Yazın vazgeçilmezi dondurma

banner37

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma günümüzde sadece yazın tüketilen bir tatlı olmaktan çıktı, artık birçok firma talepleri göz önünde bulundurarak on iki ay boyunca dondurma üretiyor

Yazın vazgeçilmezi dondurma
banner99

Dyt. Funda BİLGİNER

Dondurma, süt ve yoğurt gibi vitamin ve mineral içermektedir. Sağlık faydasından maksimum faydalanmak için dondurma alırken, etiket okumak oldukça önemli çünkü bazı dondurmalar çok yüksek kalorili, şeker ve doymuş yağ içerebiliyorlar.
 

Kalsiyum

Güçlü ve sağlıklı kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu, dondurma gibi süt ürünleri içermektedir. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun %99’u kemikler ve dişlerimizde yer alır. Günlük olarak yeterli kalsiyum alınmadığında ise stoklarımızdan kullanılır. Dondurma, süt ve yoğurt gibi, süt ve süt ürünlerinden alınan ‘kalsiyum’ osteoporoz riskini azaltır.

 

Protein

Dondurma, aynı zamanda bir protein kaynağıdır. Proteinler; kemikler, kaslar, kan, deri ve kıkırdak için önemli makro besin öğesidir. Doku tamiri ve yapımında görev alır, saç ve tırnaklar için önemlidir. Proteinler vücutta depo halde bulunmazlar, dondurma proteini almak için lezzetli bir alternatif olabilir.

Sıcak yaz günlerinde egzersiz sonrası dondurma tüketmek, kasların toparlanması için iyi bir seçim olabilir. Meyve yağlı tohumlar, hatta sebze ilave ederek tüketilmesi kaslarınız için çok iyi bir seçim olacaktır.

 

Vitaminler ve mineraller

Dondurma A, B2 ve B12 vitamini içerir. A vitamini, sağlıklı cilt, kemik ve bağışıklık sistemi ayrıca göz fonksiyonları için önem taşır. B2 ve B12 vitaminleri ise enerji metabolizmasında görev alır. Vücutta depo edilmeyen ve suda eriyen B grubu vitaminlerinin yeterli alınması gerekir. İçeriğinde kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunur.

 

Kalori

100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içerir. Normal bir külah ise yaklaşık 20 kaloridir. 100 gram sütlü dondurma da ortalama 148 mg kalsiyum, 155 mg fosfor, 63 mg sodyum,181 mg potasyum, 0.1 mg demir,440 IU A vitamini, 0.21 mg E vitamini,0.21 mg B2 vitamini ve 0.1 mg niasin vardır.

Dondurma kararında yendiği sürece kilo aldırmaz ancak çok yüksek miktarlarda tüketimi tabi ki kiloyu arttırıcı etki gösterecektir. Eğer dondurmanızın üstüne karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıkları eklettirseniz, masum gözüken dondurmanız en az 75-100 kalori artacaktır. Aynı zamanda dondurma satın alırken etiket okumayı ihmal etmeyin.

banner134

Günlük hayatınızda egzersize yeterli önemi veriyor ve beslenmenize dikkat ediyorsanız, haftada 2-3 kez dondurma eklemenin bir sakıncası yoktur.

Paketli ürünlere alternatif olarak evde kendi dondurmasını yapmak isteyenler için güzel bir tarif de paylaşmak istiyorum;
 

Çilekli dondurma

½ kg süzme yoğurt

½ kg çilek

1 çay kaşığı vanilya

 

Hazırlanışı:

Çilekler püre haline getirilip, süzme yoğurt ve vanilya ile iyice karıştırılır. Minik kaplara konularak, 7-8 saat dondurucuda bekletilir.

İsteğe bağlı olarak ev yapımı limonata veya taze meyve suları dondurularak buzlu dondurmalar yapılabilir.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75