Sağlıkta karmaşaya yer yok…

Bu köşede ele alınacak çok konumuz var.

KIBRIS Gazetesi, kurulduğu ilk günden toplumun sesi olmadan öte, toplumsal organizmanın gerçeklerini gözler önüne serme misyonunu da asla unutmadı.

Popülizm yapmadık.

Bundan sonra da yapmayız.

Bir söz var… BEDENİMİZİN NERESİ AĞRIRSA, CANIMIZ ORADADIR.

Toplumsal ağrıları da bu anlayışla takip ettik.

Doğru tanı olmadan, sağlık kazandıran tedavi olmaz. Elbette biz icra makamı değiliz. Biz, devletin kurumsal yapısındaki hiçbir kurumun görevini üstlenmeyiz.

Ancak çok iyi biliriz ki HALKIN İSTEMLERİ İLE ÇIKARLARI HER ZAMAN ÖRTÜŞMEZ. Örtüşmediği zaman halkın çıkarının daha önde ve daha önemli olduğunu çok iyi bilip tercihimizi halkın çıkarından yana koyduk.

Bu çok kolay değil. Çünkü kişisel çıkarlar daha kolay tercih edilir. Kişisel çıkarların elde edilmesinde adalet gerekmez. Halbuki, toplumsal çıkar bütününden pay almak adalet gerektirir. Adalet kültürünün bu denli bozuk olduğu bir yapıda kişisel çıkar hesaplarına karşı savaşmak sanıldığından çok zordur.

İnsanlar kendilerinde olmayan özellikleri varmış gibi göstermenin ötesinde seslendirir. Adalete vurgu yapanların çoğu adaletten nasibini alamayanlardır.

Hazreti Ali’nin adaletle ilgili çok anlamlı bir sözü var; “ADALET, HALKIN BİRLİĞİ VE DÜZENİ, İDARECİLERİN İSE, SÜSÜ VE GÜZELLİĞİDİR.”

İçinde bulunduğumuz yapı tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen yüksek puanı kolay kolay alamaz.

Düzensizlikten, sistemin zayıf noktalarından nemalananlar çok.

Alın teri, emek, değersizdir.

Bizde, EMEK EN YÜCE DEĞİL, EN CÜCE DEĞERDİR.

Emek listesine dürüst ve yurt sevgisi olan yatırımcıları da çok kolay ekleyebiliriz. Emekle, dürüst yatırımcının bir araya gelip kader birliği yapamadığı bir toprak parçasında, aydınlık gelecek asla inşa edilemez.

Gelecek inşa edilirken bireysel yaklaşımların etkisiyle yaratılan karmaşa sorun kaynağıdır.

Karmaşa düzensizliğin doğal sonuçlarından biridir.

Bazı zamanlar var ki, karmaşa yaşamsal tehdit yaratmaz.

İçinden geçtiğimiz günlerin bu bağlamda tolerans limiti sıfır dolayındadır. Covid-19 tehdit ve tehlikesi son günlere kadar bizim mahallenin civarlarında dolandı… Vakalar tehlikeyi çağrıştırdı, korkuyu hafif hafif dürttü.

Dün ilk aşılar törenle yapıldı.

Ancak dün akşam 13’ü Lefkoşa, 18’i Girne’den 31 pozitif vakayla yüzleştik. Durum çok ciddi, çok endişe vericidir.

Kırmızı alarm bile yetersizdir.

En küçük karar ihmali ya da gecikmenin bedeli tahminlerin çok üzerinde olur. Vaka sayısında artış devam ederse panik, hatta karmaşa yaşanabilir.

Geleneksel, toplumsal davranış aksaklıklarımız hem paniğe, hem de karmaşaya uygundur.

Her kafadan bir ses çıkması karmaşaya denktir.

Bu güne kadar Covid-19 mücadelesinde iyi gittik. Bundan sonra da başarılı olabiliriz. Yeter ki pozitif, merkezi disipline uygun hareket edelim.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110