Zayıflarken aç kalmayın

banner37

Zayıflarken aç kalmayın
banner90
banner99

Funda BİLGİNER(Diyetisyen)

Zayıflarken kişilerin düştüğü en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates gibi besinleri tamamen kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı glikojen deposu ve kandaki şeker bitince kas içerisindeki karbonhidrattan kullanmaya başlar, bu da kas kaybı anlamına gelir ve vücut beraberinde su kaybeder. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiğini zanneder ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.

Çünkü yüksek protein düşük karbonhidrat içeren düşük kalorili diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlar fakat tartıda görülen yağ kaybı olmayıp sadece kas ve su kaybıdır.1 gr kas kaybettiğinizde yaklaşık 2,7 gr su kaybedersiniz ve böylece hızla zayıfladığınızı sanırsınız. Bunu anlamak için en kolay yol aynaya bakmaktır. Eğer tartıda kilo vermenize rağmen yüzünüz, kollarınız inceliyor ve yağ deposu olan karın kalça bölgesi incelmiyorsa siz yağ kaybetmiyorsunuz ve doğru zayıflamıyorsunuz demektir.

Tartıda zayıfladığınız görmek için 24 saat aç kalmanız yeterli. Ancak  bu gerçek kilo kaybı değil. Çünkü bu yöntemle vücut su kaybına uğruyor ve kaslar küçülüyor ama yağlar erimiyor. Bu aşamada organizma kendisi için gerekli olan enerjiyi yakalamak için kasları enerjiye dönüştürüyor. İşte bu nedenle gün boyunca yemek yemeyen kişi kendini güçsüz hissetmeye başlıyor. Çünkü karbonhidrat almadan 12 saatte tüm depolar boşalır, kan şekeri düşer, tatlı isteği artar, güçsüzlük artar, iş verimi düşer, baş ağrısı olur.

Öğlen ekmek yemeyen bir kişinin akşam üzeri canının tatlı istemesi çok normaldir çünkü öğlen öğünde şeker depolarına doğru karbonhidratı vermemiştir depo boşalınca düşen kan şekeri ise kişiyi fizyolojik olarak şeker yemeye mecbur bırakır bu sebeple öğün bileşimleri önemlidir. Öğle sadece salata ve ızgara yiyorsanız hiç karbonhidrat almıyorsanız eve gittiğinizde atıştırma ihtiyacınıza engel olamaz ve çok daha fazla yersiniz.

 

Ketojenik Diyetler
 


Günlük diyette karbonhidrat 50 g dan düşük olduğunda (ki bu 4 dilim ekmek eder) kanda keton cisimciklerinin artmasına yani ketozise neden olmaktadır. Normalde kanda keton cisimcikleri kanda çok az bulunurken, yükselmeleri durumunda hastalık tablosu ortaya çıkar.

Bu tip diyetler kısa sürede hızlı kilo verdirirler ancak  besin öğesi yönünden dengesiz olmaları, önemli sağlık sorunlarına yol açmaları nedeniyle şişmanlık tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu diyetlerin uzun süre yapılması halinde;

Sağlık Sorunları;

•Sıvı- elektrolit dengesizliği

•Osteoporoz riski

•Kanda ürik asit yükselmesi ve buna bağlı gelişebilen gut hastalığı

•Kanda lipit ve kolesterol yükselebilir bu da kalp damar hastalıkları

•Kalp ritm bozukluğu, ölüm riski gelişebilir

 

Çok düşük kalorili diyetlerin yan etkileri

Baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritim bozukluğu, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kuru cilt, saç dökülmesi, Bazal Metabolizma Hızında azalma olur.

Enerji; haftada 1 kg ağırlık kaybı olacak şekilde düzenlenmelidir.

Protein: Enerjinin % 12-15’i proteinden sağlanmalıdır. Proteinden zengin diyetlerde doymuş yağ alımı da artar çünkü proteinden yüksek hayvansal kaynaklı besinler aynı zamanda yüksek yağ içerirler. Doymuş yağların fazla alımı yüksek kan kolesterolü ve kan yağlarıyla ilişkilidir.

banner134
Yağ : Sağlıklı bir diyette enerjinin % 25-30 ‘u yağlardan sağlanmalıdır. Yağlar tokluk hissi vermeleri, A,D,E,K vitaminlerinin vücutta kullanılmalarını sağlamaları açısından  çok önemli bir diyet bileşenidir.

Karbonhidrat: Günlük alınan enerjinin ana bileşenidir ve günlük kalorinin % 55-60 ını oluşturmalıdır. Karbonhidrat  ekmek ve tahıllar, kurubaklagiller, meyvelerden sağlanmalıdır. Bu gurup besinler aynı zamanda B gurubu vitaminlerinden , posadan zengindir.
 

Hangisi doğru kilo? İdeal kilo nasıl hesaplanmalı?

Sadece boy uzunluğuna bakarak ideal kilo hesaplanamaz.

Önemli olan  vücut ağılığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Vücudunuzdaki kas ve su miktarı ideal kiloyu belirler. Kas kütlesini arttırmak gerekiyorsa bu mutlaka beslenme ve egzersiz uzmanının beraber çalışarak yapacağı bir programla olmalı ve kişiye hangi aşamalardan geçeceği anlatılmalıdır. Çünkü maalesef halen kasın büyümesi vücudun şişmesi gibi yanlış algılanıyor ve istenmeyen bir durum gibi ifade edilebiliyor. Kişileri buna inandırmak ve kilo odaklı olmamaları gerektiğini sağlayabilmek çok önemlidir.
 

Diyette en sık yapılan hatalar?

•Ekmeğin kaldırılması

•Öğün atlamak

•Aç kalmak

•Tek besin içeren diyetler

•Popüler diyetler

 

Diyet Yaparken Dikkat!

İhtiyacınız varsa diyet yapın. Tatlıyı çok seviyorsanız diyetinizden tamamen çıkarmayın. Haftada bir iki kez sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Böylece yaptığınız beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilirsiniz.

 

Diyet yaparken karbonhidratlar önemli!

Hayatınızdan ekmeği tamamen çıkarmayın.

Rafine edilmemiş yani kabuğu ayrıştırılmamış ürünleri tercih edin: Beyaz ekmek yerine tam tahılları, pirinç yerine bulguru seçin.

Bazı vitamin ve mineraller yağda emildiği için salatayı yağsız yemeyin. Örneğin havuç salatasındaki A vitamini alabilmeniz için bir miktar yağa ihtiyacınız var. Bu nedenle salatalara bir tatlı kaşığı yağ koyun. Meyveleri posa ihtiyacı nedeniyle kabuklarıyla yiyin ve çok iyi yıkayın.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75