Sağlıklı gıda tüketimine yönelik tavsiyeler

   Sağlıklı gıdalar tüketmek, ne yazık ki her geçen gün biraz daha imkansızlaşıyor. Hiçbir şeyin doğalını tüketemediğimiz gibi, tükettiğimiz hazır yiyeceklerin güvenilirliğinden de hiçbir şekilde emin olamıyoruz.

Gıda hammaddesinin işletmeye girmesinden başlayarak ürün elde edilmesi aşamasına kadar ki üretim zincirinde ürüne çeşitli kaynaklardan mikroorganizma bulaşma söz konusudur.

Mikroorganizma uygun ortamlarda hızla üreyerek üründe istenmeyen değişikliklere yol açabilmektedir. Ancak, endüstriyel mikrobiyolojide fermente ürünler için mikroorganizma şarttır. Örneğin; yoğurt, peynir, sirke, turşu gibi fermente ürünlerinin üretimlerinde mikroorganizma gelişmeleri istenen bir olgudur.

Gıda zehirlenmeleri toplum sağlığını ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıktaki olumsuz etkileri nedeniyle işgücü kayıpları ve sağlık harcamaları ekonomik kayıpları oluştururken, gıda zehirlenmeleri ölümlere de neden olabilmektedir.

Zehirlenme, gıdanın vücuda alınmasından1 ile 6 saat sonra ortaya çıkmakta olup, baş dönmesi, kusma ve ishal ile kendini gösterip, 12 ile 24 saat sürmektedir.

Zehirlenmenin görüldüğü gıdalar: Bozuk et, tavuk, yumurta, krema ve balıktır. Doğal ve taze gıdalar tercih edilmelidir. Sağlam, zedelenmemiş bozuk olmayan gıdaların seçilmesi ve satın alınması, hastalık yapabilecek şüpheli gıdaların özellikle küflenmiş, rengi, görüntüsü ve kokusu değişmiş gıdalar kesinlikle satın alınmamalı ve tüketilmemelidir.

Sebze ve meyveler akan su altında iyice yıkanmalı gerekirse yıkama fırçacı kullanılmalı, çiğ olarak tüketilen gıdaların yeterince temizlenememesi halinde sağlık için her zaman tehlike oluşturulabileceği unutulmamalıdır. Gıdaların temizliğinde deterjan gibi temizlik maddesi kesinlikle kullanılmamalı ve ambalajlı gıda maddeleri tercih edilmelidir.

Gıdaların ambalajları üzerinde üretici firma adı, adresi ve tanıtıcı işareti,maddenin adı, imal ve son kullanma tarihi, mamulün çeşidi asgari net miktarı, gıdanın kullanımı ile ilgili uyarıcı bilgilerin yazılı olmasına, ambalaj yüzeyinin düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra eller sabun ile yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır. İyi kaynatılmayan süt ve bu sütlerden yapılan peynir tüketilmemelidir.

Katkı madde içeriği yoğun olan gıdalardan kaçınılmalı ve küçük çocuklara katkı maddesi içeren yiyecekler mümkün olduğunca yedirilmemelidir. Saflaştırılmış ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri tercih edilmeli, özellikle kepekli vb. ekmek tüketilmeli, hayvansal gıdalar hiçbir şekilde çiğ olarak tüketilmemelidir. Bu yüzden taze ve sağlıklı gıda seçmeye özen göstermeliyiz.
 

YORUM EKLE

banner107

banner75

banner108