Sağlıklı beslenmeyi nasıl yaşam tarzı haline getirebilirsin?

Sağlıklı beslenme, tek bir cümle ile özetlemek gerekirse “Besin değeri yüksek, günlük olarak alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminleri içeren besinlerin, sağlığı korumak, iyi hissetmek ve enerji vermesi için dengeli olarak tüketilmesidir.”

 

Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzına dönüştüren 6 fit öneri

 

1) Diyet kelimesini aklından çıkar!

 

Diyet belirli ölçüde katlanılan, kendini önemli ölçüde kısıtlamanı gerektiren bir işkence kampı gibidir ve genelde görülen ya hedefe ulaşamamak şeklinde oluyor ya da belirli bir miktar kilo versen de normal dediğin yaşama döndüğün zaman kaybettiğini fazlasıyla geri alıyorsun.

Vücuttaki bu kilo değişimleri de aslında çok sağlıklı bir olay değildir. Yapman gereken sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzına getirmeye odaklanmak, bunu yaparken de ufak ufak değişiklikleri hayata geçirebilmektir.

Böylece uzun dönemde sürdürülebilir bir model oluşturmak, hem sağlığın için hem de kendin için daha sağlıklı bir öneri olacaktır.

 

2) Bir anda dünyayı kurtarmaya çalışıp, psikolojini bozma!

 

Bunun yerine senin stratejin böl ve yönelt stratejisi olacaktır. Bir anda her şeyi mükemmel yapmaya çalışmak yerine aşama aşama sağlıklı yaşamla ilgili, sağlıklı beslenmeyle ilgili prensipleri hayatına geçirmelisin. Örneğin, ilk aşamada hayatından basit karbonhidratları çıkarmalısın.

Basit karbonhidratlar; şekerli yiyecek ve içecekler, tatlılar, hamur işleri, cips, kola, beyaz ekmek, vb. İkinci aşama ise yavaş yavaş evde yemek yapmaya başlamalısın. Sadece üç-beş malzemeyle evde yapabileceğin sonsuz sayıda yemek vardır.

Böylelikle hem sağlıklı besinler hazırlayarak kendine ayrı bir hobi oluşturup stres atacaksın, hem de yemeklerini kendin hazırladığın zaman içine koyduğun besinlerin kontrolü sende olup, daha güvenli yemek yiyebileceksin. Üçüncü aşamada da bunların bütün beslenmedeki payını arttırmaya çalışmalısın.

 

3) Öğünlerin saati çok önemli! Her gün aynı saatlerde yemek yemeye çalış!

 

Kan şekeri kontrolü için maddelerin en önemlisi! Hem vücutta bir beklenilirlik yaratacaksın ve bu senin yeni oluşturduğun düzeni devam ettirebilmen için bir kolaylık sağlayacaktır.

Hem de öğün aralarını çok açtığın zaman kan şekerin düşmeye başlıyor ve bir sonraki öğününde ilk olarak karbonhidratlara saldırmaya başlıyorsunuz. Bunu engellemek için de bu madde sana yardımcı olacaktır.

 

4) Almak istediğiniz besinin etiketini okuyun!

 

Genellikle birçok besin etiketinde “100 gramda” ve “1 porsiyon” ibareleri yer alır. Bu nedenle alınan ürünün kaç porsiyon olduğunu bilmek ve ona göre tüketmek için ilk iki ibareyi iyi anlamak gerekiyor.

Örneğin; aldığınız tuzlu bir bisküvinin etiketinde, 100 gram içeriğindeki tuz belirtiliyor ve siz günlük tuz alım miktarınıza uygun olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat bu bisküvinin paketi 200 gram ise ve tamamını tükettiyseniz, iki katı kadar tuz almış olursunuz.

Dolayısıyla besin etiketinde verilen miktar ile sizin tükettiğiniz miktarı eşlemek, etiketi doğru yorumlayabilmenin en önemli koşuludur.

Çalışmalar, besinleri satın alırken etiket kontrolü yapanların gün içinde daha az kalori aldığını ve sağlıklı besinlere daha çok yöneldiğini gösteriyor.

Ürünü satın alırken kalori kontrolü yapmak kişiyi obezite başta olmak üzere birçok kronik hastalığa karşı koruyor. Ancak kalori kontrolünü yaparken tüketilen miktar ile eşleme yapmak önemli. Örneğin; 100 kalorilik bir mini kekten 3 adet tüketildiğinde bir akşam yemeğine eş kalori alınmış oluyor. Bununla birlikte “light” ibaresi olan besinlerin nasılsa az kalorili diyerek fazla tüketilmesinin de son derece zararlıdır. Light ürün olması kalori içermediği ve sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmiyor. Kontrolsüz tüketildiğinde gereksiz enerji alımına neden olabiliyor.

 

Etiketteki bu 3 ibareye dikkat!

 

Yüzde işareti: Genellikle ‘%Günlük Değer’, ‘%GD’, ‘%RDA’, ‘

YORUM EKLE