banner6

Yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulaması askıya alınıyor

banner37

Tarımsal İlaçlar Denetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Ünsal, “pestisit analizlerinde uygulanan yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulamasının” askıya alınacağını açıkladı.

Yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulaması askıya alınıyor
banner151 banner143

Ünsal, konuyla ilgili açıklamasında, AB ülkelerinde ve AB uyum yasaları kapsamında 2015 yılından itibaren Türkiye’de uygulanan pestisit analizlerindeki yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulamasının Devlet Labaratuarı’nda Ocak ayından itibaren yapıldığını belirtti.

Ünsal, ölçüm sonuçlarının yorumlanmasının SANCO dokümanları kapsamında yapıldığını ve bunun uluslararası kabul edilen önemli bir standart uygulama olduğunu söyledi.

Mehmet Akif Ünsal, dünyanın ve Avrupa Birliği’nin bir parçası olmak için AB mevzuatlarına uyum çalışmaları çerçevesinde kararın alındığını ancak konuyla ilgili tepkiyi dikkate alarak, paydaşlarla tartışılması gerektiği görüşünün ortaya çıktığını belirtti.

Bu çerçevede Tarımsal İlaçlar Denetleme Kurulu’nun yarın toplanacağını belirten Ünsal, pestisit analizlerinde uygulanan yüzde 50 ölçüm belirsizliği uygulamasının askıya alınacağını açıkladı.      

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 08:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104