banner6

Yeşil çay ve kahvenin zayıflamadaki rolü

banner37

Yeşil ya da siyah çay, her ikisi de aynı bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Sadece yaprakların işlem görme şekilleri birbirinden farklıdır

Yeşil çay ve kahvenin zayıflamadaki rolü
banner99

Diyetisyen Funda BİLGİNER

Yeşil çay

Yeşil çay fermente edilmezken siyah çay tam fermente edilmiş özelliktedir. Gördükleri işlemler sebebiyle de tatları birbirinden farklıdır. Çay, sudan sonra dünyada en çok tüketilen içecektir. Son yıllarda yapılan araştırmalar özellikle içeriğindeki güçlü antioksidanlarla yeşil çayın popülaritesini oldukça artırmıştır.

Yeşil çaya antioksidan gücünü katan flavonoidler ve kateşinlerdir. Yeşil çayın bileşiminde birçok kateşin formu bulunmaktadır. Kateşinler üzerine yapılan araştırmalar yeşil çayı sağlık için olumlu bir içecek haline getirmiştir. Çünkü bu antioksidan bileşikler vücudu serbest radikal saldırılarına karşı korumaktadır. Biliyorsunuz ki serbest radikaller sağlıklı hücreleri yok ederken yerine zararlı hücreleri oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar serbest radikallerin kanser, kalp damar hastalıkları gibi birçok kronik hastalığın oluşmasında etkin rol oynadığını göstermektedir. Serbest radikallerin bu zararlı etkilerinden korunmanın en iyi yolu ise antioksidanlardır.

Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinlerin diğer özelliği de zayıflamaya yardımcı olmalarıdır. Yapılan araştırmalar, yeşil çayla alınan kateşinlerin vücutta yağ yakım hızını artırarak ve kalorilerin bağırsaklardan emilimini azaltarak zayıflamaya katkı sağladığı görüşündeler. Ancak unutmamak gerekir ki, zayıflamak için sadece yeşil çay tüketmek yetersizdir. Zayıflama, alınan kalori, harcanan kaloriden daha az olduğu zaman gerçekleşen durumdur. Yoksa istediğin her şeyi tüketip yüksek kalorilerde beslenip üstüne hareket de etmeyip sadece yeşil çay içerek zayıflamayı beklemek boş bir beklenti olacaktır.

Yeşil çay tüketiminde atlanmaması gereken bir nokta ise yan etkileri. Faydalarının olması onu sınırsız tüketebileceğimiz anlamına gelmemelidir. Her bitkinin olduğu gibi yeşil çayın da bilinen bazı yan etkileri bulunmaktadır. Çarpıntı, kabızlık, yüksek tansiyon, uykusuzluk bunlardan birkaçıdır. Dolayısıyla yeşil çayı günde en fazla 2-3 fincan tüketmek yeterlidir.


Kahve

Kahve ölçülü içildiği takdirde sağlık açısından faydalı bir içecektir. Ancak kastettiğim aromalı, kremalı kalorisi yüksek kahveler değil tabi. Artık hepimiz biliyoruz ki kahvenin etken maddesi kafeindir. Kafein, zihinsel ve fiziksel performansı artırmasından dolayı özellikle yoğun çalışanların ve öğrencilerin vazgeçilmezidir. Tabi faydalarının bununla sınırlı olmadığını söylemek isterim.

Yapılan araştırmalar kahvenin güçlü antioksidan içeriği sayesinde bazı kanser türlerine karşı kuruyucu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yine kahvenin parkinson, alzheimer, diyabet gibi bazı kronik hastalıkları önleme ve geciktirmede olumlu etkilerinin olduğu bildirilmektedir. Zayıflamaya etkisi ise kahvenin metabolizmayı bir miktar artırdığı ancak bu yardımcı etki kalorisi hesaplanmış diyetisyen kontrolünde yapılan bir diyetle anlamlıdır.

Kahvenin bu faydalı yararlarının yanı sıra bazı yan etkileri de mevcuttur. Fazla tüketilen kahve idrarla kalsiyum atımını artırarak kemiklerin zayıflamasına neden olur. Yan etkiler bununla da sınırlı değil uykusuzluk, tansiyon yükselmesi, çarpıntı, demir eksikliği, vücutta sıvı atımında artma (diüretik etki) gibi başka yan etkilerde mevcut.

Kahvenin faydalarından yararlanmak, olumsuz etkilerini hissetmemek için günde iki fincan tüketmek yeterlidir. Daha fazlasını tüketmek olası yan etkileri yaşamanıza neden olabilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 12:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104