Sahnede Mercedes Benz W123

Mercedes’in arkasından gözyaşı dökülen E Serisi nesli W123 tanıtımının üzerinden 40 yıl geçse de hâlâ kalabalık hayran kitlesine sahip.

E Serisi’ni bugün bildiğimiz konuma yükselten, hatta Mercedes karizmasını oluşturan modellerden biri olan W123, 1976’nın Ocak ayında tanıtıldığında otomobil dünyası ona hayranlıkla bakıyordu. Ülkemizde de 1980’lerin başından itibaren de taksi olarak yaygın şekilde kullanılan W123 kasa, halen cazibesini korumayı becerebiliyor.

Oldukça büyük hayran kitlesi olan W123, ülkemiz sınırları içerisinde hatırı sayılır miktarda yollarda hayatını devam ettirmeyi başardı. W123 Mercedes-Benz tarihçesiyle ilgili bu yazımda sizlere W123 Mercedes-Benz’in üretim serüvenini, üretim adetlerini, motor özellikleri hakkında merak edilen her şeyi anlatmaya çalışacağım.

Oldukça zengin tarihi olan efsane W123 konumuzu iki bölümde inceleyeceğiz.

Mercedes Benz E Serisi W123 modeli, toplamda 2 milyon 696 bin 915 tane üretildi ve üretimden kalkana kadar piyasanın en gözde araçlarından biri oldu.

W123 Mercedes-Benz, diğer birçok modelde olduğu gibi yine Mercedes Benz’in efsane tasarımcıları Bruno Sacco ile Friedrich Geiger başkanlığındaki ekibinin elinden çıkmadır. Mercedes-Benz’in efsane tasarımcısı Bruno Sacco ekibine her zaman şunu söylüyordu:

“Mercedes-Benz her zaman bir Mercedes-Benz’e benzemek zorundadır”.

Bruno Sacco’ya göre bir aracın geliştirme süreci üç ila beş yıl sürmeli, üretilen araç üretim bandında sekiz yıl kalmalıydı. Bu araç, sahibinin ihtiyaçlarını 20 yıl boyunca karşılamalı ve kendinden 30 yıl söz ettirmeliydi… Bence de, Mercedes’i Mercedes yapan felsefenin özeti de budur. Hep şunu merak etmişimdir. Teknoloji bu kadar ilerliyor, o mekanik yapı yerini daha fazla kabloya, daha fazla elektroniğe bırakırken, beraberinde arızaları ve sorunları da getirmiyor mu? Bence bu yüzden nerede o eski arabalar deyip duruyoruz.

W123 Mercedes-Benz tarihçesi

29 Ocak 1976 tarihinde lansmanı yapılan W123 üretimden kalktığı 1986 yılına kadar yaklaşık 2.7 milyon adet üretildi. Sedan W123, Coupe C123, Steyşın S123, Limuzin V123 ve Ambulans modeli F123 şasi kodları ile üretilmiştir.

W123 Mercedes-Benz yeni bir araç olmasına rağmen, eskiden gelen ve daha da geliştirilen birçok mekanik sistemi bünyesinde barındırır. Dizel motor teknolojisinde 40 yıllık tecrübeyle hareket edilir. Bu da denenmiş, kendini ispatlamış ve minimum sorun çıkarabilecek kusursuz bir araç üretme şeklidir. Şimdi bu sistemlere kısaca bir göz atalım. W123 Mercedes-Benz’de geçmiş tecrübelerden yola çıkılarak, yeni bir şasi sistemi üretildi, Akordiyon dizaynı ismi verilen bu şasi sistemi kaza anında darbeyi aracın önünde absorbe ederek yolcu kabininde oluşacak hasarı minimuma indirmeyi hedeflerken, şasiye konulan ilave destekler ve kapı içinde bulunan roll barlar ile yanal hasarlarda da aracın içindekileri güvene almayı hedefliyor.

Mercedes-Benz araç üretirken en çok önem verdiği konuların başında güvenlik gelir. Mercedes Benz güvenlik faktörünü iki açıdan ele alıyor, birinci kazalardan kaçınmaya yönelik (aktif güvenlik), ikincisi ise kaza durumunda yaralanmayı en aza indirme amaçlı (pasif güvenlik). Bu amaçla üretilen W123 Mercedes-Benz yeni ve daha sağlam iç kabin ve tavan sistemine sahiptir. W123 Mercedes-Benz’de kullanılan yeni direksiyon sistemi de bu güvenlik sistemine dahildir. Bu sistem olası bir kaza durumunda direksiyon milinin körüklü şekilde katlanarak sürücüye zarar gelmesini önleyecek şekilde ve manevra anında daha fazla konfor sunacak şekilde tasarlanmıştır.

W123 Mercedes-Benz dört tekerlekte bulunan hidrolik takviyeli disk fren sistemini standart olarak tüm modellerde sunuyordu. ABS fren sistemi ve Hava Yastığı Airbag, 1980 Ağustos’undan itibaren opsiyonel olarak sunulmaya başlandı. Mercedes-Benz daha önceleri W116 kasa ve W114 kasalarda uyguladığı bağımsız süspansiyon sistemini daha da geliştirerek W123 Mercedes-Benz’lerde uygulamaya başladı, sıfır ofset ön süspansiyon sistemi ile aracın izinden sapmaması sağlanırken bağımsız arka süspansiyon ile bozuk zeminde aracın daha dengeli ve konforlu olması gözetiliyordu.

(Devam edecek)

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104