Zayıflarken sağlığınızdan olmayın

banner37

Zayıflama diyeti yapan kişilerin düştüğü en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir.

Zayıflarken sağlığınızdan olmayın

Funda BİLGİNER (Diyetisyen)

Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates gibi besinleri tamamen kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı glikojen deposu ve kandaki şeker bitince kas içerisindeki karbonhidrattan kullanmaya başlar, bu da kas kaybı anlamına gelir ve vücut beraberinde su kaybeder. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil, kas ve sudur.

Çünkü yüksek protein ve çok düşük karbonhidrat içeren düşük kalorili diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlar fakat tartıda görülen yağ kaybı olmayıp sadece kas ve su kaybıdır.1 gr kas kaybettiğinizde yaklaşık 2,7 gr su kaybedersiniz ve böylece hızla zayıfladığınızı sanırsınız. Bunu anlamak için en kolay yol aynaya bakmaktır. Eğer tartıda kilo vermenize rağmen yüzünüz, kollarınız inceliyor ve yağ deposu olan karın kalça bölgesi incelmiyorsa siz yağ kaybetmiyorsunuz ve doğru zayıflamıyorsunuz demektir.

Ketojenik Diyetler

Günlük diyette karbonhidrat 50 gramdan düşük olduğunda kanda keton cisimciklerinin artmasına yani ketozise neden olmaktadır. Normalde kanda keton cisimcikleri kanda çok az bulunurken, yükselmeleri durumunda hastalık tablosu ortaya çıkar.

Bu tip diyetler kısa sürede hızlı kilo verdirirler ancak besin öğesi yönünden dengesiz olmaları, önemli sağlık sorunlarına yol açmaları nedeniyle şişmanlık tedavisinde kullanılmamalıdır. Bu diyetlerin uzun süre yapılması halinde;
 

Sağlık sorunları;

•Sıvı- elektrolit dengesizliği

•Osteoporoz riski

•Kanda ürik asit yükselmesi ve buna bağlı gelişebilen gut hastalığı

•Kanda lipit ve kolesterol yükselebilir bu da kalp damar hastalıkları

•Kalp ritm bozukluğu, ölüm riski gelişebilir

 

Çok düşük kalorili diyetlerin yan etkileri

Baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritim bozukluğu, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kuru cilt, saç dökülmesi, Bazal Metabolizma Hızında azalma olur.
 

Zayıflama diyeti yaparken;

Enerji; haftada 1 kg ağırlık kaybı olacak şekilde düzenlenmelidir.

Protein; Enerjinin % 12-15’i proteinden sağlanmalıdır. Proteinden zengin diyetlerde doymuş yağ alımı da artar çünkü proteinden yüksek hayvansal kaynaklı besinler aynı zamanda yüksek yağ içerirler. Doymuş yağların fazla alımı yüksek kan kolesterolü ve kan yağlarıyla ilişkilidir.

Yağ; Sağlıklı bir diyette enerjinin % 25-30’u yağlardan sağlanmalıdır. Yağlar tokluk hissi vermeleri, A, D, E, K vitaminlerinin vücutta kullanılmalarını sağlamaları açısından çok önemli bir diyet bileşenidir.

Karbonhidrat; Günlük alınan enerjinin ana bileşenidir ve günlük kalorinin % 55-60’ını oluşturmalıdır. Karbonhidrat ekmek ve tahıllar, kurubaklagiller, meyvelerden sağlanmalıdır. Bu gurup besinler aynı zamanda B gurubu vitaminlerinden, posadan zengindir.


İdeal kilo nasıl hesaplanmalı?

Sadece boy uzunluğuna bakarak ideal kilo hesaplanamaz.

Önemli olan vücut ağırlığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Vücudunuzdaki kas ve su miktarı ideal kiloyu belirler.

Aynı kiloda iki insana baktığınızda vücut yağ oranlarına göre çok büyük bir şekil farklılığı görebilirsiniz. Kas kütlesi bizim için çok önemlidir. Genelde vücut yağ analizi cihazları ile bu oran elde edilebiliyor.

Ölçüm sonucunda sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil bu yağın hangi bölgelerde dağılım gösterdiğini de öğrenmek önemli. Çünkü yağın nerelerde depolandığı çok önemli karın çevresinde depolanan yağ kalp krizi riski, şeker hastalığı için çok tehlikeli. Kas bazal metabolizma hızını direkt belirler ve kas kütlesi kaybı metabolik hızın yavaşlaması demektir.

Bu durumda istenmeyen şekil bozuklukları oluşur ve kişi istediği fit görüntüyü elde edemez. Kas kütlesini arttırmak gerekiyorsa bu mutlaka beslenme ve egzersiz uzmanının birlikte çalışarak yapacağı bir program olmalı ve kişiye hangi aşamalardan geçeceği anlatılmalıdır.
 

Diyette en sık yapılan hatalar?

•Ekmeğin kaldırılması

•Öğün atlamak

•Aç kalmak

•Tek besin içeren diyetler

•Popüler diyetler

Diyet yapın fakat;

İhtiyacınız varsa diyetisyen kontrolünde diyet yapın. Tatlıyı çok seviyorsanız diyetinizden tamamen çıkarmayın. Haftada bir iki kez sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Böylece yaptığınız diyeti daha kolay yaşam tarzı haline getirebilrsiniz.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın…

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER