemlendirilmesi gerekir. Çünkü göz çevresi derisinde yağ bezi yoktur. Yağlı cilde sahip kişilerin daha az nemlendirici kullanması gerektiğine inanılır. Hâlbuki yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde de bu bölgenin nemlendirilmesi gerekir. Çünkü göz çevresindeki doğal yağlanma çok azdır.

banner134
 

Güneş gözlüğü kullanın
 


Özellikle yaz aylarıyla birlikte güneş ışınlarının zararlı etkileri de artar. Hassas olan göz çevresinin de bu ışınlardan korunması gerekir. Ayrıca ışınlara maruz kalan kişiler gözlerini kısar. Bu durum göz çevresindeki kırışıklıkların da artmasına neden olur. Güneşin olumsuz etkilerine maruz kalan kişilerde gözaltında renginde koyulaşma da görülebilir. Bu nedenle ultraviyole koruyucu gözlükler kullanılmalı ve göz çevresi her mevsimde güneş kremiyle korunmalıdır.
 

Uyku düzeni şart

Göz çevresi bakımındaki en önemli unsurlardan biri de düzenli uykudur. Uyku düzeni olmayan kişilerde göz etrafında torbalanma ve morluklar en sık karşılaşılan problemlerdendir. Günde en az 8 saat uyku önerilmektedir.
 

Bol bol su için

Az su içmek de ciltteki kuruluğun nedenleri arasındadır. Kuruluk doğal olarak gözaltlarını da etkiler. Günde ortalama 2-2 buçuk litre su tüketmek gerekir.
 

Botoks ve mezolifting çizgilere uygulanabilir

Derideki incelmenin önüne geçebilmek için kollajen oranını arttırıcı işlemler önerilmektedir. Göz çevresindeki mimiklerden ve çevresel faktörlerden kaynaklanan çizgilerin etkisini azaltmak için ise botoks başta olmak üzere dolgu enjeksiyonları ve mezolifting uygulamasından da yararlanılabilir. Ayrıca peeling tedavisi veya mezoterapi uygulamasıyla da göz altlarındaki koyu rengi açmak ve morlukları azaltmak mümkün.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 13:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75