banner6

Yeni hastane için Ankara'ya gidiliyor

banner37

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs TV’de Serhat İncirli’nin sunduğu Kıbrıs’ta Bugün programına konuk oldu.

Yeni hastane için Ankara'ya gidiliyor
banner150

banner150

banner99

Sucuoğlu, doktorlara yapılacak maaş artışları ile ilgili birçok görüşmeler ve çalışmalar sonrasında 14 Mart’ta da Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek doktorlara net 2 bin200 TL’lik bir maaş artışı yapıldığını kaydetti.

2011’den sonra işe giren doktorlar ile asistanlara da yine Bakanlar Kurulu’ndan onaylanan ve Meclis’e gönderilen maaş artışı düzenlemesinin ise haziran ayı öncesinde yasallaşacağını bildiren Bakan Faiz Sucuoğlu, ikinci iş yasağına da değindi.

“İkinci iş 50 yıllık bir olay”

Doktorların ikinci iş konusunun 50 yıllık bir olay olduğunu söyleyen Bakan Sucuoğlu, bu statükonun artık yerinden oynamaya başladığını ve problemlerin de baş gösterdiğini söyledi.

Bakan Sucuoğlu, bir yasanın çıkması için gerekli prosedürün tamamlanmasının belli bir süre aldığını söyleyerek, bu hantal yapının da bir an önce düzeltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Genel Sağlık Sigortası Meclis’ten bir an önce geçecek”

Yapılan yeni yasal düzenlemelerle artık hastaların doktor seçme hakkı da olacağını belirten Sucuoğlu, Genel Sağlık Sigortası’nın bir an önce Meclis’ten geçirileceğini vurguladı.

Yeni Onkoloji Merkezi’nde onkolog doktor sıkıntısının sorulması üzerine ise Bakan Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı ile Adana Başkent Hastanesi arasında yapılan protokolle haftada 2 gün 3 onkoloji profesörünün ülkeye gelerek hastalara hizmet verdiğini anlattı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, yeni bir Devlet Laboratuvarı yapımı için proje hazırlandığını da dile getirerek, laboratuvarda çalışan personelin sağlık sorunları yaşadığına ilişkin haberlerin yanlış anlaşıldığını, risk altında olan personelin sağlık kontrolünden geçirildiğini ve vücudunda ağır metal birikintisi bulunanların Türkiye’ye gönderilerek daha detaylı bir taramadan geçirildiğini anlattı.

Sucuoğlu, ayrıca diğer personelin de içlerinin rahat etmesi adına aynı kontrollerden geçirildiğini ve ciddi bir rahatsızlığın olmadığının saptandığını belirtti.

Yeni hastane için haziranda Ankara

Başkent Lefkoşa’ya yeni hastane yapımı için haziran ayı başında Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştireceklerini açıklayan Sucuoğlu, eski hastanenin de tadil edileceğini belirtti.

8 serviste randevulu sistem

Sucuoğlu, hastanedeki randevu sistemine de değinerek, şu an 8 serviste randevu sisteminin uygulandığını ve 1 Ocak 2018’de diğer servislerde de bu uygulamaya başlanacağını ifade etti.

Ülkede kan stoklarında yaşanan sıkıntıyı da anlatan Bakan Sucuoğlu, aylık kan ihtiyacının 1800- 2 bin ünite olduğunu, önceki yıllarda bağışlarla toplanan kan miktarının ihtiyacın yarısında kaldığını ancak Türkiye’den hibe edilen kan toplama otobüsü ile her bölgede dolaşılarak kan toplanabildiğini ve kan stoklarındaki eksikliğin de giderilmeye başlandığını kaydetti.

Sağlık Bakanı, kan bağışının bu noktada çok önemli olduğunun altını çizerek, halka kan bağışında bulunma çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104