banner6

'Yıkayınca elimde eridiler'

banner37

Haspolat’ta ikamet eden Bayram Özel, oğlunun almış olduğu salataları yemek için yıkayınca kabuklarının kendiliğinden soyulduğunu iddia etti

'Yıkayınca elimde eridiler'
banner150

banner150

banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Haspolat’a ikamet eden Bayram Özel adlı vatandaş, oğlunun marketten aldığı salataları birkaç gün sonra yemek için buzdolabından çıkarıp yıkamak istediğinde, ‘hormon’dan dolayı kabuklarının kendiliğinden soyulduğunu iddia etti.

Oğlunun aldığı salatalıkları buzdolabının sebzelik bölmesinde sakladığını anlatan Özel, salatalığın 5 gün içinde bozulmasının imkansız olduğunu, ‘hormonlu’ olma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu.

“Denetim yapılmıyor”

Geçtiğimiz çarşamba günü oğlunun marketten alış veriş yaptığını ve aldığı salatalıkları buzdolabına koyduğunu belirten Özel, “oğlum ertesi günü Türkiye’ye gidince eşyalarını bana verdi. Ben de aldım buzdolabına koydum. Ancak, birkaç gün sonra yemek için buzdolabından alıp yemek istedim, fakat yıkarken kabukları kendiliğinden soyuldu, içi de elimde kaldı. Poşette bulunan iki kiloya yakın salatalığın ancak iki tanesi sağlam çıktı” dedi.

Ülkemizin küçük bir ülke olduğunu ve toplam sera sayısının 100’ü geçmediğini ifade eden Özel, “bu konuda sorumlulukları bulunan Tarım Bakanlığı, bu seraları denetleyemiyor mu?” diye sordu.

“Hormon kullanılması mümkün değil”

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Erculasun, Tarım Bakanlığı’nın rutin kontrollü denetimler yaptığına değinerek, salatalıkların hormonlu olmasından dolayı değil, toplama zamanı, hava sıcaklıklarının değişkenliği ya da uygun depolama yapılmamasından dolayı buzulmuş olabileceğini kaydetti.

Erculasun, “salatalıkta hormon görmediğimiz bir durum. ‘Partenokartik’ yani, döllenme olmadan tohumsuz meyve oluşumu göstermede herhangi bir hormon kullanılması mümkün değil. Salatalık çok erken bozulan bir sebze olduğundan, vatandaşların alırken dikkat etmesi gereken şey; canlı ve parlak olmasıdır. Bununla birlikte, uygun depolama ve soğutma ortamlarında saklamaları gerekir” dedi.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104